برگزاری جشن باستانی تیرگان در فراهان /کتاب «کهن شهر زلف آباد زیر کلنگ بیدا» رونمایی شد

تیر 2, 1401
176 بازدید

برگزاری جشن باستانی تیرگان در فراهان /کتاب «کهن شهر زلف آباد زیر کلنگ بیدا» رونمایی شد   اراک–پایگاه خبری چشم براه: مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از برگزاری جشن شکرگزاری گندم و آیین باستانی تیرگان همزمان با نخستین روز تابستان در جوار امامزاده سید احمد شهرستان فراهان خبر داد. به گزارش پایگاه […]

برگزاری جشن باستانی تیرگان در فراهان /کتاب «کهن شهر زلف آباد زیر کلنگ بیدا» رونمایی شد

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از برگزاری جشن شکرگزاری گندم و آیین باستانی تیرگان همزمان با نخستین روز تابستان در جوار امامزاده سید احمد شهرستان فراهان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، مصطفی مرزبان گفت: شهرستان فراهان از توابع استان مرکزی در نخستین روز از تابستان میزبان آیین باستانی و کهن به نام تیرگان بود که از جمله آیین‌های مهم ایرانیان باستان بوده و به عنوان نماد شگرگزاری، برکت کشاورزی و پاسداشت ارزش آب هر سال در این منطقه برگزار می‌شود.

وی افزود: در این آیین از کتاب “کهن شهر زلف آباد زیر کلنگ بیداد” اثر علی محمودی مجد(فراهانی) رونمایی نیز شد.

مرزبان با اشاره به اینکه در این آیین از کشاورزان نمونه منطقه تجلیل شد گفت: مردم در این روز با برگزاری آیین باستانی فال کوزه و انداختن آرزوها به داخل کوزه، یک نفر به قید قرعه برنده سفر مشهد مقدس اعلام شد.

براساس این گزارش، استاندار مرکزی نیز در این آیین گفت: بخش کشاورزی در حوزه آب نابهره‌ور است و باید سیاست‌ها به سمت بهره‌وری از آب اجرایی شود.

فرزاد مخلص‌الائمه با اشاره به اینکه امام راحل برای حوزه کشاورزی اولویت خاصی قائل بودند، اظهار کرد: امام راحل پس از دفاع مقدس در پیام ۹ ماده‌ای خود به امر سازندگی اشاره و تاکید کردند که بخش صنعت و توسعه صنعتی به هیچ‌وجه مانع اولویت بخش کشاورزی نشود که متاسفانه این اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه امیدواریم در دولت مردمی سیزدهم این عقب افتادگی در حوزه کشاورزی جبران شود، خاطرنشان کرد: سال گذشته، تمرکز فعالیت‌های دولت بر مقابله با بیماری کرونا بود که خوشبختانه امروز تقریبا شرایط عادی به کشور بازگشته است و شاهد برگزاری اجتماعات مردمی هستیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: در سال جاری، اولویت اصلی دولت رشد اقتصادی است و حتما بخش کشاورزی سهم بسیار مهمی در تحقق این رشد دارد.

مخلص‌الائمه در خصوص صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی، تصریح کرد: صرفه‌جویی در مصرف آب، یکی از اهرم‌های رشد اقتصادی است، باید بخش کشاورزی و سیاست‌گذاران و مجریان این بخش برای افزایش بهره‌وری آب در این بخش تلاش کنند.

گفتنی است، آیین شکرگزاری گندم با حضور بیاتی نماینده مردم فراهان، آشتیان و تفرش در مجلس شورای اسلامی، مخلص‌الائمه استاندار مرکزی، جمعی از مدیران و مسئولان و با حضور مردم منطقه برگزار شد.