درصد ناچیزی از بیماران مرگ مغزی به اهدا عضو منجر می‌شوند

فروردین 29, 1401
154 بازدید

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اعلام کرد: درصد ناچیزی از بیماران مرگ مغزی به اهدا عضو منجر می‌شوند   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: انجام اعمال پیوند اعضا با تعداد بیماران مرگ مغزی قابل مقایسه نیست. به گزارش‌ پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه […]

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اعلام کرد:

درصد ناچیزی از بیماران مرگ مغزی به اهدا عضو منجر می‌شوند

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: انجام اعمال پیوند اعضا با تعداد بیماران مرگ مغزی قابل مقایسه نیست.
به گزارش‌ پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی؛ سید محمد جمالیان در جلسه انجمن اهداء عضو ایرانیان شعبه اراک اظهار کرد : تعداد بیماران مرگ مغزی در استان زیاد است اما تعداد کمی به پیوند اعضا منجر می شود.

وی افزود: خوشبختانه در سال جاری اتفاقات خوبی در اهدا عضو افتاده که نشان می دهد در سال های گذشته نیز ضمن ابراز تاسف از زیاد بودن حوادث و اتفاقات منجر به مرگ مغزی در استان، به عمل پیوند و اهداء عضو منجر نمی شده است.

وی تصریح کرد : جلب رضایت از خانواده داغدیده در چنین شرایطی بسیار سخت است و همین امر آمار اهداء را کم و کار جلب رضایت توسط همکاران مان را دشوار کرده است.

جمالیان خاطر نشان کرد: فعالیت های خوبی در این زمینه رخ داده اما باید قبول کرد افزایش تعداد اعمال پیوند اعضا و اهداء عضو،از عهده ی یک نفر یا یک تیم چند نفره بر نمی آید و باید همه مسئولین حتی در شهرستان ها شامل فرمانداران،شورای شهر و غیره دست به دست هم دهند و با انجام کار گروهی،تعداد بیشتری از هم استانی و هموطنان را نجات دهند.

بر اساس این گزارش؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت : با توجه به استقرار استان در مرکز کشور،انتظار از ۲۵ اهدا عضو در سال از استان می رود که متاسفانه نبود زیر ساخت های لازم در استان، گاها این امر محقق نمی شود.

بهمن صادقی گفت : مرگ مغزیی صرفا وظیفه وزارت بهداشت نیست و برای تایید مرگ مغزی پس از تایید متخصص بیهوشی و نورولوژی،پزشکی قانونی و سیستم قضایی نیز باید نظر بدهند و مرگ مغزی را تایید کنند

وی افزود: اعضای بدن جوانانی که دچار مرگ مغزی می شوند برای پیوند بیشترین مورد استفاده را دارد که به دلیل سن پایین فرد مذکور،مسلما جلب رضایت از خانواده به دلیل شرایط بد روحی شان سخت و گاها امکان پذیر نیست.

وی تاکید کرد : در دوسال گذشته،استان مرکزی جزء ۱۰ استان آخر در این زمینه بوده که می توان با فرهنگ سازی و گذراندن دوره های ترویجی و انگیزشی این جایگاه را ارتقاء بخشید و جان های بیشتری را نجات داد.

صادقی با اشاره به اینکه یکی از شرایطی که بتوان در استان عمل پیوند اعضا را انجام داد فراهم کردن شرایط و زیرساخت های لازم است،گفت : استقرار ۳ پزشک جراح قلب،نصب دو دستگاه آنژیوگرافی امیدواریم در ۶ ماهه نخست سال اولین عمل پیوند قلب را پوشش دهیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان گفت : برنامه ریزی برای فراهم کردن شرایط لازم برای پیوند کلیه در گام بعدی و نظم بخشیدن به امکانتا موجود و همپوشانی با انجمن حمایت از بیماران کلیوی از مهمترین برنامه های ستاد برای افزایش تعداد عمل های اهداء عضو است.