مدارس، والدین ودانش آموزان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند  

مدارس، والدین ودانش آموزان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند   
مهر 13, 1400
411 بازدید

اراک–معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با اعلام شرایط تحصیلی سال جدید تحصیلی، انتظار داریم مدارس، والدین و دانش آموزان دستورالعمل های بهداشتی را کامل رعایت کنند. به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم به راه، دکتر علی علیمحمدی اظهار کرد: دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در مدارس در شرایط فاصله گذاری اجتماعی […]

اراک–معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با اعلام شرایط تحصیلی سال جدید تحصیلی، انتظار داریم مدارس، والدین و دانش آموزان دستورالعمل های بهداشتی را کامل رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم به راه، دکتر علی علیمحمدی اظهار کرد: دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در مدارس در شرایط فاصله گذاری اجتماعی در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ اعلام شده که انتظار داریم همگان آن را رعایت کنند.

وی افزود: در بازگشایی مدارس به عنوان یکی از اماکن تجمعی، فراهم کردن شرایط لازم برای حفظ سلامت فرهنگیان، دانش آموزان و سایر کارکنان و به منظور کاهش مواجهه، قطع زنجیره تماس بیماری کووید 19، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی بیان کرد: در همین راستا ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، مقررات ویژه ای از طریق فاصله گذاری اجتماعی، برای کاهش مواجهات، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود.

علیمحمدی ادامه داد: توجه به پیشگیری از تجمع، رعایت فاصله گذاری در ترددها و تهویه مناسب از موارد قابل توجه در بازگشایی مدارس است و کماکان اولویت شامل شستن دست ها، فاصله فیزیکی مناسب و استفاده از ماسک برای همه افراد شاغل در مدرسه مورد تأکید این دستورالعمل می باشد.

وی اظهار داشت: بازگشایی مدارس باید با ارزیابی های بهداشتی و حداکثر آمادگی و به صورت تدریجی صورت گیرد، فعالیت مدارس روستایی و عشایری با رعایت پروتکل های بهداشتی، مجاز می باشد و همچنین فعالیت های کارگاهی و مهارتی مدارس فنی و حرفه ای و متوسطه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مجاز می باشد و البته که تعداد افراد در کلاس ها با احتساب یک و نیم متر فاصله و دو متر و 25 سانتی متر مساحت برای هر نفر در نظر گرفته شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: البته که اقدامات کنترلی سلامت محیط و کارهای دیگری از جمله بهداشت و حفاظت فردی، توصیه اکید به پرهیز از دست دادن، رو بوسی و بغل کردن، الزام برای استفاده از ماسک برای همه افراد و الزام برای استفاده از وسائل شخصی، قرار دادن محلول با پایه الکل ضد عفونی کننده دست را در همه کلاس های درس، حتی فراهم کردن آب آشامیدنی سالم برای دانش آموزان در مناطق محروم  و صد البته که گوشزد کردن والدین و خود دانش آموزان و مطلع ساختن مسئولین مدرسه در صورت ابتلا به ویروس را هم در دستور کار داریم و از همه (والدین، مسئولین مدارس و آموزش و پرورش و دانش آموزان) می خواهیم با جدیت رعایت کنند و به هیچ وجه این مسئله را شوخی نگیرند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین توصیه شده سیستم لوله کشی صابون مایع و دستمال کاغذی در توالت ها و سرویس های بهداشتی مدارس تعبیه شود، دستشویی ها و توالت ها، روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یکبار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت بر اساس دستورالعمل های ابلاغ شده گندزدایی شوند با هدف کم شدن سطح تماس مستقیم دست ها با در و دستگیره های ورودی و خروجی ساختمان، سرویس های بهداشتی، به حالت نیمه باز و یا مجهز به پدال باز شونده باشند؛ درصورت امکان یا برای سهولت تردد از جک و آرام بند درها استفاده شود و البته که در پایان هر روز پسماند ها را به صورت کاملا بهداشتی و با دقت جمع آوری و در کیسه هایی پلاستیکی که درب آنها محکم بسته شده است، از محیط مدرسه خارج نمایند.

دکتر علیمحمدی در پایان گفت: در رابطه با رانندگان سرویس های مدارس نیز، واکسیناسیون انجام شده است و سعی کردیم این ایمنی را در آنها و البته که با واکسیناسیون دانش آموزان در هر دو طرف ایجاد کنیم، اما باز هم از رانندگان می خواهیم با تعداد نفرات کمتر و حتی الامکان تهویه مناسب را در طول طی مسیر رعایت کنند تا مشکلی پیش نیاید

برچسب‌ها: