ثبت ۱۰۲ هزار دلار صادرات محصولات کشاورزی مرکزی به کشورهای هدف در سال ۱۴۰۰

خرداد 19, 1401
139 بازدید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خبر داد؛ ثبت ۱۰۲ هزار دلار صادرات محصولات کشاورزی مرکزی به کشورهای هدف در سال ۱۴۰۰   اراک– پایگاه خبری چشم براه: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، ضمن بیان اینکه سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰۲ هزار دلار محصولات کشاورزی استان مرکزی به کشورهای هدف صادر شد، گفت: ۳۰۵ […]

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خبر داد؛

ثبت ۱۰۲ هزار دلار صادرات محصولات کشاورزی مرکزی به کشورهای هدف در سال ۱۴۰۰

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، ضمن بیان اینکه سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰۲ هزار دلار محصولات کشاورزی استان مرکزی به کشورهای هدف صادر شد، گفت: ۳۰۵ واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات خام کشاورزی در این استان فعال است.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، علی صفری در آستانه هفته جهاد کشاورزی روز پنجشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به این اینکه تولید ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن گندم برای سال ۱۴۰۱ هدف گذاری شده است، اظهار کرد: ۲۲۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی به کشت گندم اختصاص یافت.

وی اضافه کرد: از این میزان ۱۸۰ هزار هکتار به کشت گندم دیم و ۴۵ هزار هکتار دیگر به کشت گندم آبی اختصاص یافته است.

صفری نیاز استان مرکزی به گندم را ۲۰۰ هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: امید است با مدیریت مصرف مصرف آرد در نانوایی ها میزان نیاز استان و کشور به این محصول کشاورزی کاهش پیدا کند و در نتیجه به خودکفایی برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، در بخش دیگر سخنان خود بیان با بیان اینکه، ۳۰۵ واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات خام کشاورزی در استان فعال هستند گفت: با فعالیت این واحدها در استان برای ۵ هزارو۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

صفری تصریح کرد ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت جذب فرآوری محصولات خام کشاورزی در صنایع تبدیلی استان مرکزی وجود دارد که ظرفیت سازی برای جذب مواد خام کشاورزی در شهرستان های اراک، ساوه و زرندیه مناسب است، اما در شهرستان خنداب که از قطب های تولید محصولات کشاورزی این استان به شمار می رود پراکنش مناسبی ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یک هزار و ۲۰۰ رشته قنات این استان نیز برای تامین آب مورد نیاز بهره‌برداران بخش کشاورزی استان تاکنون لایروبی و اصلاح شده‌ است.
صفری گفت: با اجرای این طرح‌ها شاخص بهره‌وری آب در بخش کشاورزی استان مرکزی ۴۴ درصد افزایش یافته‌ است.
وی ادامه داد: شاخص بهره‌وری آب از هر یک متر مکعب آب استان مرکزی ۸۰۰ گرم ماده خشک بود که اکنون به یک هزار و ۲۱۰ گرم ماده خشک کشاورزی افزایش یافته‌ است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تولیدات بخش کشاورزی این استان را سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: یک میلیون و ۹۲۷ هزار تن محصول در بخش زراعی، ۵۵۷ هزار تن باغی و ۵۶۲ هزار تن این محصولات در بخش دامی تولید می‌شود.

صفری بیان کرد: ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان مرکزی ۳۰۰ هزار میلیارد ریال است.
وی ادامه داد: ۴۰۰ هزار تن شیر، ۵۶ هزار تن گوشت قرمز، ۶۵ هزار تن گوشت مرغ و ۴۱ هزار تن تخم مرغ در استان مرکزی تولید می‌شود که بخشی از این تولیدات مازاد بر نیاز استان بوده و به سایر استان‌های کشور ارسال می شود.