سفر کارشناسان آثار باستانی یونسکو به استان مرکزی/ کاروانسرای «باغ شیخ» ساوه ثبت جهانی می شود

سفر کارشناسان آثار باستانی یونسکو به استان مرکزی/ کاروانسرای «باغ شیخ» ساوه ثبت جهانی می شود
مهر 10, 1400
376 بازدید

اراک– مدیر کل میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: کارشناسان آثار باستانی یونسکو به منظور بررسی شرایط کاروانسرای «باغ شیخ» ساوه برای ثبت جهانی به استان مرکزی سفر کردند. به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه مصطفی مرزبان با اشاره به اینکه کاروانسرای باغ شیخ ساوه چهره جهانی به خود میگیرد. اظهار […]

اراک– مدیر کل میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: کارشناسان آثار باستانی یونسکو به منظور بررسی شرایط کاروانسرای «باغ شیخ» ساوه برای ثبت جهانی به استان مرکزی سفر کردند.
به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه مصطفی مرزبان با اشاره به اینکه کاروانسرای باغ شیخ ساوه چهره جهانی به خود میگیرد. اظهار کرد: ارزیابان یونسکو به منظور بررسی شرایط «کاروانسرای باغ شیخ» ساوه برای ثبت جهانی وارد استان شدند.

وی افزود: «کاروانسرای باغ شیخ» یکی از ۵۶ کاروانسرای کشور است که با عنوان مجموعه کاروانسراهای ایرانی ثبت جهانی می شود.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اظهار داشت: پیش از ورود ارزیابان بین المللی، چند مرحله مرمت انجام شد که آخرین مرحله آن مرمت پایه‌ها، جرزها و طاق‌نماهای آجری به شیوه سنتی شامل تعویض آجرهای فرسوده، پی‌بندی و ترمیم آجر نما و بندکشی آجرها بود.

مرزبان گفت: همچنین پاکسازی نما از تبلیغات و شعار نویسی، پاکسازی حجره‌ها از آوار و نخاله‌های مازاد، حذف الحاقات فضاهای داخی کاروانسرا، پاکسازی پیرامون بنا از نخاله‌های ساختمانی، اصلاح بدنه‌های آجری و بام و همچنین اجرای مخلوط ریزی در محوطه داخلی کاروانسرا از اقداماتی بود که در چند روز گذشته انجام شد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی خاطر نشان کرد: به زودی نتیجه بازدید گروه ارزیابان یونسکو از تایید و ثبت جهانی این کاروانسرا اعلام خواهد شد.

مرزبان افزود: «کاروانسرای باغ شیخ» مربوط به دوره قاجار بعنوان یکی از کاملترین و جامع‌ترین کاروانسراهای ایران به لحاظ فرم پلان، تزئینات، رعایت تناسبات و الگوی چینش فضاهای کاربردی در پلان، است.
به گفته وی، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حامی حفظ آثار تاریخی در استان است و در صورت ثبت جهانی کاروانسرای باغ شیخ تسهیلات و مشوق‌های ویژه ای اعطا می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع استان مرکزی گفت: «کاروانسرای باغ شیخ» از بناهای دوره زندیه است که علاوه بر فضای کاروانسرایی دارای یک آب انبار، حسینیه و محراب است که در چهاردهم مهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی به ثبت ملی رسید.

مرزبان تصیرح کرد: کاروانسراها در ایران حداقل از دوره هخامنشی نقش ویژه‌ای داشته و نقش عملکردی و کارکردی خود را بخصوص در ارتباط با راه بزرگ شاهی یا راه بزرگ خراسان در دوره‌های بعدی یعنی دوره اشکانی، ساسانی و بعدها در تمام طول دوره اسلامی حفظ کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کاروانسرای باغ شیخ در اوائل دوره قاجار، توسط عبدالغفارخان خلج در مسیر قم، اصفهان به همدان و قزوین و تبریز ساخته شده است. افزود: توجه به پلان چهار ایوانی و بخصوص توجه به هشتی ورودی با رسمی بندی پرکار و جانمایی دقیق فضاهای مورد نیاز، کاروانسرای باغ شیخ را بعنوان یکی از آخرین تجارب ساخت کاروانسرا در ایران معرفی می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در ادامه افزود: همین شاخصه ها بعلاوه سلامت کالبدی بنا باعث شده تا اداره کل میراث فرهنگی استان با همکاری مالکین نسبت به ایجاد زمینه برای تهیه مستندات لازم شامل نقشه عرصه و حریم، نقشه های به روز بنا، گزارش های حفاظتی و مرمتی، باستان شناسی و کلیه اسناد مرتبط تاریخ و معماری بنا اقدام کند.

مرزبان ادامه داد: در استان مرکزی تعداد ۲۰ کاروانسرا شناسایی شده که قدیمی ترین آنها مربوط به دوره آل بویه و جدیدترین مورد آن مربوط به اواخر دوره قاجار است. و از این تعداد تاکنون تعداد ۱۱ کاروانسرا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

برچسب‌ها: