مرحله نخست مرمت گنبد بنای تاریخی مذهبی دوره ایلخانی دیز آباد خنداب پایان یافت 

مهر 15, 1401
160 بازدید

رئیس اداره میراث‌فرهنگی خنداب: مرحله نخست مرمت گنبد بنای تاریخی مذهبی دوره ایلخانی دیز آباد خنداب پایان یافت     اراک–پایگاه خبری چشم به راه: رئیس اداره میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی شهرستان خنداب از پایان مرحله نخست مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون از بناهای تاریخی و مذهبی دوره ایلخانی روستای دیزآباد […]

رئیس اداره میراث‌فرهنگی خنداب:

مرحله نخست مرمت گنبد بنای تاریخی مذهبی دوره ایلخانی دیز آباد خنداب پایان یافت

 

 

اراک–پایگاه خبری چشم به راه:

رئیس اداره میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی شهرستان خنداب از پایان مرحله نخست مرمت گنبد امامزاده ابوالحسن و آمنه خاتون از بناهای تاریخی و مذهبی دوره ایلخانی روستای دیزآباد خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، احمد میرزایی گفت: در این مرحله باتوجه به نفوذ آب به داخل گنبد در فصول بارندگی، با برداشتن کاشی‌های آسیب‌دیده و اجرا ی کاهگل در گنبد بنا مرمت و رفع خطر شد.

 

وی اظهار کرد: اعتبار اختصاص یافته برای مرمت این مرحله ۲ میلیارد ریال بود و مرحله بعدی مرمت داخل گنبد و کتیبه‌های داخل بنا در دستور کار قرار دارد.

میرزایی افزود: امامزاده دیزآباد خنداب از بناهای با ارزش شهرستان خنداب است که متعلق به دوره ایلخانی است و دارای کتیبه‌های گچبری به خط کوفی گلدار است و کتیبه‌هایی به خط ثلث شامل سوره قدر و بخش‌هایی از سوره انسان از دوره صفوی در آن نگاشته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این بنا به شماره ۲۳۱۱۷ به تاریخ دوم مرداد ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است گفت: گنبد امامزاده دارای دو پوشش و همچنین کتیبه‌های بی‌نظیر در داخل گنبد است که مربوط به دوره ایلخانی است.