برگزاری جشنواره انگور روستای هزاوه در  دستور کار قرار گرفت 

برگزاری جشنواره انگور روستای هزاوه در  دستور کار قرار گرفت 
مهر 27, 1401
102 بازدید

رئیس اداره میراث فرهنگی اراک خبر داد، برگزاری جشنواره انگور روستای هزاوه در دستور کار قرار گرفت     اراک –پایگاه خبری چشم براه: رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک از برگزاری نهمین جشنواره انگور روستای هزاوه از یکم تا هفتم آبان ماه در روستای هزاوه توابع شهرستان اراك خبر داد. به گزارش […]

رئیس اداره میراث فرهنگی اراک خبر داد،

برگزاری جشنواره انگور روستای هزاوه در

دستور کار قرار گرفت

 

 

اراک –پایگاه خبری چشم براه:

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک از برگزاری نهمین جشنواره انگور روستای هزاوه از یکم تا هفتم آبان ماه در روستای هزاوه توابع شهرستان اراك خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، محمدعلی آقازیارتی گفت: روستای هزاوه با توجه به جاذبه‌های گردشگری مذهبی فرهنگی و اقتصادی به عنوان يكی از مناطق مهم نمونه گردشگری روستايی استان مرکزی به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه جشنواره انگور هزاوه از یکم تا هفتم آبان ماه در کنار امامزاده سلطان سید احمد روستای هزاوه برگزار می‌شود افزود: اين جشنواره به منظور معرفی آرايه‌های فرهنگی و بومی مرتبط با انگور و در فصل برداشت اين محصول در كنار جاذبه‌های بكر طبيعی و مذهبی روستا برگزار می‌شود.

آقازیارتی خاطر نشان کرد: شيوه‌های سنتی، ابزار و ادوات و رسم‌های بومی متنوعی در زمينه انگور و توليد فرآورده‌های غذايی وابسته به آن در اين روستا وجود دارد و به اين دليل برگزاری جشنواره ياد شده در دستور كار بخشداری و دهياری و شورای اسلامی هزاوه با همكاری اداره‌‌كل ميراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جهاد كشاورزی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: هر ساله مردم سراسر استان و بسیاری از گردشگران کشور برای شرکت در این جشنواره به روستای هزاوه سفر می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود امسال هم استقبال مطلوبی از این جشنواره شود.

رئیس اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اراک اضافه کرد: این مراسم درقالب گردهمایی بیش از ۳۰ غرفه برای ارائه انگور و محصولات تولیدی از انگور برگزار و به منظور افزایش رونق اقتصادی در این عرصه سایر محصولات محلی نیز در کنار انگور و مشتقات آن در غرفه‌ها ارائه می‌شود.

 

به گفته آقازیارتی، در حال حاضر بيش از ۲۰ رقم انگور در هزاوه توليد می‌شود كه توجه به ظرفيت توليدی اين محصول و توليدهای وابسته به آن می‌تواند يكی از منابع قوی درآمدزايی و جذب گردشگر در منطقه باشد.

گفتنی است، روستای هزاوه در ۱۸ كيلومتری غرب اراك واقع شده و دارای بافت كوهستانی و آب و هوای مناسب برای باغداری و دارای تاكستان‌های وسيع انگور است.