تامین ایمنی بازار تاریخی اراک باتفاهمنامه سه جانبه در دستور کار قرار گرفت

تامین ایمنی بازار تاریخی اراک باتفاهمنامه سه جانبه در دستور کار قرار گرفت
مهر 8, 1400
126 بازدید

  اراک– مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از تعامل و همکاری سه جانبه با شهرداری و آتشنشانی برای ایمنی بازار اراک خبر داد. به‌گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی مصطفی مرزبان گفت: برای تحقق ایمنی بازار تاریخی اراک چند […]

 

اراک– مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از تعامل و همکاری سه جانبه با شهرداری و آتشنشانی برای ایمنی بازار اراک خبر داد.

به‌گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی مصطفی مرزبان گفت: برای تحقق ایمنی بازار تاریخی اراک چند دستگاه اجرایی از جمله میراث‌فرهنگی، شهرداری و آتشنشانی نقش مهمی دارند و در صورت تعامل و هماهنگی این دستگاه‌ها ایمنی بازار برقرار می‌شود؛ البته پشتیبانی دستگاه قضایی و ضابطین قضایی نیز در این زمینه ضروری است.

وی یکی از محتمل‌ترین خطرات که بازار اراک را تهدید می‌کند آتش‌سوزی دانست و در خصوص ایمنی بنای بازار افزود: آسیب های انسانی به ویژه الحاقات و اضافه بناهای صورت گرفته در بازار و همچنین بهره برداری غیر اصولی و مغایر با ضوابط ایمنی و ایجاد کاربری های نامناسب با ساختار فضایی و معماری بازار به ویژه در زمینه تبدیل بخش‌های عمده سراها و فضاهای مشاع به انباری خطر بالقوه‌ای است که بازار اراک را به ویژه از نظر آتش‌سوزی تهدید می کند.

مرزبان افزود: در این جلسه کمیته‌ای مشترک برای تامین ایمنی بازار تشکیل شد که استفاده‌های غیر اصولی از بازار، تبدیل کردن انبارهای غیر اصولی و دخل و تصرفات، تخریب و الحاقات صورت گرفته توسط این کمیته شناسایی، پیگیری، اخطار و اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: بازار تاریخی اراک شاهدی بر قدمت و پیشینه این شهر است. این بنای تاریخی با عمری ۲۰۰ ساله از ابتدای امر بر اساس اصول مهندسی و معماری روز در قالب یک مجموعه فاخر اقتصادی و اجتماعی ساخته شد و هدف از تشکیل این جلسه مطالعه ارزيابی وضعيت ايمنی بازار اراک و ارائه راهکارهای کنترلی و جلوگيری از بروز حادثه است.

گفتنی است در پایان این نشست مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از آتشنشانان حاضر در جلسه به مناسبت روز گرامیداشت این روز تقدیر کرد.

برچسب‌ها: