آمار تاسف‌بار از تلفات انسانی در تصادفات نوروزی

فروردین 5, 1401
398 بازدید

آمار تاسف‌بار از تلفات انسانی در تصادفات نوروزی اراک–پایگاه خبری چشم براه: در حالی سال نو فرا رسیده و به دلیل تعطیلات پیش رو شاهد افزایش سفرهای نوروزی هستیم که اعلام آخرین آمار قربانیان تصادفات جاده‌ای، حاکی از رشد میزان مرگ و میر جاده‌ای در ایام نوروز است. به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به […]

آمار تاسف‌بار از تلفات انسانی در تصادفات نوروزی

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
در حالی سال نو فرا رسیده و به دلیل تعطیلات پیش رو شاهد افزایش سفرهای نوروزی هستیم که اعلام آخرین آمار قربانیان تصادفات جاده‌ای، حاکی از رشد میزان مرگ و میر جاده‌ای در ایام نوروز است.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از برترین ها؛ سرپرست پلیس راه راهنمایی و رانندگی از آغاز موج اول بازگشت مسافران نوروزی و جان باختن ۳۸۰ نفر در ۹ روز اخیر خبر داد.
سرهنگ محبی طی گفت‌وگویی در یک برنامه تلویزیونی در تشریح آخرین جزییات اقدامات پلیس راهور در طرح نوروزی گفت: شاهد موج اول بازگشت مسافرین از سفرها به ویژه از استان‌های سیاحتی، زیارتی و شمالی کشور هستیم.

وی با بیان این‌که برای محور چالوس، هراز و آزادراه تهران – شمال محدودیت‌هایی در هنگام عصر در نظر گرفته شده که بار ترافیکی تخلیه شود، اظهار کرد: با توجه به حجم بالای ترافیک از مسافران می‌خواهیم که مقررات را رعایت کنند و بازگشت از سفر خود را به اول صبح موکول کنند چرا که معمولا بین نیمه شب تا شش صبح پرمخاطره‌ترین ساعات برای رانندگی است.
سرپرست پلیس راه راهنمایی و رانندگی با بیان این‌که متاسفانه در ۹ روز گذشته ۳۸۰ نفر از هموطنان جان خود را در تصادفات از دست دادند که آمار خطرناکی است، گفت: بیشترین ساعات بروز تصادفات ۱۲ تا ۱۶ و ۱۶ تا ۲۰ ثبت شده است.
وی ادامه داد: سرعت و سبقت غیرمجاز، انحراف و عدم توجه به جلو، بیشترین علل بروز تصادفات تعیین شده است.

با زاویه مناسب تصادف کنید!

همزمان با اعلام آمار تکان دهنده قربانیان تصادفات نوروزی، بحث ایمنی خودروهای داخلی باز هم مطرح شد و موجی از انتقاد و اعتراض را به دنبال داشت. تا آنجا که رئیس پلیس راهور  در 25 اسفند سال گذشته در یک نشست خبری از عملکرد خودروسازان داخلی به شدت گلایه کرد.
سردار کمال هادیانفر:
خودروسازان می گویند رانندگان با زاویه مناسب تصادف کنند تا ایربگ خودرو باز شود!
رئیس جمهور به من تاکید کرد که بایستید تا خودروها کیفی و ایمن شود، وگرنه شماره نکنید.
از ۱۰۰ تصادف، ایربگ ۹۳ خودرو باز نمی شود. خودروهای ما نه زیباست نه ایمنی دارد نه کیفیت دارد، خیلی هم گران است.
بجای ۱ میلیون خودرو، ۳ میلیون خودرو تولید کنیم، افتخار ندارد. باید به جای افزایش کمیت، کیفیت و ایمنی خودروها را افزایش دهیم.
١١ سال تصادفات را تحلیل کردیم، اما متاسفانه هرروز با مصیبت تصادف روبرو هستیم و خودروسازان می‌گویند رانندگان با زاویه مناسب تصادف کنند تا ایربگ خودرو باز شود.
پیشتر سردار حمیدی رییس پلیس راهور تهران هم گفته بود که بازنشدن ایربگ خودروها زیاد اتفاق افتاده است، برخی خودروها که از کارخانه می‌آیند، با سرعت زیاد چرخشان از وسیله خارج می‌شود، ایربگ که جای خود دارد.

کنایه تند به مرگبار بودن برخی خودروهای داخلی علی آذری، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگویی؛ گفته بود:
امروز شاهد هستیم که میزان فوتی ها بر اثر تصادفات جاده ای رقم بالایی است. بنده دیگر نمی‌خواهم از خودرو مشهور در این زمینه نام ببرم. در هر تصادف یک پدر خانواده از دنیا می رود. در حالی که با کمی دقت و تخصص می توان خودرویی استاندارد به بازار عرضه کرد. درست است که عوامل متعددی در تصادفات جاده ای نقش آفرین است، اما بیشتر آسیب از ناحیه خودروسازها وارد می شود.
افزایش ۹۲.۶ درصدی تلفات تصادفات نوروزی
همچنین سازمان پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرد، بر اساس آمارهای موجود در نوروز سال ۱۴۰۰، هزار و ۸۰ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در نوروز سال قبل۵۳۴ نفر بود و این یعنی رشد ۹۲.۶ درصدی کشته های تصادفات، پس نوروز امسال با احتیاط بیشتری سفر کنید.
پزشکی قانونی کشور در این گزارش تصریح کرده است، تلفات حوادث رانندگی در یک سال اخیر روندی افزایشی داشته است