آماده باش کامل مراکز بهداشتی درمانی استان مرکزی در برابر کرونا

تیر 23, 1401
158 بازدید

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبرداد؛ آماده باش کامل مراکز بهداشتی درمانی استان مرکزی در برابر کرونا   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رییس دانشگاه ضمن بیان اینکه مراکز بهداشتی این استان در مقابل کرونا در آماده باش کامل هستند گفت: در شرایط حساس کنونی، فقط ۲۰ درصد مردم ماسک میزنند و توقع داریم که […]

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبرداد؛

آماده باش کامل مراکز بهداشتی درمانی استان مرکزی در برابر کرونا

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رییس دانشگاه ضمن بیان اینکه مراکز بهداشتی این استان در مقابل کرونا در آماده باش کامل هستند گفت: در شرایط حساس کنونی، فقط ۲۰ درصد مردم ماسک میزنند و توقع داریم که برای جلوگیری از سرعت موج جدید این عدد به ۶۰ درصد افزایش پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، سید محمد جمالیان اظهار کرد: برخی معتقد هستند که با توجه به اینکه ایمنی سطح جامعه در حد قابل قبول میباشد و سرعت گردش بالاست این پیک حدود ۳ هفته تا یک ماه و نیم بیشتر طول نمی‌کشد و با کمترین میزان تلفات و بستری سپری خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته عده ای دیگر معتقد هستند که تا دو هفته آینده شاهد افزایش شدت بیماری، بستری و مرگ و میر خواهیم بود. در هر صورت باید سرعت گردش بیماری را کاهش داد که رعایت نکات بهداشتی و زدن ماسک می تواند بسیار موثر واقع شود.

وی؛ خانم های باردار، افراد بالای ۶۰ سال و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای به ویژه فشار خون و دیابت را از گروه های پرخطر در برابر ویروس منحوس برشمرد و افزود:
رنگ بندی کرونا معیاری برای تصمیم‌گیری و اعمال محدودیت ها در سطح کشور و استان است و روند افزایش بستری ها نشان می‌دهد که احتمالاً به سرعت شاهد تغییر رنگ شهرستان ها خواهیم بود.

جمالیان تصریح کرد: بر خلاف هفته های گذشته، در روز های اخیر بیماری های گوارشی مانند اسهال می‌توانند یکی از علائم بیماری کرونا باشند و بیماری های گوارشی مرتبط با کرونا یکی از علائمی است که بیشتر در کودکان دیده می شود.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی آمادگی کامل برای پذیرش بیماران را دارد اما در حال حاضر در اواسط تابستان، بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) مملو از بیماران تصادفی، ترافیکی و صنعتی می باشد و بیمارستان امیرالمومنین نیز به دلیل بیماران تنفسی میزان بستری بالایی دارد و بیمارستان امیرکبیر نیز که سانتر اطفال است و ظرفیت روبه تکمیلی دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: فرق این دوره با دوره های قبل این است که ظرفیت بیمارستان های تقریبا ۷۰ درصد تکمیل است. اما با این وجود بیمارستان امیرکبیر از لحاظ تجهیزات و امکانات در حالت آماده باش قرار دارد تا در صورت لزوم برای بستری کودکان مبتلا به کرونا و سایر بیماری های واگیردار از آن استفاده شود و بیمارستان های امیرالمومنین و خوانساری نیز در حالت آماده باش هستند تا در در صورت نیاز برای بستری بیماران بزرگسال مورد استفاده قرار گیرند.

وی تصریح کرد: تجارب سال‌های گذشته نشان داده که زمانی که حجاج به کشور باز می گردند شاهد شیوع یک بیماری ویروسی خواهیم بود و در سال جاری نیز با توجه به اینکه در کشورهای همسایه مثل عراق، عربستان و ترکیه شاهد افزایش میزان کرونا و بیماری های ویروسی هستیم، این نگرانی را دوچندان کرده است، از این رو خواهش می‌کنیم که مردم در زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تکمیل روند واکسیناسیون خود اهتمام ورزند تا انشاءالله این دوره زمانی حساس را با کمترین میزان تلفات سپری کنیم.

وی خاطر نشان کرد: میزان تزریق واکسن در استان به شدت پایین آمده بود به طوری که تا هفته گذشته معمولاً روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دُز واکسن کرونا در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک تزریق میشد که به محض افزایش شدت بیماری شاهد افزایش استقبال مردم هستیم و در حال حاضر روزانه حدود ۱۲۰۰ دُز واکسن تزریق میشود.

جمالیان گفت : در صورتی که در ادارات و سازمانی بیش از ۵۰ نفر برای تزریق واکسن وجود داشته باشند، همکاران حوزه بهداشت دانشگاه برای تزریق واکسن در آن اداره حضور پیدا خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: تا به امروز هیچ گونه بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو و وبا در استان شناسایی نشده است اما با توجه به اینکه سایر استان های همجوار با این بیماری ها درگیر هستند باید پروتکل های لازم را انجام داد تا از ابتلا به آنها جلوگیری کرد.

براساس این گزارش؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی استان دربخش دیگر سخنان خود گفت: آلودگی هوا در روند افزایش مبتلایان به کرونا تاثیر ندارد اما براساس تحقیقات انجام شده، این مهم در بستری و بد حال شدن بیماران کرونایی و افزایش مرگ و میر تاثیر بسیار مستقیمی دارد به طوریکه در روزهایی که آلودگی زیاد است میزان بستری بیماران و مرگ و میر نیز افزایش پیدا کرده است و این روند در کلیه کشورها نیز به این صورت بوده است.