۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی با ۳۱۴ هزارسکنه در مرکزی وجود دارد

فروردین 8, 1401
142 بازدید

معاون وزیر راه وشهرسازی: ۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی با ۳۱۴ هزارسکنه در مرکزی وجود دارد   اراک– پایگاه خبری چشم براه: معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در استان مرکزی وجود دارد و ۳۱۴ هزار نفر در […]

معاون وزیر راه وشهرسازی:

۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی با ۳۱۴ هزارسکنه در مرکزی وجود دارد

 

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۲۲۰۰ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در استان مرکزی وجود دارد و ۳۱۴ هزار نفر در این مناطق زندگی می کنند.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، محمد آیینی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در اراک، اظهار کرد: در همین راستا نیز دو میلیون و ۶۳۰ هزار واحد مسکونی ناپایدار در بافت های و فرسوده سکونتگاه های غیررسمی در کشور شناسایی شده است.

وی افزود: علاوه بر بازسازی ۵۰ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در استان مرکزی شرایط احداث ۵۲ هزار واحد مسکونی دیگر نیز در این استان وجود دارد. و سرریز جمعیت که نیازمند مسکن هستند، می توانند از این محل تامین شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران عنوان کرد: بیش از ۱۰ میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز مردم است که تاکنون بیش از پنج میلیون نفر در قالب طرح نهضت ملی مسکن در سامانه ثبت نام کردند.

آیینی بیان کرد: توسعه گران و سازندگان مسکن می‌توانند از تمام امکانات نهضت ملی مسکن شامل تسهیلات و همچتین خدمات بیمه در بافت های فرسوده بهره گیری کنند و خریداران نیاز ندارند که فرم (ج) آنها سبز باشد و یا ساکن آن منطقه باشند.

وی اضافه کرد: شهرداران موظفند برای صدور پروانه در بافت های فرسوده ۱۰۰ درصد تخفیف ارائه کنند و بوروکراسی اداری برای اخذ پروانه را به حداقل برسانند و این مهم نیز باید مدنظر باشد از تمام ظرفیت های معطل مانده، بافت های ناکارآمد شهری بهره گیری و تمام موانع نیز رفع شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سرمایه گذاران و توسعه گران بخش مسکن می‌توانند در حوزه بازآفرینی شهری سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمزد چهاردرصد دریافت کنند که کارمزد تسهیلات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن صفر است و باید مالکان نیز زیر چترحمایتی قرار گیرند.

آیینی بیان کرد: موضوع سنددار کردن منازل مسکونی در سکونتگاه های غیر رسمی اراک وساوه به تصویب رسده و دولت سیزدهم تعهدات سال ۹۳ را عهده دار شده است.

معاون وزیر راه وشهر سازی، بخش دیگر سخنان خود گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای نگهداری راه‌های کشور تخصیص یافت که این میزان اعتبار پاسخگو نیست.

در پایان این آیین حمید انعامی به عنوان مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی معرفی واز خدمات احمد مرزبان تجلیل شد.