سنگ تراورتن محلات استان مرکزی ثبت جهانی شد

سنگ تراورتن محلات استان مرکزی ثبت جهانی شد
مهر 20, 1400
427 بازدید

  اراک– معاون امور معادن وزارت صمت گفت: سنگ تراورتن محلات بعد از حدود۵سال ثبت جهانی شد..غیر از محلات حدود ۸ عنوان برتر جهانی در معادن کشور ازجمله گچ سمنان، سنگ عقیق ثمین اردبیل و…به ثبت رسیده است. به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم به راه، اسدالله کشاورز در آیین افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین المللی […]

 

اراک– معاون امور معادن وزارت صمت گفت: سنگ تراورتن محلات بعد از حدود۵سال ثبت جهانی شد..غیر از محلات حدود ۸ عنوان برتر جهانی در معادن کشور ازجمله گچ سمنان، سنگ عقیق ثمین اردبیل و…به ثبت رسیده است.
به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم به راه، اسدالله کشاورز در آیین افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تخصصی صنعت سنگ نیمور محلات اظهار کرد: معادن ایران در حوزه معدن جزو ۱۰کشوربرترقراردارد. و حتی برخی مواد معدنی جایگاه بهتری را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: کشور ایران تا سال ۹۱واردکننده فولاد بود اما درحال حاضر در تولید فولاد جزو۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد
وی ادامه دارد: سال گذشته بالغ بر۶.۵میلیون تن فولاد خام به کشورهای هدف صادر شد.
کشاورز خاطرنشان کرد: همچنین درحوزه سیمان نیز مصرف ۶۵میلیون تن و تولید کننده ۷۵میلبون تن هستیم.که بر این اساس ظرفیت خالی ۱۰میلیون تن است.

معاون امور معدنی وزارت صمت تصریح کرد: ایران تا سال ۹۱ واردکننده فولاد بود اما در حال حاضر در تولید فولاد جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد و سال گذشته ۶.۵ میلیون تن فولاد خام صادر شد. همچنین در حوزه سیمان نیز مصرف کشور ۶۵ میلیون تن و تولیدکننده ۷۵ میلیون تن هستیم که بر این اساس ظرفیت خالی ما ۱۰ میلیون تن است و هیچ مشکلی در این عرصه احساس نمی شود و با برنامه ریزی صورت گرفته برای ساخت واحدهای مسکونی که رییس جمهور وعده دادند هیچ مشکلی برای تامین سیمان وجود نخواهد داشت.

کشاورز در خصوص ظرفیت های محلات بیان کرد: خوشبختانه این شهرستان شرایط خوبی دارد و هرسال دو نمایشگاه گل و سنگ در این شهرستان برگزار می شود، پویایی و بالندگی که در این ۱۴ سال در نمایشگاه وجود داشته در هیچ استانی دیده نشده است.

وی با اشاره به فعالیت بالغ بر ۶۴۰۰ واحد سنگبری در کشور ادامه داد: از مجموع ۲۲۰۰ معدن سنگ تزئینی در کشور حدود ۱۴۰ معدن در این منطقه قرار دارد که البته در استان تعداد بیشتر است.

معاون امور معدنی وزارت صمت اضافه کرد: مشکل اصلی که در حوزه تجارت سنگ وجود دارد مارکتینگ ضعیف است، به نظر  بنده ۵۰ درصد فعالیت اقتصادی مربوط به مارکتینگ است، عملکرد ما در مارکتینگ ضعیف است البته ماشین آلات این حوزه نیز فرسوده هستند. کارخانجاتی که واحدهای فرآوری را به روز کرده اند اندکند و هنوز به سبک سنتی جلو می رویم به همین سبب مارکتینگ نیز ضعیف پیش می رود.

کشاورز در خصوص سنگ کوپ گفت: صادرات سنگ کوپ  فراوری نشده ۴۲ میلیون دلار و سنگ فراوری شده ۱۰۵ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی قابل قیاس نیستند.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت سنگ نقاط قوتی از جمله میزان ذخایر و تنوع موجود در  کشور در حوزه سنگ های تزیینی وجود دارد. در سنگ گرانیت ایران بالغ بر ۸۰ نوع رنگ و ساختار دارد، همچنین بزرگترین ذخیره تراورتن قرمز دنیا در ایران و بزرگترین ذخیره تراورتن های روشن در ایران و استان مرکزی است و با تکیه بر این نقاط قوت می توان به یک شرایط خوب دست پیدا کرد.

معاون امور معدنی وزارت صمت با اشاره به تهدیدهای این حوزه خاطرنشان کرد: بخشی از تهدیدها مربوط به عدم تعادل در قوانین و برخی مشکلات مربوط به وضعیت نامناسب ترانزیت و ترانسفر محصولات و فرسودگی ماشین الات معدنی است. فرسودگی ناوگان معدنی وحشتناک است به طوری که امروز هنوز بولدوزر ۶۰ ساله در حال فعالیت است. خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در ۶ ماه گذشته بخشنامه واردات ۳۰۰ دستگاه جدید با توان بالا با مدل ساخت تقریبا زیر ۱۰ سال نوشته و انجام شده و همچنین توانستیم سفارش خوبی هم برای تولیدکنندگان داخلی بگیریم و این روند ادامه دارد تا بتوانیم در آینده ناوگان را بهسازی و نوسازی کنیم.

برچسب‌ها: