۲۳ قطعه شهاب‌سنگ به موزه شهاب‌سنگ نراق اهدا شد

فروردین 10, 1401
315 بازدید

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبرداد؛ ۲۳ قطعه شهاب‌سنگ به موزه شهاب‌سنگ نراق اهدا شد   اراک–پایگاه خبری چشم براه: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از اهدای ۲۳ قطعه شهاب سنگ توسط پروفسور ایرج عشقی استاد دانشگاه آخن آلمان به موزه شهاب سنگ نراق خبر داد. به گزارش پایگاه خبری چشم براه به […]

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبرداد؛

۲۳ قطعه شهاب‌سنگ به موزه شهاب‌سنگ نراق اهدا شد

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از اهدای ۲۳ قطعه شهاب سنگ توسط پروفسور ایرج عشقی استاد دانشگاه آخن آلمان به موزه شهاب سنگ نراق خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان، اظهار کرد: ۲۳ قطعه شهاب سنگ از سوی پروفسور ایرج عشقی اولین محقق شهاب سنگ نراق و استاد دانشگاه آخن آلمان به موزه شهاب سنگ این شهر اهدا شد و در حال حاضر، بالغ بر ۲۰۰ قطعه شهاب‌سنگ در این موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه تحقیقاتی این شهاب‌سنگ‌ها، بیان کرد: انتظار می‌رود شهرداری، شورای شهر و فرمانداری دلیجان برای حفاظت و نگهداری این موزه اهتمام ویژه ‌ی داشته باشد.

مرزبان خاطر کرد: در حال حاضر اصل شهاب‌سنگ در نراق وجود ندارد و تنها یک تکه چند گرمی از شهاب سنگ که در ۲۸ مرداد ۱۳۵۳ با وزن سه کیلو و دویست گرم با سقف دبیرستان معصومی نراق برخورد کرد را در اختیار داریم. نیاز است که اصل شهاب سنگ به موزه بازگردانده شود و با این اقدام در واقع موزه شهاب‌سنگ نراق تکمیل شود.

وی افزود: این موزه می‌تواند فراتر از یک موزه باشد، می‌تواند یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی باشد و در آینده باید این مجموعه به یک مرکز فعال پژوهشی تبدیل شود. این امر قطعا می‌تواند نراق را به مرکزی برای پژوهشگرن بزرگ جهان تبدیل کند و در واقع گردشگری علمی نراق را توسعه می‌بخشد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اضافه کرد: در مجموعه اهدا شده به موزه توسط پروفسور عشقی تعدادی سنگ‌های زمینی (گوهرسنگ‌ها، زمرد، عقیق و …) نیز در کنار قطعاتی از شهاب‌سنگ وجود دارد و با توجه به ارزش بالای این سنگ‌ها باید مراتب حفاظتی این موزه بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.