گرانی مسکن اراک حاصل طرح ناقض جامع شهر اراک/ طرح جامع اراک قبل از رفع نواقص تصویب شد

خرداد 6, 1401
91 بازدید

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی اراک: گرانی مسکن اراک حاصل طرح ناقض جامع شهر اراک/ طرح جامع اراک قبل از رفع نواقص تصویب شد اراک– پایگاه خبری چشم براه: رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اراک گفت: غالب گرانی مسکن در آینده ۱۰ ساله در شهر اراک حاصل از طرح ناقص جامع […]

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی اراک:

گرانی مسکن اراک حاصل طرح ناقض جامع شهر اراک/ طرح جامع اراک قبل از رفع نواقص تصویب شد

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر اراک گفت: غالب گرانی مسکن در آینده ۱۰ ساله در شهر اراک حاصل از طرح ناقص جامع شهر است که به صورت ناقص تهیه شده و قبل از اینکه ایرادها برطرف شود به تصویب رسیده و تبعات منفی را برای شهر اراک به همراه دارد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، علی چگینی افزود: طرح جامع شهر اراک از مولفه‌های همه جانبه توسعه و رشد و بالندگی شهری برخوردار نیست. نواقص موجود در طرح جامع می‌تواند عامل گرانی مسکن در اراک باشد در همین راستا تراکم ساخت طبقات یک تا سه طبقه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه از جمله مواردی که هم اکنون بر تورم و گرانی مسکن در اراک تأثیرگذار است، نواقص موجود در طرح جامع است، افزود: همچنین در خصوص پیش‌بینی تورم مسکن در اراک؛ مولفه دیگر از جمله نقش جمعیت و مهاجرت کم رنگ تر و نقش نواقص طرح جامع بسیار رنگ تاثیرگذار است.

وی افزود: در طرح جامع؛ بیشتر به طرح کالبدی پرداخته شده است و طرح های اجتماعی و یا طرح های مربوط به ضمیمه های فرهنگی و اجتماعی و حوزه پدافند غیرعامل در آن لحاظ نشده است. این نواقص تا حد امکان باید برطرف شود.

چگینی اضافه کرد: از نظر محدوده و وسعت هم در طرح جامع و تقریبا دو درصد فضای شهری اراک اضافه شده که آن هم بخش‌هایی است که عمدتا دارای مستحد ثانی هستند و امکان ساخت و سال جدید در آن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه نواقص موجود در طرح جامع می‌تواند یکی از چند موارد گرانی مسکن باشد، خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینکه روند طرح جامع موجود موجب فرار سرمایه گذاران و انبوه‌سازان بخش مسکن است، که مهیا نشدن بستر مناسب در این حوزه موضوع اشتغال در زمینه صنعت ساختمان هم تحت الشعاع و تاثیر این روند قرار گرفته است. وانگهی موجب کندی در توسعه شهری و روند امکانات و خدمات رسانی شهری و در همین راستا تکمیل پروژه های عمرانی و تفریحی که نیاز شهر اراک است، تاثیر منفی گذاشته است.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اراک معتقد است، غالب گرانی مسکن در آینده ۱۰ ساله در شهر اراک حاصل طرح جامع است. که به صورت ناقص تهیه شده و قبل از اینکه ایرادهای برطرف شود به تصویب رسیده و تبعات منفی را برای شهر اراک رقم زده است.

وی با بیان اینکه در حوزه مسکن عامل عرضه و تقاضا تعیین‌کننده است بیان کرد: معمولاً سازندگان به سمتی پیش می‌روند که ذائقه خریداران است و الآن غالب افراد سعی در بهبود شرایط مسکن خود دارند که اینها بعضاً به آپارتمان‌هایی با متراژ بالاتر تمایل دارند اما بخشی هم هستند که قصد دارند تازه صاحب‌خانه شوند و این افراد سعی دارند متراژهای ۷۰ تا ۱۰۰ متر را خریداری کنند.