آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در اراک برگزار شد

خرداد 2, 1401
250 بازدید

به همت انجمن حافظ دوستان مرکزی؛ آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در اراک برگزار شد   اراک– پایگاه خبری چشم براه: آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، از سری برنامه های ملی، فرهنگی و هنری انجمن حافظ دوستان مرکزی در اراک برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری چشم‌براه، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به همت انجمن […]

به همت انجمن حافظ دوستان مرکزی؛

آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در اراک برگزار شد

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، از سری برنامه های ملی، فرهنگی و هنری انجمن حافظ دوستان مرکزی در اراک برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری چشم‌براه، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به همت انجمن حافظ دوستان مرکزی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با حضور فرهیختگان و علاقمندان در فرهنگسرای آیینه اراک برگزار شد.
در این آیین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ضمن اشاره به تاثیر اشعار فردوسی بر دیگران شاعران ایران و حتی جهان و همه حماسه سرایان گفت: اشعار حماسی حکیم ابوالقاسم فردوسی مهر تایید بر هویت اصالت ایرانی است.

سینادلشادی افزود: در این زمان کوتاه نمی توان به ریشه های شعری و هویتی و حماسه‌ای اشعار حکیم طوس فردوسی و به تجزیه و تحلیل قالب های شعری این حکیم وحماسه سرای بزرگ پرداخت.

وی افزود: گرچه مطالعات، تحقیقات و پژوهش زیادی در مورد ریشه های شعری فردوسی در همه ابعاد انجام شده است، ولی هنوز جای کار بسیار دارد و شاید آنطور که باید و شایسته است در این خصوص کار انجام نشده است. و در این خصوص باید نسل جوان را به میدان آورد و محیط وفضا را برای فراگیری و شناخت اشعار حماسی فردوسی بین جوانان و ادوار مختلف مهیا ومیسر کرد.

بر اساس این گزارش‌، در این آیین علی ذاتعلی استاد دانشگاه و پژوهشگر در سه محور شامل جایگاه شاهنامه در زبان ادبیات فارسی، انگیزه فردوسی از سرودن شاهنامه و سرانجام داستان فردوسی و محمود غزنوی به تفصیل مطالبی بیان داشت.

همچنین در ادامه مریم صابری نسب مدیر انجمن حافظ دوستان استان مرکزی شاعر و نویسنده، شیخی (شاعر)؛ محمد علمدار (شاعر)؛ خانم اکبری (شاعر) و خانم مصلحی در مورد شاهنامه مطالب بیان داشتند و یا اشعاری در این خصوص خواندند.
همچنین اجرای نقالی خوانی توسط مهدی رحیمی و محدثه صالحی دو نوجوان، دکلمه اشعار فردوسی توسط پریا، موسیقی مرشد خوانی توسط عباس وحسین جولایی اجرای موسیقی سنتی توسط محسن بیات و میلاد موسوی و… از برنامه‌های جنبی این آیین بود.