مشکلات شهر زیرزمینی تفرش بررسی شد /واگذاری دستکند زیر زمینی ترخوان به بخش خصوصی

تیر 22, 1401
220 بازدید

رئیس اداره میراث فرهنگی تفرش خبرداد؛ مشکلات شهر زیرزمینی تفرش بررسی شد /واگذاری دستکند زیر زمینی ترخوان به بخش خصوصی   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تفرش گفت: ارزش و ویژگی خاص مجموعه شهر زیرزمینی تفرش بکر و دست‌نخورده بودن آن است که با توجه به عظمت و معماری […]

رئیس اداره میراث فرهنگی تفرش خبرداد؛

مشکلات شهر زیرزمینی تفرش بررسی شد /واگذاری دستکند زیر زمینی ترخوان به بخش خصوصی

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تفرش گفت:
ارزش و ویژگی خاص مجموعه شهر زیرزمینی تفرش بکر و دست‌نخورده بودن آن است که با توجه به عظمت و معماری خاص آن قابلیت معرفی برای ثبت جهانی‌شدن را نیز دارد که پیگیری‌های آن در دستور قرار است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی؛ مریم کریم زاده درجلسه بررسی مسائل و مشکلات واگذاری دستکند زیرزمینی ترخوران تفرش بزرگترین معماری دستکند ایران به بخش خصوصی وجلسه تعیین تکلیف نهایی و بررسی مشکلات و مسائل دستکند زیرزمینی تفرش با حضور فرماندار شهرستان تفرش، معاون گردشگری استان مرکزی برگزار شد افزود: پرونده، تصاویر، پلان، نقشه، عکس، نقشه‌برداری محوطه، سه‌بعدی شهر زیرزمینی تفرش تکمیل و برای ثبت ملی به وزارتخانه ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه در این نشست تعیین تکلیف واگذاری دستکند تاریخی ترخوران تفرش به بخش خصوصی انجام شد گفت: واگذاری این دستکند تاریخی به شهرداری به عنوان بخش خصوصی و بهره بردار به صورت قانونی انجام و مصوب شد.

وی اضافه کرد: ارزش و ویژگی خاص این مجموعه بکر و دست‌نخورده بودن آن است که با توجه به عظمت و معماری خاص آن قابلیت معرفی برای ثبت جهانی‌شدن را نیز دارد که پیگیری‌های آن در دستور کار است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تفرش ادامه داد: در محوطه باستانی ترخوران تاکنون دو مرحله کاوش و باستان‌شناسی انجام شده و از فروردین سال جاری برای بازدید عموم بازگشایی شد.

کریم زاده با بیان اینکه محوطه باستانی زیرزمینی در زیر بافت امروزی شهر تفرش با بیش از ۱۰۰ هکتار وسعت یکی از وسیع‌ترین محوطه‌های زیرزمینی در ایران محسوب می‌شود تصریح کرد: این دستکند زیرزمینی با استناد به داده‌های باستان‌شناسی در دوره سلجوقی ساخته شده و تا دوره صفوی مورد استفاده قرار گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تفرش با بیان این که مجموعه دستکند زیرزمینی ترخوران تفرش در سال ۹۶ کشف و در همان زمان برنامه‌ پاک‌سازی و شناسایی آن انجام شد، افزود: معماری اين مجموعه عظيم تنها بخشی کوچکی از اين شهر زيرزمينی بوده که بسيار عظيم است.