۶۱۰ معدن رنگین کمان در استان مرکزی وجود دارد/ ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن غیر فعال

تیر 10, 1401
93 بازدید

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی: ۶۱۰ معدن رنگین کمان در استان مرکزی وجود دارد/ ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن غیر فعال اراک– پایگاه خبری چشم براه: مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۶۱۰ معدن دراین استان وجود دارد. که از این رقم، ۳۹۹ معدن فعال 211 معدن به دلیل […]

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی:

۶۱۰ معدن رنگین کمان در استان مرکزی وجود دارد/ ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن غیر فعال

اراک– پایگاه خبری چشم براه:
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: ۶۱۰ معدن دراین استان وجود دارد. که از این رقم، ۳۹۹ معدن فعال 211 معدن به دلیل نداشتن بازار، داشتن معارض و نداشتن امکان استخراج غیر فعال هستند. اما فعال کردن ۲۰ درصد معادن غیر فعال در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، علی جودکی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن بیان اینکه دولت سیزدهم در روند دیپلماسی اقتصادی اولویت اول را کشورهای همسایه قرار داده است، گفت: استان مرکزی از نظر تنوع تولید کالا و از لحاظ صنایع مادر رتبه اول را در کشور در اختیار دارد.

وی خاطرنشان کرد: میزان واردات عمده کشور همسایه در سال ۲۰۲۱ بالغ و یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار ثبت شده که سهم ایران از این میزان ۲ درصد است. اما شرایط صادرات به کشورهای همسایه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است.
وی سرمایه گذاری در استان مرکزی را 558 هزار و 655 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه در گردش سال جاری در نظر گرفته شده است که می‌تواند در حوزه تولید به کار گرفته شود.

جودکی، از واردات ۴۹۵ میلیون دلاری استان مرکزی خبر داد و گفت: ۹۰ درصد این واردات شامل مواد اولیه و یا تجهیزات خط تولید از کشورهای، چین، هند، آلمان و ترکیه بوده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خاطر نشان کرد: از ۶۱۰ معدن استان مرکزی، ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن به علت نداشتن خریدار در برخی کانی ها، داشتن معارض و نداشتن امکان استخراج غیر فعال هستند. برنامه ریزی در دستور کار است تا ۲۰درصد معادن غیر فعال استان امسال فعال شوند.