مرمت امامزاده سلطان سید احمد هزاوه روستای هزاوه آغاز شد

مرمت امامزاده سلطان سید احمد هزاوه روستای هزاوه آغاز شد
فروردین 21, 1401
249 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی مرکزی خبرداد؛   مرمت امامزاده سلطان سید احمد هزاوه روستای هزاوه آغاز شد اراک–پایگاه خبری چشم براه: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از آغاز مرمت امامزاده سلطان سید احمد هزاوه در روستای هزاوه شهرستان اراک خبر داد. به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، […]

مدیرکل میراث فرهنگی مرکزی خبرداد؛

 

مرمت امامزاده سلطان سید احمد هزاوه روستای هزاوه آغاز شد

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از آغاز مرمت امامزاده سلطان سید احمد هزاوه در روستای هزاوه شهرستان اراک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، مصطفی مرزبان اظهار کرد: پس از بررسی‌های اولیه از بنای تاریخی امامزاده احمد در روستای هزاوه شهرستان اراک، رفع آسیب رطوبت صعودی بنا در قسمت ازاره دیوارهای تاریخی بر اثر بارندگیها در سال گذشته، در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: برای انجام مرمت این بنای تاریخی مذهبی بالغ بر ۲ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافت که به مدت یک ماه انجام خواهد شد.

مرزبان خاطر نشان کرد: عمده آسیب رطوبت از کف و صعودی است و احداث استخر و کانال آب انتقالی برای شرب مزارع وابسته به بقعه که یکی از عوامل اصلی و مخل و آسیب رسان بوده که در بدنه و دیوار سازه‌ای اصلی بنا با استفاده از ملات ماسه و سیمان از دفع رطوبت جلوگیری و داغی رطوبت و موجب عملکرد ناقص کانال دفع رطوبت شده است.

وی افزود: در این مرحله از مرمت حفر کانال دفع نم (زهکش و ناکش) در حدفاصل دیوارهای سازه‌ای بیرونی بنا مرمت و از ناحیه پی ایزوله خواهد شد، دوخت و دوز ترکهای موجود در زیر بازشوها، خالی نمودن بندهای فرسوده در نما، مرمت موردی آجرهای فرسوده و اجرای آجرهای تاریخی یخ بر شده در نما و در نهایت اجرای بندکشی با استفاده از ملات سنتی (با افزودن شیره آهک)، برداشت کف فرش آجری پیرامونی و اجرای کف‌فرش جدید با توجه به ایزوله کردن سراسری محوطه موصوف انجام خواهد شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی ادامه داد: این بنای تاریخی مربوط به دوره ایلخانی است که در دوره قاجار بخش‌هایی به آن الحاق شده است، بنا دارای یک گنبد مخروطی از نوع رک ترک چین است و از یک فضای چهارضلعی تشکیل شده است. ورودی بنا در ضلع شمال قرار دارد و عمده تزئینات آن آجرکاری و کاشی کاری است.
مرزبان یادآور شد: امامزاده سید احمد روستای هزاوه به شماره ۳۰۱۳۲ در تاریخ ۸۹/۱۱/۱۹ ۱۳در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.