۱۶۲هکتار اراضی کشاورزی استان مرکزی قابلیت و شرایط آبیاری نوین را دارد

تیر 15, 1401
85 بازدید

۱۶۲هکتار اراضی کشاورزی استان مرکزی قابلیت و شرایط آبیاری نوین را دارد   اراک–پایگاه خبری چشم براه: سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، ضمن بیان اینکه ۱۶۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار را دارد گفت: از این میزان تاکنون ۷۵ هزار هکتار آن به […]

۱۶۲هکتار اراضی کشاورزی استان مرکزی قابلیت و شرایط آبیاری نوین را دارد

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، ضمن بیان اینکه ۱۶۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار را دارد گفت: از این میزان تاکنون ۷۵ هزار هکتار آن به این سیستم تجهیز شده است.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان مرکزی؛ شمسی اظهار کرد: وضعیت آب به دلیل خشکسالی ها در شرایط بحران قرار دارد و با توجه به اهمیت بخش کشاورزی دولت به منظور حمایت از این بخش اعتباراتی در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و برای تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین ۸۵ درصد تسهیلات بلاعوض و ۱۵ درصد آورده کشاورزی است. با توجه به هزینه‌های اجرای طرح، این درصد ممکن است تغییر کند.

سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، از اختصاص ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در استان در سالجاری خبرداد و افزود: پیش بینی شده تاپایان سال ۲ هزار و ۱۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به این سیستم مجهر شود.

شمسی با اشاره به اینکه با تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری تا حدود ۵۰ درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد گفت: در این روش چیزی حدود ۹۰ درصد آب جذب گیاه شده و موجب افزایش بهره وری در آب و افزایش عملکرد در محصول می‌شود. سال گذشته ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی به سیستم آبیاری نوین مجهز شدند.