طرح واکسیناسیون ۹۰۰۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی آغاز شد

طرح واکسیناسیون   ۹۰۰۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی آغاز شد
آذر 15, 1401
38 بازدید

طرح واکسیناسیون ۹۰۰۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی آغاز شد اراک –پایگاه خبری چشم براه: رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از برنامه ریزی جهت واکسیناسیون حدود ۹۰ هزار راس دام سنگین در استان علیه بیماری لمپی اسکین خبر داد. مهدی جان محمدی در […]

طرح واکسیناسیون ۹۰۰۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی آغاز شد

اراک –پایگاه خبری چشم براه:
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از برنامه ریزی جهت واکسیناسیون حدود ۹۰ هزار راس دام سنگین در استان علیه بیماری لمپی اسکین خبر داد.
مهدی جان محمدی در جمع خبرنگاران گفت: لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در دام سنگین (گاو و گوساله ) می باشد که می تواند خسارات اقتصادی فراوانی به صنعت دامداری وارد کند. از علائم این بیماری می توان به ظهور ضایعات ندولی و کهیرمانند بر روی پوست گاوها، التهاب بر روی گردن و کشاله ران، تب شدید، آبریزش چشم، بینی و اختلال در تعادل دام ها و … است.
وی افزود: ا نتقال بیماری اغلب از طریق حشرات ناقل می باشد که این حشرات می تواند باعث گسترش سریع بیماری گردند و با توجه به بروز این بیماری در فصول بهار و تابستان که فصل فعالیت حشرات و بندپایان است، واکسیناسیون قبل از شروع فصول مذکور انجام می شود.
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: واکسیناسیون دام های سنگین در استان علیه بیماری لمپی اسکین به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری از ۱۵ آذر ماه سال جاری آغاز شده و به مدت ۴۰ روز ادامه دارد.
وی ادامه داد: پیش بینی می‌شود حدود ۹۰ هزار راس دام سنگین در این طرح واکسینه شوند.
جان محمدی اظهار کرد: واکسیناسیون به موقع، انجام ضدعفونی، سم پاشی به صورت مرتب و جلوگیری از تردد افراد متفرقه و و سایل نقلیه به دامداری مهم ترین را پیشگیری ازبیماری لمپی اسکین می باشد.
رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: دامداران درصورت بروز بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از جابه جا کردن دام اکیداً خودداری کرده و دام و دامداری را قرنطینه کنند.