اراده مي خواهد

اراده مي خواهد
اسفند 14, 1400
64 بازدید

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار مرکزي با تاکيد بر اهميت اولويت بندي اجراي پروژه ها توسط مديريت شهري اراده مي خواهد ایجاد هماهنگی در زمینههای فنی و عمرانی، نظارت بر تهیه و تصویب طرحهای توسعه و عمران شهری و روستایی، تشخیص نیازمندیهای عمرانی و تعیین اولویتها، نظارت بر اجرای طرحهای عمرانی دستگاههای استانی و نحوه […]

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار مرکزي با تاکيد بر اهميت اولويت بندي اجراي پروژه ها توسط مديريت شهري

اراده مي خواهد

ایجاد هماهنگی در زمینههای فنی و عمرانی، نظارت بر تهیه و تصویب طرحهای توسعه و عمران شهری و روستایی، تشخیص نیازمندیهای عمرانی و تعیین اولویتها، نظارت بر اجرای طرحهای عمرانی دستگاههای استانی و نحوه عملکرد جذب اعتبارات، برقراری تعامل لازم با مدیران دستگاهها و شوراهای اسلامی شهر و روستا در جهت پیشبرد پروژههای عمرانی و رشد و توسعه متوازن مناطق، نظارت و مراقبت بر نحوه ساخت و سازها، توجه به الگوی شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی از اهم وظایف معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی به شمار می رود.مهدی زندیه وکیلی، مدیر توانمند، بومی و با تجربه که از سوابق مدیریتی وی می توان به قائممقامی وزیر راه و شهرسازی، مدیرکل راه و شهرسازی استان هرمزگان و مدیرکل مسکن و شهرسازی استان مرکزی اشاره کرد، توانسته با استفاده از حداکثر ظرفیت ها، امکانات، اعتبارات و هماهنگی به خصوص در وضعیت های بحرانی استان مرکزی این وظایف را به نحو احسنت به اجرا درآورد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در گفتگو با چشم به راه گفت: استان مرکزی در حوزه عمرانی همانند دیگر استان ها تابع بودجه و شرایط اقتصادی کشور است و به عبارتی در هر شرایطی دولت بایستی بودجه هزینه ای (از جمله حقوق کارمندان را پرداخت کند). بیش از 70 درصد اعتبارات کشور صرف هزینه های جاری در بدنه خود دولت می شود، در این میان طبیعتا خللی به وظایف دستگاه هایی که غیر عمرانی وغیر توسعه ای هستند وارد نمی شود چراکه تامین اعتباراتشان مانند آموزش و پرورش بر مبنای حقوق و مزایاست. اما در حوزه عمرانی هر فشاری که در بحث های اعتباری به دولت وارد شود مستقیما روی اعتبارات عمرانی نیز اثر می گذارد، اعتباراتی که باید صرف توسعه شود.
مهدی زندیه وکیلی افزود: سال های اخیراز بدترین سال ها به لحاظ اعتبارات عمرانی بوده است، به هیچ عنوان دهه 90 را نمیتوان با دهه 80 قیاس کرد در نتیجه نباید آنچنان انتظار خاصی از پروژه هایی که به منابع مالی پیوستگی دارند داشت اما با این وجود نیز آن چیزی که در استان مرکزی اتفاق افتاد عملکرد قابل قبول و خوبی بود، اولویت بندی کارهایی که برای برای مردم اهمیت داشت و دستگاه های اجرایی بایستی انجام می دادند.در حوزه دهیاری ها و شهرداری ها با دقت و تمرکز اقدامات بسیار خوبی صورت پذیرفت.

