بازگشایی غار نخجیر استان مرکزی پس از ۲سال تعطیلی

فروردین 4, 1401
229 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد؛ بازگشایی غار نخجیر استان مرکزی پس از ۲سال تعطیلی   اراک–پایگاه خبری چشم براه: مدیرکل میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی؛ از گشایش غار نخجیر استان مرکزی؛ پس از دوسال تعطیلی با هدف بازدید گردشگران خبرداد. به گزارش پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط […]

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد؛

بازگشایی غار نخجیر استان مرکزی پس از ۲سال تعطیلی

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
مدیرکل میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی؛ از گشایش غار نخجیر استان مرکزی؛ پس از دوسال تعطیلی با هدف بازدید گردشگران خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی؛ گردشگری وصنایع دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان گفت: غار نخجیر پس از ۲ سال انتظار از امروز بازگشایی شد.

وی اظهار کرد: غار نخجیر از جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی در شهرستان دلیجان، پس از دو سال وقفه با پیگیری و تلاش مجموعه میراث‌فرهنگی در استان مرکزی کارهای لازم برای بازگشایی غار آهکی نخجیر دلیجان انجام شده از امروز چهارم فرودین ماه ۱۴۰۱ به روی گردشگران بازگشایی شد.

مديركل ميراث‌فرهنگی، گردشگری و صنايع‌دستی استان مركزی گفت: این غار كم نظیر واقع در حدفاصل دلیجان و نراق پس از دوسال وقفه به دلیل شیوع بیماری کرونا با ایمن‌سازی کامل از امروز پذیرای گردشگران شد.

مرزبان اظهار كرد: غار نخجیر در هشت كیلومتری شمال شرقی دلیجان درمنطقه‌ای كوهستانی در حدفاصل نراق و دلیجان واقع شده و به دوران سوم زمین‌شناسی تعلق دارد.

وی افزود: این غار که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان دلیجان و استان مرکزی به شمار می‌رود، در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۳۸۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که در راه دلیجان به نراق، در منطقه چال‌نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده است. این غار نادر و كم نظیر در پی عوامل زمین‌ساختی و هوازدگی شیمیایی پدید آمده‌ و از پتانسیل عظیم سنگ‌های تزئینی برخوردار است.

مديركل ميراث‌فرهنگی، گردشگری و صنايع‌دستی استان مركزی ضمن دعوت از مسافران و گردشگران نوروی برای دیدن این غار بی‌نظیر گفت: بازتاب نور از منشورهای بلور و كلسیت در كنار آویزهای متنوع، پوشش اسفنجی بلورین دیواره‌ها و كف غار هر بیننده‌ای را متحیر می‌كند.