محافظت صنایع‌دستی در شهرستان خمین در اولویت قرار گیرد.

تیر 31, 1401
90 بازدید

معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی: محافظت صنایع‌دستی در شهرستان خمین در اولویت قرار گیرد.   اراک– پایگاه خبری چشم براه: معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گفت:حفظ و نگهداری از صنایع‌دستی در شهر خمین در اولویت قرار گیرد. به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی اداره‌کل […]

معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی:

محافظت صنایع‌دستی در شهرستان خمین در اولویت قرار گیرد.

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:

معاون صنایع دستی وزیر میراث
فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گفت:حفظ و نگهداری از صنایع‌دستی در شهر خمین در اولویت قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مرکزی، مریم جلالی در جریان سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی در شهر خمین اظهار کرد:
گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی باید همگرایی داشته باشند و با هم حرکت کنند تا چالش‌های پیش روی صنایع‌دستی و گردشگری برداشته شود.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی کشور افزود: در بخش صنایع‌دستی وجود قلعه‌ها در همین شهر خمین می‌تواند تبدیل به یک کارگاه تولیدی برای کمک به اقتصاد و تولید باشد که بتواند کمک کند. حفظ و صیانت از صنایع‌دستی باید در اولویت قرار گیرد.

جلالی خاطرنشان کرد: صنایع‌دستی زود بازده است اما گردشگری زیرساخت می‌خواهد و میراث‌فرهنگی هم که بسیار هزینه‌بر است و محافظت می‌خواهد این فضا را در سند توسعه باید همگرا دیده شود، برای سنگ‌نگاره‌ها قسمت اعظم اعتبارات به جهت طرح پژوهشی به دانشگاه اختصاص یافته است که شما می‌توانید از طریق دانشگاه با تعیین یک مدیر پروژه از این بودجه و اعتبارات برای حفظ و نگهداری سنگ‌نگاره‌ها استفاده کنید.

براساس این گزارش، فرماندار خمین گفت: برجسته‌ترین پژوهشگر سنگ‌نگاره‌ها از شهر خمین است، سنگ‌نگاره‌ها، بیت امام، دستکند‌ها ، قلعه سالار محتشم و طبیعت بکر و دست نخورده، سد خاکی، رودخانه‌های فصلی از زیبایی‌ها جاهای دیدنی شهر خمین است.

حمید کمانکش افزود: یکی از محورهای توسعه در خمین که بالاترین ظرفیت را داراست همین محور گردشگری است، ظرفیت گردشگری توسعه راه‌ها و آسفالت راه‌ها را می‌طلبد که در سفر ریاست جمهوری در پروژه راه‌ها بودجه‌های خوبی قطعی شده که هر وقت اعلام شود در زمینه زیرساخت راهها اتفاقات خوبی می افتد.

وی افزود: در محور گردشگری یک نگاه جامع برای طرح جامع نیاز است و اعتبار ویژه‌ای را می‌طلبد و خمین از محورهای ویژه استان است تا کار ویژه‌ای در این زمینه انجام گیرد.»

مراسم غبار روبی از مزار شهدا، بازدید از خانواده شهدا، بازدید از قلعه سالار محتشم خمین، بازدید از کارگاه صنایع دستی اسفنجه، ارگ تاریخی میشیجان، قلعه وکیل اراک، بازدید از منزل قنبری اراک و حضور در شورای اداری از دیگر برنامه های مقام عالی وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور در سفر به شهر خمین و اراک است.

 

 

 

.