اجرای طرح رایگان ضد عفونی سم پاشی و واکسیناسیون دام روستایی مرکزی

خرداد 24, 1401
102 بازدید

همزمان با هفته جهاد کشاورزی؛ اجرای طرح رایگان ضد عفونی سم پاشی و واکسیناسیون دام روستایی مرکزی   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رئیس دامپزشکی شهرستان اراک، از اجرای طرح رایگان ضد عفونی، سم پاشی و واکسیناسیون رایگان دام های سبک وسنگین روستایی با هدف مبارزه بابیماری های مشترک بین انسان و دام دراستان مرکزی با […]

همزمان با هفته جهاد کشاورزی؛

اجرای طرح رایگان ضد عفونی سم پاشی و واکسیناسیون دام روستایی مرکزی

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رئیس دامپزشکی شهرستان اراک، از اجرای طرح رایگان ضد عفونی، سم پاشی و واکسیناسیون رایگان دام های سبک وسنگین روستایی با هدف مبارزه بابیماری های مشترک بین انسان و دام دراستان مرکزی با همکاری سازمان جهاد کشاورزی، به مناسبت هفته جهاد کشاورزی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی، حمزه لوئیان اظهار کرد: این طرح با ۱۴ اکیپ دو نفره پیگیری می‌شود و به همین تعداد اکیپ نیز مایه کوبی را انجام می‌دهند

وی با اشاره به اینکه، اولویت مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام است و سم پاشی ها به منظور مبارزه با انگل های خارجی به خصوص کنه ها است که عامل انتقال بیماری تب کریمه کنکو را دارند. افزود: اولویت بر این است که ابتدا این طرح در روستاهای کمتر برخوردار و سپس روستاهایی که تراکم دام در انها زیاد است،انجام شود.این طرح حداقل تا پایان ماه ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در صورت همکاری از سوی روستا و دامدار ادامه خواهد داشت.سم و مواد ضدعفونی به میزان کافی در ادارات دامپزشکی شهرستان ها وجود دارد.

وی بیان کرد: با کنترل کنه ها میزان انتقال بیماری کریمه کنگو از دام به دام و یا به انسان جلوگیری می شود.

رئیس دامپزشکی اراک با اشاره به اینکه در صورت مشاهده کنه از گرفتن یا فشردن ان خودداری کنید گفت: مردم گوشت خود را از مراکز مجاز عرضه تهیه کنند که مهر و برچسب دامپزشکی را داشته باشد.