نرخ بیکاری استان مرکزی از میانگین کشور پایین‌تر است

نرخ بیکاری استان مرکزی از میانگین کشور پایین‌تر است
فروردین 5, 1401
370 بازدید

سرپرست اداره کل کار مرکزی خبرداد؛ نرخ بیکاری استان مرکزی از میانگین کشور پایین‌تر است   اراک– پایگاه خبری چشم براه: سرپرست اداره کل تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی؛ ضمن بیان اینکه؛ نرخ بیکاری ۱۴۰۰ استان مرکزی؛ نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر بود؛ گفت: نرخ بیکاری سال گذشته این استان ۲ و ۲ […]

سرپرست اداره کل کار مرکزی خبرداد؛

نرخ بیکاری استان مرکزی از میانگین کشور پایین‌تر است

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
سرپرست اداره کل تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی؛ ضمن بیان اینکه؛ نرخ بیکاری ۱۴۰۰ استان مرکزی؛ نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر بود؛ گفت: نرخ بیکاری سال گذشته این استان ۲ و ۲ دهم از میانگین کشور پایین‌تر بود.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه؛ جمشید امیدی اظهار کرد: نرخ بیکاری استان در سال ۹۹، به هفت و چهاردهم درصد و در کشور به ۹ و ۶ دهم درصد رسید.

وی افزود: یکی از شاخص‌های کلیدی بازار کار، نرخ مشارکت اقتصادی است که تغییر آن تأثیر مستقیم در ۲ متغیر نرخ بیکاری و نرخ اشتغال دارد.

سرپرست اداره کل تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی یعنی درصد جمعیت فعال به جمعیت در سن کار که‌ بر اساس سالنامه‌های آماری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، است در سال ۹۹ در استان مرکزی ۳۵ و هفت دهم درصد و در کشور ۴۱ و سه دهم درصد ثبت شده است.

امیدی بابیان اینکه؛ افزایش جمعیت فعال یا همان نرخ مشارکت اقتصادی نشان دهنده افزایش جمعیت شاغل و جمعیت در جستجوی شغل است؛ خاطرنشان کرد: به همین دلیل در بسیاری از موارد با افزایش نرخ مشارکت، نرخ بیکاری نیز رشد پیدا می‌کند که به تبع آن به جمعیت شاغل نیز اضافه می‌شود.

وی افزود: در استان مرکزی با کاهش نرخ بیکاری نرخ مشارکت اقتصادی نیز کاهش پیدا کرده است و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی فرصتی برای تقویت و توسعه اقتصادی استان و کشور است.

وی تصریح کرد: افزایش نرخ بیکاری زمانی برای بازار کار و اقتصاد جای نگرانی دارد که نرخ مشارکت اقتصادی کاهش پیدا کند وامید است در چارچوب ماموریت‌های خطیر وزارت خانه اهتمام جدی به منظور حفظ اشتغال موجود، امنیت شغلی کارگران، صیانت از سرمایه‌های انسانی و  تعادل در نظام جبران خدمت کارگران  و حمایت از شرکت‌های تعاونی، فراهم نمودن زمینه‌های سرمایه‌گذاری در راستای ایجاد اشتغال با هدف موفقیت و کسب نتایجی که موجبات رضایت خداوند باشد از طریق همکاری‌های موثر با دستگاهای ذیربط استانی در سال جدید صورت گیرد.