۹سارق اشیا تاریخی که قصد حفاری غیر مجاز داشتند به دام پلیس افتادند

تیر 4, 1401
327 بازدید

۹سارق اشیا تاریخی که قصد حفاری غیر مجاز داشتند به دام پلیس افتادند   اراک–پایگاه خبری چشم براه: فرماندهی یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، گفت: باند ۹ نفره حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای توابع شهرستان اراک دستگیر شدند. به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، […]

۹سارق اشیا تاریخی که قصد حفاری غیر مجاز داشتند به دام پلیس افتادند

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
فرماندهی یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، گفت: باند ۹ نفره حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای توابع شهرستان اراک دستگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری چشم براه، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، سرهنگ محمد خسروی افزود: در پی دریافت اخبار واصله مبنی بر حضور باند ۹ نفره حفاران غیرمجاز در یکی از روستاهای توابع شهرستان اراک به قصد کشف اموال تاریخی و فرهنگی، پیگیری موضوع با هماهنگی مقام قضایی به همراه عوامل پاسگاه انتظامی گیلی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: ماموران این فرماندهی با کنترل نامحسوس در محل حاضر و تعداد ۹ نفر در داخل منزل مسکونی قدیمی که مشغول حفاری غیر مجاز بودند به همراه اداوات حفاری دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به پاسگاه انتظامی تحویل داده شدند.

خسروی ضمن بیان اینکه بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال فرهنگی تاریخی ممنوع است، تصریح کرد: مرتکب این جرم طبق قانون به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شود.

وی تاکید کرد: هم وطنان و دوستداران میراث فرهنگی در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این موضوع، مراتب را از طریق تماس با سامانه خبری یگان حفاظت میراث فرهنگی استان مرکزی به شماره تلفن ۳۳۲۵۸۰۴۱ اطلاع دهند تا موضوع رسیدگی شود.