اثرات زیان بار مصرف مواد مخدر و الکل برای فرد و جامعه

تیر 8, 1401
113 بازدید

رئیس گروه سلامت و روان دانگاه علوم پزشکی استان مرکزی: اثرات زیان بار مصرف مواد مخدر و الکل برای فرد و جامعه اراک- پایگاه خبری چشم براه: رییس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: مصرف مواد مخدر و الکل می تواند حتی برخی آسیب های اجتماعی نظیر طلاق […]

رئیس گروه سلامت و روان دانگاه علوم پزشکی استان مرکزی:

اثرات زیان بار مصرف مواد مخدر و الکل برای فرد و جامعه

اراک- پایگاه خبری چشم براه:
رییس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: مصرف مواد مخدر و الکل می تواند حتی برخی آسیب های اجتماعی نظیر طلاق و خودکشی را در پی داشته باشد.
اثرات زیان بار مصرف مواد مخدر و الکل برای فرد و جامعه
به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان، مریم چگینی بیان کرد: علاوه بر مشکلات اجتماعی و حتی امنیتی سوء مصرف این مواد می تواند باعث برخی بیماری ها از قبیل بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های روانپزشکی شدید، هپاتیت، بیماری های عفونی و اچ آی وی و غیره شوند.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت هر ساله 26 ژوئن(5 تیر) را به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر معرفی می کند که نشان از اهمیت جلوگیری و مبارزه با مواد مخدر است.

وی تاکید کرد: بر اساس آخرین آمار این سازمان در سال 2020 بیش از 275 میلیون نفر مصرف کننده مواد، الکل و دخانیات بودند که نسبت به سال 2010، 22 درصدی افزایش داشته که نشان دهنده افزایش خطرات و سوء مصرف آن در جوامع است.

دکتر چگینی در ادامه خاطرنشان کرد: در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی در کنار سایر دستگاه های مرتبط اقداماتی در حوزه آموزش و پیشگیری از مصرف مواد مخدر و الکل و همچنین غربالگری های مربوطه را انجام و پزشکان و کادر درمانی نیز در مراکز جامعه سلامت خدمات دارویی و درمانی را به مصرف کنندگان ارائه می کنند.

رییس گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در کنار این خدمات، مرکز کاهش آسیب نیز فعالیت دارد که گروه هدف این مرکز افراد و معتادین متجاهر هستند و که می توانند با مراجعه به این مرکز خدمات بهداشتی و درمانی و داروهای جایگزین را دریافت کنند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه مصرف این مواد اثرات جبران ناپذیری دارد، افزود: با توجه به تنوع این مواد، خانواده ها و مسئولان باید تاب آوری مردم به خصوص جوانان را نسبت به آسیب ها و موقعیت های استرس زا قدرت تصمیم گیری در موقعیت های این چنینی و آموزش راهکارهای حل مسائل را آموزش دهند