وی ادامه داد: استان مرکزی تقریبا در تمام شاخص های دهیاری ها از متوسط کشور بالاتراست. در حال حاضر بیش از نود درصد پسماندهای روستایی به صورت مکانیزه جمع آوری میشود، ساماندهی معابر روستایی، تهیه طرح جامع و تفصیلی برای تمامی شهرها و در واقع کارهای پایه و زیرساختی که مستقیما با اعتبارات عمرانی ارتباط نداشته به خوبی جلو رفته است.امیدواریم در آیندهای نزدیک با گره گشایی در اعتبارات عمرانی فضا بهتر شود.
مهدی زندیه وکیلی گفت: آنچه در این مدت در استان مرکزی با توجه به منابع محدود انجام گرفته بر اساس یک اولویت بندی بوده است.
اگر نگاه منصفانه ای داشته باشیم عملکرد دستگاه های عمرانی خوب بوده است و در این میان معاونت عمرانی استانداری نقش هماهنگ کننده را دارد.
وی افزود: در این سال ها اقدامات بسیار گسترده صورت پذیرفته، با مشارکت شهرداری ها و اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی 100 زمین چمن مصنوعی را هدف قرار داده ایم که تا به امروز حدود ۴۰ زمین چمن افتتاح شده است.
در بخش خدمات شهری و روستایی، بهسازی و آسفالت معابر و جداول، که از ظرفیت های غیر رایگان استفاده کردیم. به اجرا درآوردن طرح هادی در روستاها، همچنین بسیاری از شهرهای ما فاقد طرح بودند اما اکنون تمام شهرهای ما دارای طرح هستند.
معاون استاندارمرکزی گفت: در زمینه گردشگری نیز مجوز پروژه هایی مانند خانه های بوم گردی در روستاها و شهرهای مختلف و چندین هتل و مجتمع گردشگری در استان صادر شده که در آینده افتتاح خواهند شد.
در این سال ها بسیاری از شهرداری ها که ساختمان مناسبی نداشتند، مانند شهرداری شهرستان های شازند، خمین، کمیجان، ساروق، تفرش ساختمان مناسب احداث شد.

در حوزه مدیریت بحران حوادث پیش آمده به نحو احسنت مدیریت شد. در سیل سال ۹۸ اکثر استان ها آسیب جدی دیدند اما استان مرکزی به دلیل حضور به موقع و مدیریت بحران با آسیب کمتری مواجه شد.
در بیماری آنفولانزا فوق حاد پرندگان که بسیار حادثه بدی بود اجازه ندادیم به مرغداری ها آسیبی وارد شود.
وی ادامه داد: بازسازی ده هزار واحد مسکونی در روستاها پس از وقوع سیل 98، انعقاد تفاهم نامه با کمیته امداد حضرت امام و ساخت هزار واحد برای محرومین، ساخت دو هزار واحد مسکونی دیگر با مشارکت بنیاد مسکن، کمیته امداد و سازمان بهزیستی که تقریبا 70 درصد کار صورت گرفته و ادامه دارد.
استان مرکزی در حوزه طرح جهش مسکن رتبه برتر را دارد و از طرفی دیگر توجه به سیما ومنظرشهری و توسعه شهری یکی از اولویت های شهر اراک است.
مهدی زندیه وکیلی افزود: یک دهه میگذرد که در اراک رشد جمعیت منفی بوده است از این جهت بایستی ظرفیت اکولوژیکی شهر اراک را تقویت کنیم. کاهش آلودگی هوای شهر اراک یکی از مسائلی است که مسئولین ملی و استانی باید برآن تمرکز کنند و در این راستا باید به حمل و نقل عمومی، پیاده محور بودن، توسعه فضای سبز، طرح های ترافیکی ، منابع غیرمتحرک مانند کارخانه های آلاینده، نیروگاه توجه داشته باشیم.
وی گفت: شهر اراک با توجه جمعیت بالای کارگری اش نیاز ویژه ای به تفرجگاه دارد، دره گردو که دیگر مطالبه عمومی شده و بخش بسیاری از زمین فضای سبز آن دراختیار شهرداری قرار گرفته است و در شورای قبل نیز بودجه آن مصوب شده است اما هنوز کار جدی شروع نشده و انتظارمان این است که در اولویت مسئولین مدیریت شهری قرار گیرد.
پارک شهید باهنر، پارک امیرکبیر و تبدیل آن ها ازیک پارک ساده به یک محل گردشگری که علاوه بر تقویت روحیه مردم به لحاظ درآمدی و اقتصاد بخشی بسیار اثرگذار است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: موضوع مهم دیگر کم توجهی به طرح های تفصیلی شهراست ،بسیاری از خیابان های شهر باید عقب نشینی شود،به طورمثال دو پلاک دیگر باقی مانده تا خیابان های میثم ،شهدا و میدان انقلاب کامل باز شود اما سال ها است این کار صورت نمیگیرد. وظیفه یک شهرداری بعد از تهیه طرح جامع و تفصیلی اجرای آن است اما در مدیریت شهری برای آن اراده جدی وجود ندارد و این مهم می بایست یکی از برنامه های کوتاه مدت و میان مدت شهرداری ها به ویژه شهرداری اراک باشد تا بتوانیم پس از طی یک دوره‌ ی ۱۰ ساله سیما و منظر قابل قبولی برای شهرهایمان بنا کنیم.

برچسب ها