تجهیز و آماده سازی نخستین موزه صنعتی در ماشین‌سازی اراك

تجهیز و آماده سازی نخستین موزه صنعتی در ماشین‌سازی اراك
مهر 18, 1401
113 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی: تجهیز و آماده سازی نخستین موزه صنعتی در ماشین‌سازی اراك     اراک –پایگاه خبری چشم براه: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: تجهیز و آماده سازی نخستین موزه صنعتی استان مرکزی در ماشین سازی اراک در دستور کار قرار دارد. به‌گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم […]

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

تجهیز و آماده سازی نخستین موزه صنعتی در ماشین‌سازی اراك

 

 

اراک –پایگاه خبری چشم براه:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: تجهیز و آماده سازی نخستین موزه صنعتی استان مرکزی در ماشین سازی اراک در دستور کار قرار دارد.

به‌گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، مصطفی مرزبان در حاشیه بازديد از شركت ماشین‌سازی اراك، اظهار کرد: با همکاری مجموعه مدیریتی ماشین‌سازی، ساختمان ارزشمند این کارخانه که در حوزه آموزش فعالیت دارد به ثبت رسید و طبقه همکف آن نیز برای ایجاد موزه صنعت در نظر گرفته‌شده است که هم اکنون در حال تجهیز و آماده سازی برای بازدید علاقمندان به تورهای صنعتی است.

وی بابیان اینکه ایجاد موزه صنعت در اراک اتفاق بسیاری خوبی برای جذب توریست صنعتی در استان خواهد بود افزود: در این موزه بیش از ۱۸۰ قطعه از اشیا قدیمی، دستگاهها و ماشین آلات اولیه شرکت به نمایش گذاشته شده است و تعداد بیشتری از ماشین‌آلات قدیمی در حال جمع‌آوری، آماده‌سازی و انتقال به مکان موزه است.

مرزبان بیان کرد: ‌در شرایطی که روز به روز بر تعداد بازدید کنندگان موزه‌ها در جهان افزوده می‌شود، بی‌شک تاسیس موزه‎ای با موضوع صنعت ماشین‌سازی در ایران تحولی ضروری، مثبت و اثرگذار است.

وی اضافه کرد: امید که گنجینه‌ها و اشیاء این موزه نه تنها به حفظ میراث صنعت ماشین‌سازی و انتقال آن به نسل‌های آینده کمک کند، که چگونه نگاه کردن را نیز به ما بیاموزد.

مرزبان با اشاره به ثبت ملی بخشی از شرکت ماشین‌سازی اراک گفت: موضوع ثبت ملی شرکت ماشین‌سازی به عنوان برند اصلی حوزه صنعت در اراک در نخستین همایش سراسری ثبت آثار و بناهای صنعتی و تاریخی کشور در ماهشهر مطرح شد و با ثبت ماشین‌سازی اراک به عنوان یک مجموعه واجد ارزش در حوزه تاریخ صنعتی نیز موافقت شد.