سویه های نو ترکیب کرونا / «ایکس ای» در اروپا می چرخد

فروردین 29, 1401
149 بازدید

 متخصص بیماریهای عفونی: سویه های نو ترکیب کرونا / «ایکس ای» در اروپا می چرخد   اراک– پایگاه خبری چشم براه: یک متخصص بیماریهای عفونی گفت : سویه های نو ترکیب کرونا «ایکس ای» در اروپا می چرخد برای مهار این بیماری و انواع مختلفش باید زنجیره انتقال را قطع کرد. به گزارش پایگاه خبری چشم براه […]

 متخصص بیماریهای عفونی:

سویه های نو ترکیب کرونا / «ایکس ای» در اروپا می چرخد

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
یک متخصص بیماریهای عفونی گفت : سویه های نو ترکیب کرونا «ایکس ای» در اروپا می چرخد برای مهار این بیماری و انواع مختلفش باید زنجیره انتقال را قطع کرد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی؛ نادر زرین فر در برنامه رادیویی پاسخ بیان کرد: ماهیت این ویروس دائما تغییر می کند و با ترکیب چند نوع با یکدیگر نوع جدید پدیدار می شود.
وی افزود: سویه  «ایکس ای» در اروپا در حال چرخش است و هنوز وارد آسیا و کشورمان نشده اما نباید مرزی برای کرونا قائل بود چراکه بالاخره یک نوع از انواع مختلف و جهش یافته ی آن ممکن است وارد کشور و استان شود.

وی تاکید کرد: سویه ی غالب در جامعه همچنان  “اُمیکرون” است و در صورت طولانی شدن علائم بیماری، نشات گرفته از عوارض آن باشد و نیاز است در صورت برطرف نشدن به پزشک مراجعه کرد.

وی افزود: به افرادی که عوارض طولانی مدت دارند توصیه می کنیم اولا ضمن حفظ خونسردی، ورزش سبک در هوای تمیز و تغذیه مناسب و مصرف آب کافی و استفاده از داروهای مکمل را نیز مد نظر داشته باشند.

دکتر زرین فر در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه ای برای اعلام تزریق دز چهارم وجود ندارد اما احتمال فراخوان گروه های حساس  و کسانیکه در معرض بیماری قرار دارند در آینده وجود دارد.

وی افزود: هرچند اُمیکرون شاید قدرت کمتری نسبت به سویه های قبلی داشت و شدت علائم کمتری از خود نشان داد اما به دلیل قدرت بالای تهاجم و انتقال، می تواند برای گروه های حساس جامعه مهلک و خطرناک باشد.

این متخصص بیماریهای عفونی همچنین یادآور شد: این موضوع که کرونا قدرت تهاجم به سمت ریه را دارد به هیچ وجه رد کردنی نیست و باید نسبت به آن همچنان جدی بود.

وی در پایان با اشاره به اینکه واکسن های موجود در استان و کشور بسیار خوب و تاثیرگذار هستند، گفت: کرونا قدرت ترکیب دارد اما آنچه تا کنون اتفاق افتاد خوشبختانه بیماری زایی به ۳ دلیل واکسیناسیون،کم شدن قدرت خود ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی کمتر شده است.