تحقیق صددرصدی افراد مرگ مغزی به اهدا عضو در سال جاری

اردیبهشت 31, 1401
85 بازدید

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبر داد؛ تحقیق صددرصدی افراد مرگ مغزی به اهدا عضو در سال جاری   اراک– پایگاه خبری چشم براه: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: ۴ بیمار مرگ مغزی تاکنون شناسایی شده اند؛ که همگی به عمل پیوند اعضا و اهدا عضو منجر شده است که تحقق […]

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبر داد؛

تحقیق صددرصدی افراد مرگ مغزی به اهدا عضو در سال جاری

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: ۴ بیمار مرگ مغزی تاکنون شناسایی شده اند؛ که همگی به عمل پیوند اعضا و اهدا عضو منجر شده است که تحقق صددرصدی اهدا عضو را به همراه دارد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، بهمن صادقی سده بیان کرد: اهدای عضو می تواند از فرد زنده سالم،فرد مرگ مغزی و فرد متوفی به بیماران صورت پذیرد.

وی افزود: در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار افزوده می شود و در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند جان خود را از دست می دهند اما در هر ۱۲ ساعت یک بیمار موفق به دریافت عضو حیایتی می شود و به زندگی برمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع  ۸ عضو اصلی شامل قلب، ریه، کبد، لوزالمعده، روده ها و کلیه ها و ۵۳ بافت و نسج  شامل (قرنیه، دریچه قلب، استخوان، پوست و تاندون) قابل اهدا هستند که نسوج بر خلاف اعضاء می توانند تا ۲۴ و حتی ۴۸ ساعت بعد از مرگ فرد مرگ مغزی شده یا فرد متوفی اهداء می شوند.

صادقی بیان داشت: در فرایند اهداء عضو نزدیک به ۸۵ نفر نیروی تخصصی دخیل هستند و تامین کلیه هزینه های مربوط به اهداء عضو شامل بستری، برداشت و پیوند بر عهده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.

وی افزود: در سال گذشته در مقایسه با سال ۱۳۹۹ شاهد افزایش تعداد اهداء از ۴ به ۷ نفر بوده ایم که علی رغم افزایش چشمگیر همچنان با شاخص قابل قبول کشوری فاصله زیادی داریم که امیدواریم با اشاعه فرهنگ سازی اهدای عضو و آموزش های کشوری  و استانی، شاهد افزایش شاخص در آینده نزدیک باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در سال گذشته ۲۱ مورد بیمار مرگ مغزی در استان شناسایی شد که از این تعداد ۷ نفر منجر به اعزام برای اهداء عضو شد که مابقی به دلایل مختلف از جمله فوت بیمار قبل از انجام عمل و در مرحله ی شناسایی، عدم رضایت وابستگان و خانواده و بی کفایتی ارگان های بیمار ،بدون انجام عمل پیوند زیر خاک دفن شدند.