آشفتگي هاي وطن

آشفتگي هاي وطن
خرداد 7, 1401
165 بازدید

آشفتگي هاي وطن تحريم يا سوء مديريت؟ مهدیه معصومی/ سردبیر سرانه مصرف مواد خوراکی و مایحتاج اساسی در دهک‌های پایین جامعه به شدت کاهش و گرسنگی در این جمع افزایش یافته است. میزان مصرف نان در ایران افزایش پیدا کرده که این نشان دهنده اجبار مردم به سمت جایگزینی سیری شکمی با سیری سلولی و […]

آشفتگي هاي وطن
تحريم يا سوء مديريت؟

مهدیه معصومی/ سردبیر

سرانه مصرف مواد خوراکی و مایحتاج اساسی در دهک‌های پایین جامعه به شدت کاهش و گرسنگی در این جمع افزایش یافته است.
میزان مصرف نان در ایران افزایش پیدا کرده که این نشان دهنده اجبار مردم به سمت جایگزینی سیری شکمی با سیری سلولی و دریافت کمترین کالری در برنامه غذایی است.
این ها صحبت های اخیر برخی مسئولین کشور و پژوهشگران حوزه اقتصاد و سلامت است و از طرفی این افزایش قیمت ها و نگرانیهای فزاینده مردم از کاهش قدرت خرید در حالی رخ می‌دهد که در هفته های گذشته معاون وزیر صمت دولت سیزدهم دستور داده بود قیمت ها سریعاً کاهش یافته و به قیمتهای سال گذشته برگردند؛
این دستور بی‌پشتوانه و ناتوانی دولت در کنترل قیمت ها به ویژه قیمت اقلام ضروری مردم اعتراض طرفداران دولت رییسی را هم در پی داشته است؛ روزنامه جوان در این خصوص نوشته بود: “آقای رئیسی! گرانی‌ها پشت‌پرده ندارد، هرچه هست آن را در مدیریت همکاران‌تان و در دولت جست‌و‌جو کنید”.
حال سوال اینجاست تاثیر عدم احیای برجام در بروز مشکلات اقتصادی و‌نوسانات قیمت ها تا چه اندازه است؟ اصولگرایان و گروه های سمپات دولت معتقدند همه مشکلات کشور برآمده از تحریم ها نیستند و بیش از ۸۰ درصد آن به سومدیریت های اجرایی و‌مدیریتی باز میگردد و‌کمتر از ۲۰ درصد آن مرتبط به تحریم هاست.اینکه این تقسیم بندی تا چه اندازه درست و مبتنی بر واقعیت است نیازمند گذشت زمان است. باید حداقل ۲ سال صبر کنیم تا مشخص شود دولت چه کارنامه ای از خود نشان می دهد. اگر دولت بتواند بیش از ۸۰ درصد مشکلات کشور را علی رغم وجود تحریم ها حل کند می توان باور کرد که تئوری آن ها برای بی اثر بودن تحریم ها درست است.
ما شرایط فعلی نشان از این دارد که ریسمان کار از دست متولیان امر خارج شده است.
برخلاف دولت بسیاری از تحلیلگران و اساتید برجسته علم اقتصاد به این واقعیت اشاره می کنند که تحلیل و تفسیر اتمسفر اقتصادی کشور، بدون مورد توجه قرار دادن بحث تحریم ها و موضوع fatf ممکن نیست. شخصا معتقدم تحریم ها نقش جدی در بروز مشکلات دارند. واضح است یکی از راه های مهم پیشرفت کشور، جذب سرمایه گذاری خارجی است.
نباید فراموش کرد، سرمایه گذاران بزرگ جهانی تا زمانی که خود را در سود برآمده از اقتصاد ایران شریک ندانند، اقدام به ورود به اقتصاد ایران نخواهند کرد. این شرکت ها باید احساس کنند که در منافع اقتصادی مرتبط با ایران شریک هستند تا قبول کنند سرمایه های خود را وارد بازار ایران کنند. باید سرمایه های خارجی جذب شوند تا چرخ های فرسوده اقتصاد ایران سریع تر به گردش درآید. با تسریع چرخش چرخ های صنعت است که می توان توقع رشد اقتصادی را داشت. وقتی رشد اقتصادی ایجاد شود بازار کسب و کار کشور رونق پیدا می کند و هر شهروندی از دل این رونق می تواند، بهره معیشتی خود را برداشت کند.
اینکه دولت به هر ایرانی 300 تا 400هزار تومان یارانه بدهد، گرهی از مشکلات معیشتی مردم باز نمی کند، باید کرامت مردم را حفظ کرد و فضایی را برای آنها ایجاد کرد که بتوانند از دل آن نیازهای خود را تامین کنند. همه این بایدها در گروی حل مشکل تحریم ها است. و اما کلام آخر در کشوری که مهد اقتصاد دانان ،نخبگان و دانشمندان فرهیخته است چرا نباید از این سرمایه های ارزشمند در تدوین سیاست ها و ارائه راهکارها و‌ تصمیم گیری های کلان اقتصادی به نحو احسنت و ‌شایسته ای بهره برداری کرد.

برچسب ها