مرحله اول مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون دیزاباد خنداب آغاز شد

تیر 23, 1401
114 بازدید

مرحله اول مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون دیزاباد خنداب آغاز شد   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خنداب از آغاز مرحله اول مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون دیز آباد خبر داد. به‌گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی […]

مرحله اول مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون دیزاباد خنداب آغاز شد

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خنداب از آغاز مرحله اول مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون دیز آباد خبر داد.

به‌گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی احمد میرزایی با اشاره به اینکه این بنا به شماره ۲۳۱۱۷ به تاریخ دوم مرداد ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است گفت: در این مرحله مرمت باتوجه به نفوذ آب به داخل گنبد در فصول بارندگی، با برداشتن کاشی‌های آسیب‌دیده و اجرا و نصب کاشی جدید، گنبد بنا مرمت و رفع خطر می‌شود.

وی اظهار کرد: اعتبار پیش‌بینی شده برای مرمت این مرحله یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تعیین شده و مرحله بعدی مرمت داخل گنبد و کتیبه‌های داخل بنا است که به زودی و بعد از پایان مرحله اول انجام خواهد شد.

میرزایی افزود: امامزاده دیزآباد خنداب از بناهای با ارزش شهرستان خنداب است که متعلق به دوره ایلخانی است و دارای کتیبه‌های گچبری به خط کوفی گلدار است و کتیبه‌هایی به خط ثلث شامل سوره قدر و بخش‌هایی از سوره انسان از دوره صفوی در آن نگاشته شده است
وگنبد امامزاده دارای دو پوشش و همچنین کتیبه‌های بی‌نظیر در داخل گنبد است که مربوط به دوره ایلخانی است.