استان مرکزی خاستگاه مفاخر ومشاهیر ایران اسلامی/کتاب و کتابخوانی روح وروان انسان را تجلی می بخشد

اردیبهشت 30, 1401
196 بازدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی: استان مرکزی خاستگاه مفاخر ومشاهیر ایران اسلامی/کتاب و کتابخوانی روح وروان انسان را تجلی می بخشد   اراک – پایگاه خبری چشم براه: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: کتاب زندگیست، حیات است و تجلی بخش روح و روان و خوشا به حال کسانی که با […]

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی:

استان مرکزی خاستگاه مفاخر ومشاهیر ایران اسلامی/کتاب و کتابخوانی روح وروان انسان را تجلی می بخشد

 

اراک – پایگاه خبری چشم براه:
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: کتاب زندگیست، حیات است و تجلی بخش روح و روان و خوشا به حال کسانی که با کتاب و کتابخوانی مأنوس هستند و زندگی می کنند.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، سینا دلشادی در حاشیه سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران در نشست نویسندگان، شاعران و فعالان عرصه کتاب و کتابخانی استان مرکزی که در تالار سرای قلم نمایشگاه برگزار شد، اظهار کرد: جای خوشحالی دارد که پس از گذشته دو سال تعطیلی برخی از فضاهای فرهنگی از جمله بر پایی نمایشگاه بزرگ کتاب تهران و با پشت سر گذاشتن دوسال رکود کرونایی و تعطیلی حوزه های فرهنگی، بار دیگر شاهد جوش و خروش تازه ای با نفس کشیدن در فضای فرهنگی هستیم.

وی افزود: جای خوشحالی دارد که امروز در این نمایشگاه شاهد شور و هیجان اهل کتاب و کتابخانی و اهالی فرهنگ و ادب هستیم.

دلشادی با اشاره به اشتیاق به کتاب و به کتابخانی گفت: به قول یکی از دوستان نویسنده «کتاب نقطه مقابل مرگ است» و چه تعبیر و تعریف جالب و زیبایی، واقعاً همینطور است. کتاب زندگیست، حیات است. کتاب تجلی بخش روح و روان است. خوشا به احوال کسانی که با کتاب مأنوس و همدم هستند و از این جویبار و سرچشمه زلال دائم سیراب می شوند و بهره می‌برند. امیدواریم به هیچ بهانه ای و در هیچ زمانی رابطه مان با کتاب و کتابخانی قطع نشود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به موقعیت هویت و ظرفیت‌های فرهنگی و ادبی استان مرکزی گفت: این استان از حیث مساحت حدود ۲ درصد مساحت ایران اسلامی را دارد. شاید برای آنان که اهل استان مرکزی نیستند جالب باشد که حدود یک چهارم مفاخرو مشاهیر ایران اسلامی از استان مرکزی برخاستند و با اتکا به این مشاهیر و مفاخر می توان هویت و پیشینه خود را تعریف کرد، و استان مرکزی را در کنار استان مفاخر و عالمان، مشاهیر و فرهیختگان هم استان صنعتی بدانیم و دراین دو بعد فرهنگی وصنعتی برتر هستیم.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، در این نشست فرهنگی و ادبی است چند تن از نویسندگان، شاعران و پژوهشگران استان مرکزی از جمله رفعت جو، پژوهشگر ادبی در زمینه مباحث ادبی و مکاتب ادبی سخنرانی کرد. فرشته عسکری نویسنده کتاب «تازه داماد» که زندگی نامه شهید تکاور مهدی جودکی را در بر دارد پیرامونی کتاب مطالبی بیان کرد. مریم صابری نویسنده، شاعر و مدیر انجمن حافظ دوستان استان مرکزی نیز پیرامون آثار منتشر شده اش شامل «درختان تیر خورده باغ» (مجموعه شعر) «وقتی معلم بودم» (مجموعه داستان)، «زنی دیگر» (مجموعه شعر) وچند آثار دیگرش مطالبی بیان داشت.

براساس این گزاش، در پایان این نشست از کتاب «کربلای کاظم آیت حق» تالیف محمد حسن گودرزی و مهین محمدی که شامل بازنگری مستندات موجود در واقع حافظ کل قرآن شدن کربلایی کاظم کریمی ساروقی با عنایت الهی در یک لحظه است، رونمایی شد.

گزارش تصویری: