بهره مندی ۳۳۰۰۰‌ نفر دچار معلولیت از خدمات رفاهی بهزیستی استان مرکزی

بهره مندی ۳۳۰۰۰‌ نفر دچار معلولیت از خدمات رفاهی بهزیستی استان مرکزی
مهر 25, 1401
40 بازدید

سرپرست بهزیستی استان مرکزی خبرداد، بهره مندی ۳۳۰۰۰‌ نفر دچار معلولیت از خدمات رفاهی بهزیستی استان مرکزی     اراک– پایگاه خبری چشم به راه: سرپرست بهزیستی استان مرکزی گفت: ۳۳ هزار و ۷۰۰ نفر دچار معلولیت در زمینه های مختلف، ذهنی، بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی و… زیر پوشش بهزیستی استان مرکزی قرار دارند و […]

سرپرست بهزیستی استان مرکزی خبرداد،

بهره مندی ۳۳۰۰۰‌ نفر دچار معلولیت از خدمات رفاهی بهزیستی استان مرکزی

 

 

اراک– پایگاه خبری چشم به راه: سرپرست بهزیستی استان مرکزی گفت: ۳۳ هزار و ۷۰۰ نفر دچار معلولیت در زمینه های مختلف، ذهنی، بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی و… زیر پوشش بهزیستی استان مرکزی قرار دارند و از خدمات این سازمان بهره مند می شوند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه، محمد زیدوند در آیین بزرگداشت روز جهانی نابینایان ویژه جامعه هدف بهزیستی استان مرکزی که در فرهنگسرای شهر اراک برگزار شد افزود: از آمار ۳۳ هزار و ۷۰۰ نفر؛ ۴ هزار و ۱۰۳ نفر از عزیزان کم بینا و روشندلان هستند. که بیشترین آمار با حدود ۲ هزار و ۶ نفر در اراک و کمترین آمار به میزان ۳۸ نفر مربوط به آشتیان است.

وی با اشاره به اینکه در پژوهش ها انجام شده، عوامل مختلفی از جمله موضوع ژنتیک، آلودگی هوا، تغذیه نامناسب، شرایط محیطی و… می‌تواند در موضوع ایجاد معلولیت‌ها اثرگذار باشد؛ اظهار کرد: البته موضوع پیشگیری از این گونه آسیب ها بسیار موثر است که بهزیستی در کنار ماموریت ها و تکلیف سازمانی خود به طور ویژه موضوع پیشگیری از آسیب ها و عوامل معلولیت ها را به طور جدی دنبال می کند.

وی بیان داشت: موضوع پیشگیری از معلولیت ها را از در دوران بارداری مادران تا تولد نوزاد در قالب خدمات ژنتیکی با هدف پیشگیری ادامه دارد.

وی ادامه داد: در بحث بینایی و شنوایی سنجی در سنین ۳ تا ۶ سال اقداماتی در قالب پیشگیری معلولیت‌ها دنبال می‌شود، چرا که اگر این اقدامات در سنین تعیین شده غربالگری نشود رفع آسیب ها در سن بالا مقدور نیست و تا پایان عمر معلولیت همراه شخص و فرد است.

سرپرست بهزیستی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در طول سال به طور مستمر در غربلگری بینایی و شنوایی سنجی برای کودکان ۳ تا ۶ سال انجام می‌شود و چنانچه خانواده به غربالگری کودکان ۳ تا ۶ سال خود توجه کنند و اهمیت دهند به طور قطع پیشگیری انجام گرفته و از بروز کم بینایی و نابینایی جلوگیری می‌شود.

زیدون در بخش دیگر سخنان خود درباره خدمات ارائه شده به قشر تحت حمایت از سوی بهزیستی استان مرکزی گفت: پرداخت کمک هزینه تحصیلی در مقطع ابتدایی تا دبیرستان برای این عزیزان و همچنین دانشجویان و ارائه خدمات کمک بینایی رایگان در دستور کار است. همچنین پرداخت کمک هزینه درمان تا سقف ۶ میلیون تومان و تسهیلات اشتغال برای فرد و خانواده آنان به میزان ۱۰۰ میلیون تومان به صورت بلندمدت و با اقساط ۴ درصد از دیگر خدمات ارائه شده به جامعه هدف است.

گفتنی است: در این آیین برنامه های متنوعی شامل اجرای موسیقی توسط روشندلان انجمن نابینایان و کم بینایان اراک، برنامه طنز و دیگر برنامه متنوع توسط هنرمندان کم بینا و نابینایی انجمن کم بینایان و نابینایان اراک اجر شد.

این آیین به همت بهزیستی استان مرکزی و مشارکت انجمن نابینایان و کم بینایان و سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اراک برگزار شد.