اجرای عملیات تیررزی وبامسازی مغازه آسیب دیده بازار تاریخی اراک

تیر 16, 1401
86 بازدید

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی: اجرای عملیات تیررزی وبامسازی مغازه آسیب دیده بازار تاریخی اراک   اراک–پایگاه خبری چشم براه: معاون میراث فرهنگی استان مرکزی از اجرای عملیات تیررزی مجدد وبامسازی و اجرای پوشش با مغازه تخریب شده در بازار تاریخی اراک خبرداد. به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی اداره […]

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی:

اجرای عملیات تیررزی وبامسازی مغازه آسیب دیده بازار تاریخی اراک

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی از اجرای عملیات تیررزی مجدد وبامسازی و اجرای پوشش با مغازه تخریب شده در بازار تاریخی اراک خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، محسن کریمی با حضور در محل حادثه ضمن بررسی موضوع و انجام تحقیقات لازم اظهار داشت:
با بررسی صورت گرفته یک باب مغازه واقع در سرای حاج باشی به دلیل فرسودگی تیرهای سقف تخریب شد.
معاون میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مستاجر مستقر در واحد تجاری مورد نظر به علایم و نشانه‌های فرسودگی تیرهای از طریق سروصدای ناشی از ترک‌های تیرهای چوبی و ریزش خاک در مغازه اشاره کرده و متاسفانه در این زمینه هیچ‌گونه اطلاعی به مالک و یا اداره میراث‌فرهنگی نداده بوده است.
کریمی با اشاره به اینکه امروز یکی از تیرهای سقف به طور کامل شکسته و خوشبختانه بلافاصله نسبت به تخلیه حجره اقدام شده است گفت: در حال حاضر آسیب وارده به بنا صرفا مربوط به سقف بناست که در اسرع وقت با همکاری مالک نسبت به مرمت آن شامل تیر ریزی مجدد، بامسازی و اجرای پوشش بام اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به تیتر یکی ازخبرگزاری های استان مرکزی، در خصوص معطل ماندن طرح با موضوع مرمت بازار خاطر نشان کرد: آسیب وارده به این حجره و نیز ضرورت مرمت آن ارتباطی با طرح مرمت ندارد و بر اساس الگوی موجود مرمت خواهد شد.
معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی بیان کرد: مجموعه بازار یک بنای ۲۰۰ ساله است که همواره ضروری است مالکین نسبت به پایش و ترمیم آسیب‌های آن اقدام کنند و در این زمینه روزانه مجوزهای مرمت متعددی برای مالکین صادر می‌شود.

کریمی اضافه کرد: بدیهی است رها کردن واحدهای تجاری و صرف استفاده بدون توجه به ضرورت‌های حفاظت و نگهداری موجب غفلت از آسیب‌ها شده و منجر به اینگونه حوادث می‌شود.