شهرستان شازند در حال انفجار است

شهرستان شازند در حال انفجار است
تیر 20, 1400
911 بازدید

با موافقت 151 نماینده مجلس، تحقیق و تفحص از چگونگی شکل گیری پتروشیمی الوند کلید خورد الهه فراهانی گروه سیاسی یکی از مسائلی که مدت ها مردم شهرستان شازند و روستاهای اطراف این شهرستان را درگیر کرده مساله خودخواهی برخی مسئولینی است که به اسم مقدسات با جان و سرمایه مردم بازی کرده اند و […]

با موافقت 151 نماینده مجلس، تحقیق و تفحص از چگونگی شکل گیری پتروشیمی الوند کلید خورد
الهه فراهانی
گروه سیاسی
یکی از مسائلی که مدت ها مردم شهرستان شازند و روستاهای اطراف این شهرستان را درگیر کرده مساله خودخواهی برخی مسئولینی است که به اسم مقدسات با جان و سرمایه مردم بازی کرده اند و خیال منصرف شدن از آن را ندارند. شرکت پتروشیمی الوند، صنعتی است که به تازگی ادعای استقرار قانونی در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند را داشته این در حالی است که حضور این صنعت در این منطقه علاوه بر آنکه خسران مالی و جانی برای مردم داشته، موجب سوء استفاده و بهره برداری های غیرمنطقی و قانونی برخی افراد سودجو در این منطقه شده است. این موضوعی است که نماینده مردم شهرستان شازند به جد پیگیر آن بوده و نتیجه آن تصویب طرح تحقیق و تفحص در خصوص چگونگی شکل گیری این شرکت با موافقت 151 نماینده مجلس شورای اسلامی شد.
محمود احمدی بیغش، نماینده مردم شازند قبل از پرداختن به موضوع تحقیق و تفحص در صحن مجلس شورای اسلامی به معرفی شهرستان شازند پرداخت و گفت: سه صنایع بزرگ پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه 1600 مگاواتی در این شهرستان شکل گرفت و مردم آن منطقه به امید آنکه از محرومیت های خود خارج شوند زمین های مرغوب کشاورزی خود را در اختیار دولت وقت قرار می دهند و شهرستان شازند به یک شهر صنعتی تبدیل شد. وی اظهار داشت: به دلیل نامهربانی مسئولین و خاصیت ذاتی این صنایع از جمله وجود آلایندگی های فراوان زیست محیطی این شهرستان از آلوده ترین شهرهای کشور است و با کمال تاسف 34 هزار خانوار شهرستان شازند با شرمندگی مبتلا به بیماری های لاعلاجی مانند سرطان شده اند. بیماری سرطان در میان مردم این منطقه ثمره وجود صنایع در این شهرستان است.22 روستای شهرستان شازند به وسیله تانکر آب شرب برایشان تامین می شود در صورتیکه این صنایع بیشترین ذخایر آبی منطقه را استفاده می کنند. شهرستان شازند به لحاظ زیست محیطی و آلوده بودن در حال انفجار است و ما متوجه می شویم بر اساس یک رانت قوی در دولت آقای روحانی یک صنعتی بدون داشتن مجوز از استانی به استان مرکزی منتقل می شود و برای آنکه بتواند رانت گونه از زیرساخت های پالایشگاه امام خمینی شازند بهره برداری کند این صنعت را در آنجا شکل می دهند. احمدی بیغش ادامه داد: موضوع تحقیق و تفحص پتروشیمی الوند به گونه ای است که بایستی برای رضای خداوند و رضای مردم عزیز باشد . 10 سال قبل فردی مجوزی برای تاسیس یک پتروشیمی از دولت وقت برای استان همدان می گیرد که متاسفانه به لحاظ بی تدبیری دولت و معاون اول رئیس جمهور، این پتروشیمی بدون داشتن مجوز از استان همدان به شهرستان شازند منتقل می شود و 10 سال تمام هیچ حرکتی برای راه اندازی این پتروشیمی نمی شود ولیکن این افراد مجوز آب، برق و… را برای بهره برداری اخذ می کنند در حالیکه برخی روستاهای شهرستان شازند آب آشامیدنی خود را با تانکر حمل می کنند.
وی عنوان کرد: تیرماه سال گذشته متوجه شدیم برخی به قصد آسیب به صنعت و مردم 10 هکتار از پالایشگاه امام خمینی شازند را به اصطلاح خودشان خریداری کرده اند که مشخص نیست طبق چه ضابطه ای این اراضی خریداری شده است و تاکنون نتوانستند ثابت کنند که طبق چه قانونی اموال دولتی را در اختیار یک شخص قرار داده اند که تنها ادله آن فرد کمک به ساخت حرم حضرت زینب (س) است. چرا ما باید اجازه دهیم کسانی که مقدسات را فدای شکم هایشان می کنند بیایند و پا روی قانون بگذارند.
بنده بارها به آقای جهانگیری در این مورد نامه زدم ولی متاسفانه ایشان علیرغم میل باطنی و مخالفت های وزیر نفت به این پتروشیمی کمک کرده است. این در حالی است که مجوزهای این پتروشیمی را بایستی وزیر نفت تایید یا مخالفت کند که به دنبال همین جریان مسئول ارشد استان مرکزی پرونده این شرکت را برای بهر برداری های بیشتر خود به دست هیات دولت رساند.
بیغش تصریح کرد: از تیرماه سال گذشته پی برده ایم که این شرکت اهلیت ندارد. این ها رانت دارند و مصداق آن کاملا محرز است که در جلسه ای وزیر نفت به حالت قهر از آن جلسه خارج شد و آقای جهانگیری در آنجا اعلام کرد که با اختیار خودم این پرونده را امضا می کنم در صورتیکه این شرکت 6 ماه قبل از اخذ مجوزش از سوی آقای جهانگیری فعالیت خود را آغاز کرده بود. ما مخالف صنعت نیستیم اما وقتی این شرکت مجوزش برای استان دیگر و کارخانه پارچه بافی است بایستی در همانجا مستقر شود نه در شهرستانی که از آلایندگی در حال انفجار است.
شایان ذکر است در پایان نطق این نماینده ، طبق ماده 212 ، تحقیق و تفحص در نحوه شکل گیری شرکت پتروشیمی الوند به اجرا گذاشته شد و از 228 نماینده حاضر در مجلس با 151 رای این طرح تصویب شد.