ناوگان حمل و نقل شهری اراک در مسیر تحول و هوشمند شدن

تیر 12, 1401
57 بازدید

سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری اراک: ناوگان حمل و نقل شهری اراک در مسیر تحول و هوشمند شدن   اراک– پایگاه خبری چشم براه: سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری اراک از هوشمند شدن ناوگان حمل و نقل شهری اراک خبر داد و گفت: این ناوگان هم اکنون به […]

سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری اراک:

ناوگان حمل و نقل شهری اراک در مسیر تحول و هوشمند شدن

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:

سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری اراک از هوشمند شدن ناوگان حمل و نقل شهری اراک خبر داد و گفت: این ناوگان هم اکنون به لحاظ تعداد و کیفیت خدمات رسانی دارای مشکل است و تا مهرماه سال جاری مشکل برطرف و خدمات رسانی به بالاترین میزان کیفیت می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اراک، محمد حسین ساده وند اظهار کرد: به منظور ارتقای کیفیت و خدمات رسانی بیشتر به مردم، ناوگان حمل و نقل شهر هوشمندسازی می شود.

وی در باره آخرین وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اراک افزود: ناوگان در حال حاضر به لحاظ تعداد و کیفیت خدمات رسانی دارای مشکل است و در این راستا دو راهکار در نظر گرفته شده است که حداکثر تا مهرماه مشکلات حل شود و خدمات رسانی به بالاترین میزان کیفیت برسد.

وی با اشاره به اینکه یکی از تدابیر در نظر گرفته شده، هوشمندسازی ناوگان به معنای جامع و کامل است، افزود: در نظر است که تمامی خدمات همچون زمان انتظار برای اتوبوس و اطلاع رسانی به مسافران به جهت مدیریت سفر درون شهری از طریق گوشی موبایل ارائه شود و پس از این باید نوسازی ناوگان به صورت کامل باید انجام گیرد.

ساده وند با تأکید بر اینکه در حال حاضر ناوگان تنها ۷۵ دستگاه اتوبوس در اختیار دارد که فرسوده است و دائماً دچار نقص فنی می شوند، گفت: اگر موضوع استاندارد ۳۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده حل شود به سرعت وارد ناوگان می شوند و بخش عمده ای از مشکل حل می شود، ۴۰ دستگاه دیگر نیز از سوی وزارت کشور خریداری می شود که اگر اختصاص یابد قطعاً ناوگان احیاء می شود و به حداکثر ظرفیت می رسد.

وی بیان کرد: معیارهای سنجش یکی از استانداردهای ۴۸ گانه ویژه اتوبوس های خریداری شده، در کشور وجود ندارد که در این راستا یک دستگاه به خارج از کشور ارسال شده و ظاهراً استانداردهای آن اخذ شده و قطعا نهایتا تا دو ماه آینده مشکل حل شده و شماره گذاری انجام و وارد ناوگان می شود.

سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری اراک با بیان اینکه این هوشمندسازی به توزیع اتوبوس ها در خطوط براساس نیاز کمک شایانی خواهد کرد، افزود: برنامه ریزی برای توزیع اتوبوس ها براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه انجام می گیرد، بررسی می شود که در کدام مناطق شهر تقاضای اتوبوس بیشتر است و بر این اساس تعداد اتوبوس ها افزایش می یابد، حتی بر اساس این راهبرد مدنظر و اطلاعات دریافت شده از سامانه، در صورت نیاز، سرپناه ها یا ایستگاه های اتوبوس ممکن است جابجا شود.

وی با اشاره به اینکه هوشمندسازی شاه کلید رونق ناوگان حمل و نقل شهر اراک است، افزود: در حال حاضر فقط هوشمندسازی می تواند باعث ارتقای کیفیت و افرایش خدمات ناوگان باشد.

ساده‌ وند در خصوص کمبود شدید اتوبوس در خطوط منتهی به دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اراک، بیان کرد: شهر اراک در دورانی دارای ۱۵۰ دستگاه اتوبوس بوده است، اما امروز این تعداد به حدود ۷۰ دستگاه فرسوده که گاهی دچار نقص فنی می شود، رسیده است و حتی در برخی از خطوط فقط یک دستگاه اتوبوس مشغول خدمات رسانی است و مسلماً این امر باعث مشکلاتی برای شهروندان است، اما قطعاً با تزریق اتوبوس های جدید به ناوگان و هوشمندسازی، رونق ناوگان را پیش رو خواهیم داشت.