دستگاه قضایی از کارهای هیجانی و جنجالی وسطی نگری باید پرهیز کند

خرداد 31, 1401
290 بازدید

رئیس کل دادگستری استان مرکزی: دستگاه قضایی از کارهای هیجانی و جنجالی وسطحی نگری باید پرهیز کند   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: دستگاه قضایی به دنبال کارشناسی و تخصصی شدن امور به منظور کاهش ضریب خطا است که در این راستا قطعا این دستگاه باید از کارهای هیجانی و […]

رئیس کل دادگستری استان مرکزی:

دستگاه قضایی از کارهای هیجانی و جنجالی وسطحی نگری باید پرهیز کند

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت:
دستگاه قضایی به دنبال کارشناسی و تخصصی شدن امور به منظور کاهش ضریب خطا است که در این راستا قطعا این دستگاه باید از کارهای هیجانی و جنجالی با نگاه سطحی پرهیز کند که قطعا چنین است.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، حجت الاسلام عبدالمهدی موسوی روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در آستانه هفته قوه قضاییه، اظهار کرد: مهمترین مولفه برای تکریم ارباب رجوع در مرحله نخست مکان و فضای مناسب است که برخی فضاها در استان مرکزی علی رغم تلاش های انجام شده مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه قضات دادگستری در خط مقدم قرار دارند، اظهار کرد: در این استان قضات متدین و پاکدستی کار قضاوت را برعهده دارند و سایر نیروهای فعال در حوزه دستگاه قضا نیز همراهی خوبی با این دستگاه را دارند.

وی شعار محوری هفته قوه قضاییه را «قوه قضاییه در مسیر تحول و خدمت به مردم» عنوان کرد و افزود: دستگاه قضا به دنبال کارشناس و تخصصی شدن امور به منظور کاهش ضریب خطاست که در این راستا و تحقق اهداف باید از کارهای هیجانی و جنجالی و نگاه سطحی‌نگری پرهیز کرد.

رییس کل دادگستری استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود گفت: در سال گذشته ۶ هزار و ۸۶۴ فقره حکم مجازات جایگزین حبس صادر شده که نسبت به سال ماقبل آن بیش از ۷ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: اختلافاتی که بین فعالین صنعتی و تولید استان وجود دارد با استفاده از ماده ۸ قانون شورای حل اختلاف بدون دریافت هزینه قابل دادرسی است، در شعبه حل اختلاف شهرستان ساوه ۶۸ درصد مشکلات واحدهای صنعتی با مصالحه خاتمه پیدا کرده است.

وی بیان اینکه میزان پرونده های وارده به دادگستری استان مرکزی در سال ۹۹ بالغ بر ۳۹۷ هزار پرونده و در سال گذشته ۴۱۵ هزار پرونده بوده که نشان از  رشد ۴ درصدی دارد، افزود: علیرغم افزایش وارده اما فرآیند دادرسی ۱۶ روز کاهش داشته بطوریکه فرایند دادرسی از ۸۱ روز در سال ۹۹ به ۶۵ روز در سال ۱۴۰۰ رسید.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به عملکرد در حوزه زندان ها خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های قوه کاهش زندانیان است که در این راستا در سال گذشته ۸ درصد کاهش وروردی به زندان و همچنین ۲۰ درصد رشد آزادی مشروط و رشد ۵۰۰ درصدی استفاده از پابند الکترونیک در استان ثبت شده است.

موسوی تصریح کرد: در سال گذشته ۳۵۴ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد با کمک مردم و خیرین آزاد شدند که رشد ۶۷ درصدی کمک های مردمی نسبت به سال ۹۹ اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: بیش از ۱۴۰۲ هکتار از اراضی ملی به ارزش ریالی ۶۵۵ میلیارد ریال  در سال ۱۴۰۰ رفع تصرف و همچنین ۷ هزار و ۷۷۶ کیلو انواع مخدر کشف و بیش از ۱۰ هزار نفر در این حوزه دستگیر شدند.