پیش بینی افزایش صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری شرکت پتروشیمی شازند در سال جاری

پیش بینی افزایش صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری شرکت پتروشیمی شازند در سال جاری
مرداد 23, 1402
47 بازدید

پیش بینی افزایش صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری شرکت پتروشیمی شازند در سال جاری   اراک– پایگاه خبری چشم براه: نقش پتروشیمی شازند در ارز آوری کشور قابل توجه است و این شرکت در سال گذشته بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار صادرات داشت و پیش بینی امسال بیش از ۳۰۰ میلیون دلار است. به گزارش خبرنگار […]

پیش بینی افزایش صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری شرکت پتروشیمی شازند در سال جاری

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
نقش پتروشیمی شازند در ارز آوری کشور قابل توجه است و این شرکت در سال گذشته بالغ بر ۲۵۰ میلیون دلار صادرات داشت و پیش بینی امسال بیش از ۳۰۰ میلیون دلار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری چشم براه مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند در نشست با اصحاب رسانه با بیان مطلب بالا گفت: هم اکنون پتروشیمی شازند بیشترین تنوع تولیدات را در صنایع پتروشیمی کشور به خود اختصاص داده است.
علیرضا خلیلی نیا با اشاره به اینکه مصارف تولیدات مجتمع پتروشیمی شازند بسیار متنوع و دارای طیف گسترده است؛ اظهار کرد: بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات میانی و نهایی شامل ایتلن؛ پروپلین؛ برش چهارکربنه، هیدروکربن‌های هیدروژه شده در انواع محصولات پلیمری و شیمیایی در گرید و درجه بندی‌های مختلف در ۱۷ واحد فرآیندی و ۶ واحد پوتیلیتی این مجتمع تولید می‌شود.
وی با بیان اینکه، این مجتمع نخستین پتروشیمی هوشمند کشور و تنها تولید کننده گرید ملی پلیمری خالص پزشکی در کشور به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: اخذ رتبه‌های سوم تحقیقات جشنواره بین المللی خوارزمی به خاطر اجرای طرح جایگزین حلال تولوئن به جای بنزین در واحد PBR و تولید کلر و استیل کلراید به روش مستقیم از اسید استیک و پذیرفته شدن در بازار بورس به عنوان اولین مجتمع در صنایع پتروشیمی ایران از جمله دستاوردهای این مجتمع است.
‌خلیلی نیا با بیان اینکه، سود سه ماهه پتروشیمی شازند در سال جاری ۱۱ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت گفت: این افزایش نسبت به ۲ سال قبل، ۳۴ درصد و نسبت به سه سال گذشته، ۳۰۰ درصد است.
به گفته مدیرعامل پتروشیمی شازند، این شرکت رتبه اول صادرات به کشور افغانستان را داراست و نقش این صنعت در رشد تولید و ارزآوری ممتاز است.
وی خاطرنشان کرد: پتروشیمی شازند به عنوان متنوع‌ترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی کشور است و در این شرکت حدود چهار ناحیه و بالغ بر ۲۴ واحد فعال است.
وی با بیان اینکه در پتروشیمی شازند حدود ۱۸ محصول در ۲ دسته پلیمری‌ها و شیمیایی‌ها تولید می‌شود، گفت: برخی از محصولات به ویژه در شیمیایی‌ها محصولات منحصربه فردی هستند و ۶۰ درصد از فروش محصولات این شرکت در بورس کالا عرضه و در بخش داخلی به فروش می‌رسد و بقیه آن به مقاصد صادراتی مختلف ارسال می‌شود.
مدیرعامل پتروشیمی شازند ادامه داد: مهمترین چالش پیش روی شرکت، موضوع تامین خوراک است، حدود ۸۲ درصد از هزینه‌های شرکت پتروشیمی شازند و بهای تمام شده مربوط به هزینه‌های تامین خوراک است.
خلیلی‌نیا بیان کرد: این شرکت از معدود شرکت‌های پتروشیمی در سطح کشور است که خوراک آن مایع، یعنی نفت سبک و سنگین است که بر اساس طراحی اولیه باید خوراک مورد نیاز مجتمع پتروشیمی شازند از طریق پالایشگاه‌های امام خمینی(ره) شازند و اصفهان تامین شود.
وی عنوان کرد: در گذشته تنها خوراک برای سه روز موجود بود اما اکنون ذخیره به یک ماه رسیده و میزان تولیدات، افزایش ۱۰ درصدی دارد.
مدیرعامل پتروشیمی شازند خاطرنشان کرد: هدف بر این است تا در تولید و کنترل عملیات تجاری زمینه‌هایی فراهم شود که اکنون این اهداف محقق شده و عملیات تجاری در بازرگانی و در خرید و فروش قیمت‌ها، کنترل ایجاد شده است.