افزایش ۸۰۰ درصدی ارزش اقلام کشف شده در عطاری های متخلف استان مرکزی

افزایش ۸۰۰ درصدی ارزش اقلام کشف شده در عطاری های متخلف استان مرکزی
مهر 19, 1400
349 بازدید

  اراک– معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از افزایش ۸۰۰ درصدی ارزش اقلام کشف شده در عطاری های متخلف استان مرکزی خبر داد. به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه، دکتر عباس علیمرادیان با اشاره به اینکه این میزان رقم افزایش درصدی در نیمه نخست سال جاری در بازرسی‌ها صورت گرفته […]

 

اراک– معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از افزایش ۸۰۰ درصدی ارزش اقلام کشف شده در عطاری های متخلف استان مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه، دکتر عباس علیمرادیان با اشاره به اینکه این میزان رقم افزایش درصدی در نیمه نخست سال جاری در بازرسی‌ها صورت گرفته است، افزود: براساس آمار بازرسی، اقلام کشف شده به میزان ۵۰ درصد و ارزش اقلام نیز به میزان ۸۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: بازرسی های ویژه و به صورت مستمر و در راستای تشدید نظارت از مراکز عرضه سطح استان و باشگاه ها در شش ماه نخست سال انجام شد. و این بازرسی ها بطور مستمر ادامه دارد.
وی اظهارکرد: در این راستا  ۶۰ مورد بازرسی از این مراکز صورت گرفته است که از این تعداد ۳۰ واحد به مراجع قضایی معرفی شده است.

علیمرادیان خاطرنشان کرد: در این بازرسی ها که به صورت سر زده انجام گرفت، اصالت و سلامت کالا و دارا بودن تاییدیه سازمان غذا و دارو تحت عنوان سیب سلامت، عدم عرضه فراورده های گیاهی و دارویی و مخدر، رعایت اصول توزیع و بهداشتی واحد عرضه کننده و عدم دخالت واحد در امر درمان مورد بازرسی و نظارت قرار گرفته و با واحدین متخلف برخوردهای مناسب قانونی صورت گرفت.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکز، هدف از این بازرسی ها را کاهش عرضه نا به جا و غیر قانونی اقلام ممنوعه و قاچاق و جلوگیری از توزیع نا به جا فراورده های دارویی در راستای کاهش مصرف خودسرانه فراورده های داروی و گیاهی عنوان کرد و گفت:.عرضه خارج از ضوابط دارو و محصولات قاچاق و مخدر توسط عطاری ها از جمله مواردی است که به شدت با آن برخورد خواهد شد چرا که تهدیدی جدی برای سلامت و بهداشت جامعه به حساب می آید.
دکتر علیمرادیان در پایان افزود: عطاری ها تنها مجاز به فروش گیاهان دارویی بوده و حق عرضه و فروش داروهای گیاهی را ندارند و بسیاری از کپسول های گیاهی ، پودرها و معجون دست ساز حاوی محتویات نامشخص و خطرناک بوده که با نام فریبنده گیاهی بدون عارضه بسیاری از مشتریان را درگیر عوارض جبران ناپذیر خود می کند.

برچسب‌ها: