آئین سنتی «کوسه گلدی » در روستای «کبوران» تفرش برگزار شد

اسفند 1, 1400
246 بازدید

باشکوه وحفظ سنت های ارزشی ومعنوی؛ آئین سنتی «کوسه گلدی » در روستای «کبوران» تفرش برگزار شد   اراک–آداب و رسوم هرقوم و ملتی؛ میراث معنوی و گرانبها ی به یادگاری مانده از اجداد و پیشنیان آن قوم و ملت محسوب می‌شود. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی اداره […]

باشکوه وحفظ سنت های ارزشی ومعنوی؛

آئین سنتی «کوسه گلدی » در روستای «کبوران» تفرش برگزار شد

 

اراک–آداب و رسوم هرقوم و ملتی؛ میراث معنوی و گرانبها ی به یادگاری مانده از اجداد و پیشنیان آن قوم و ملت محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی؛ مصطفی مرزبان با بیان مطلب بالا افزود: آئین سنتی «کوسه گلدی» که از آئین های سنتی و جش های زمستانه شهرستان تفرش است؛ در روستای«کبوران» این شهرستان برگزار شد.
وی افزود: آداب و رسوم هر قوم و ملتی، ميراث معنوی و گرانبهای به يادگار مانده از اجداد و پيشينيان آن قوم و ملت محسوب می‌شود. نگاه دوباره و احیای این سنت ها تاثیرات مثبتی در زندگی جوامع دارد که روز گذشته شهرستان تفرش جشن زمستانه روستایی خود را در آخرین روز بهمن ماه برای زنده ماندن میراث پیشینیان برگزار کرد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اظهار کرد : حفظ و گسترش آداب و رسوم و شناساندن آن به نسل جدید بخشی از گذار از سنت به دنیای مدرن است زیرا نسل امروز باید با شناخت کامل گذشته به آینده رجوع کند و همین امر لزوم حفظ و احیای سنت‌هایی که در گذز زمان و سینه به سینه به ما رسیده است را الزامی‌تر می‌کند.

مرزبان افزود: این مراسم با حضور بیاتی نماینده و بخشدار شهر تفرش و لطف‌الهی رئیس شورای کبوران و به همت مسئولین روستای کبوران، شورای شهر و میراث‌فرهنگی شهرستان تفرش برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه این برنامه در راستای معرفی و حفظ فرهنگ کهن این شهرستان در نظر گرفته شده است گفت: «استان مرکزی، استانی با پیشینه تاریخی است که برخی مناطق آن دارای آئین‌های سنتی هستند که ثبت ملی و بین‌المللی شده‌اند و به عنوان میراث و هویت معنوی این خطه برای همیشه حفظ شده‌اند.
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با تاکید بر اینکه احیای ادبیات عامیانه و فرهنگ اصیل و کهن هر قوم، می‌تواند کمک شایانی به گذر نسل امروز از این بحران کند گفت: «شهرهای کوچک به دلیل حفظ اصالت‌ها و ارزش‌های کهن خود می‌توانند پیشتاز این حرکت و جنبش فرهنگی باشند.
وی ادامه داد: این جشن همه ساله ۴۰ روز از زمستان رفته آغاز می‌شود و معمولا تا اول اسفند ادامه دارد. کوسه‌گلدی و آوازهای چوپانی مهمترین برنامه‌های این جشن بوده است و چوپانان بعنوان برگزار کنندگان این جشن، خرج سالیانه خود را با گرفتن انعام از مردم در قبال برگزاری این برنامه در گذشته، تامین می‌کردند.»

مرزبان با بیان اینکه هدف اصلی برگزاری این جشن احیا و معرفی این آداب است، اظهار کرد: برگزاری چنین برنامه‌هایی علاوه بر احیای این آداب در جذب توریست نیز بسیار موثر است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی تصریح کرد: در جشن امسال بنا بر این است که علاوه بر کوسه‌گلدی و آوازهای چوپانی، رقص محلی، مراسم پرده خوانی، نقل خوانی چگور و به تخت نشستن داماد بعنوان آثار معنوی و سنتی دیگر این شهرستان اجرا شد.

وی در خصوص آئین کوسه گلدی گفت: کوسه گلدی (کوسه گردی) یک نمایش آيینی و سنتی در تفرش از زمان‌های بسیار قدیم است که تا حدود چهل سال پیش در نقاط تفرش و حوزه استان مرکزی که کم و بیش در شیوه اجرا یکی بود، برگزار می‌شده است. این نمایش در تمام این مناطق به تفاوت از اول چله کوچک (دهم بهمن) تا اول آفتاب به حوت (اول اسفند) که برف و یخ کم کم آب می‌شد و به قول قدیمی‌ها زمین نفس آشکار می‌کشید و تا روزهای پیش از نوروز، این مراسم نمایش گونه که در آن نقش کوسه مشترک بود، برگزار می‌شد. این نمایش آئینی سنتی به نام‌های کوسه‌گردی در تفرش، کوسه کوسه در ساوه و کوسه گلدی در روستاهای شاهسون نشین و کوسه ناقالدی در اراک و کوسه گلین در آشتیان و مانند اینها نامیده می‌شدند و با تفاوت‌هایی در سایر مناطق ایران نیز وجود داشته است.