برگزاری اولین جشنواره گل‌محمدی و گلاب در خمین

اردیبهشت 4, 1401
140 بازدید

رئیس اداره میراث فرهنگی خمین خبر داد؛ برگزاری اولین جشنواره گل‌محمدی و گلاب در خمین اراک–پایگاه خبری چشم براه: رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین از برگزاری اولین جشنواره گل‌محمدی و گلاب خمین در ماه جاری خبرداد. به‌گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، […]

رئیس اداره میراث فرهنگی خمین خبر داد؛

برگزاری اولین جشنواره گل‌محمدی و گلاب در خمین

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین از برگزاری اولین جشنواره گل‌محمدی و گلاب خمین در ماه جاری خبرداد.

به‌گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، علی مشهدی گفت: اولین جشنواره گل‌محمدی، گلاب‌گیری و نمایشگاه گلهای آپارتمانی در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری در روستای شهابیه شهرستان خمین برگزار خواهد شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خمین با اشاره به برگزاری جلسه هماهنگی جشنواره گل و گیاه و گلاب‌گیری در شهرستان خمین که با حضور معاون فرماندار و بخشدار کمره، اعضا شورا و دهیار روستای شهابیه در محل بخشداری مرکزی خمین برگزار شد، افزود: این منطقه از چند سال گذشته به حوزه کشت گل‌محمدی به عنوان گیاه کم آب بر در نظر گرفته شده، هرچند یکی از روستاهای شهرستان خمین به عنوان روستای شهابیه یک سبقه قدیمی در زمینه کشت گل‌محمدی، گل شاخه بریده و گیاهان دارویی داشته است و با احیای کشت این محصول در شهابیه با هدف استفاده از این گیاه به عنوان گیاه کم آب‌بر کشت این گیاه گسترش داده شده است.
مشهدی با اشاره به هدف ترویج کشت گل محمدی و بررسی مسائل و مشکلات باغداران و راهکارهای برون رفت از مشکلات در این جشنواره بیان کرد: ایجاد کارگاه‌های سنتی در باغات کشاورزان یا صنایع کوچک تبدیلی موجب ترویج این صنعت در منطقه می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان خمین خاطر نشان کرد: یکی از اهداف کشت گل‌محمدی علاوه بر کارآفرینی و کشت، توسعه صنعت گردشگری نیز هست و امیدواریم همزمان با برداشت گل‌محمدی در سطح شهرستان، این جشنواره با حجم و محتوای بهتری برگزار شود.