واکسیناسیون کرونا به گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال رسید/افزایش ۱۰۰ درصدی مبتلایان و بستری شوندگان کرونایی

بهمن 6, 1400
397 بازدید

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خبر داد؛ واکسیناسیون کرونا به گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال رسید/افزایش ۱۰۰ درصدی مبتلایان و بستری شوندگان کرونایی   اراک– رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک ضمن ابراز نگرانی از افزایش آمار مبتلایان و بستری ناشی از ویروس کرونا و احتمال تغییر رنگ بندی کرونایی در شهرستان های مختلف استان، […]

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خبر داد؛

واکسیناسیون کرونا به گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال رسید/افزایش ۱۰۰ درصدی مبتلایان و بستری شوندگان کرونایی

 

اراک– رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک ضمن ابراز نگرانی از افزایش آمار مبتلایان و بستری ناشی از ویروس کرونا و احتمال تغییر رنگ بندی کرونایی در شهرستان های مختلف استان، مردم را به رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون فراخواند و گفت: گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال از چهارشنبه مورخ ششم بهمن ماه، می‌توانند به همراه والدین خود با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، واکسن کووید ۱۹ را دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار سایت خبری چشم براه؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی؛ سید محمد جمالیان بیان کرد: طبق پروتکل‌ها، واکسن مناسب گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال، سینوفارم است که در دو نوبت تزریق می‌شود و واکسن به مقدار کافی در مراکز تزریق واکسن سراسر استان است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
دکتر جمالیان ضمن ابراز نگرانی از کاهش رعایت توصیه‌های بهداشتی، تاکید کرد: در طی دو سال اخیر به محض عادی شدن شرایط و کم شدن آمار ابتلا، عادی انگاری در سطح استان رواج یافته و مجدداً ویروس فرصت طلب کرونا باعث افزایش موارد مبتلا شده است که در حال حاضر نیز با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کم توجهی به تزریق کامل واکسن به ویژه نوبت سوم رنگ‌بندی شهرهای استان از نظر میزان شیوع کرونا تغییر پیدا کرده است.

وی بیان کرد: یک فرد ۳۵ ساله طی دو روز گذشته در استان مرکزی بدون داشتن بیماری زمینه‌ای به کرونا مبتلا و به دلیل عدم تزریق واکسن شرایط بیماری در او تشدید و متاسفانه جان خود را از دست داد.
جمالیان ادامه داد: بی توجهی به نکات بهداشت و دریافت واکسن خطر مهلک و بزرگی برای سلامت به شمار می رود و در واقع  زنگ خطر و هشداری برای کل جامعه است که در صورت ادامه رفتار فعلی و بی توجهی، بار دیگر شاهد گسترش انتشار ویروس کرونا در سطح استان خواهیم بود.

وی افزود: ویروس اُمیکرون به دلیل قدرت بالای سرایت باعث افزایش آمار مبتلایان شده که در صورت ادامه شرایط شاهد افزایش موارد مرگ و میر نیز خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تاکید کرد: بر خلاف عقیده عموم مردم سویه اُمیکرون نه تنها ویروس ضعیفی نیست، بلکه برخی افراد با ابتلا به آن جان خود را نیز از دست می دهند از این رو شاید سوش اُمیکرون نسبت به سوش‌های قبلی از علائم خفیف‌تری برخوردار باشد اما اگر واکسیناسیون انجام نشود احتمال مرگ فرد مبتلا نیز وجود دارد.

جمالیان در پایان توصیه کرد: در صورت ادامه شرایط و بی توجهی به توصیه های صورت گرفته مجبور به اعمال محدودیت کرونایی خواهیم شد که این مهم به نوبه خود در آستانه نوروز موجب بروز مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می شود.