باز هم شکایت از خبرنگار

باز هم شکایت از خبرنگار
مرداد 28, 1400
462 بازدید

من خودم سالهاست از خود شکایت دارم که چرا خبرنگار شدم؟ مگر می‌شود؟خبرنگار بود و حقیقت را نگفت، مگر می‌شود خبرنگار شد و حق را ندید گرفت، اما ندا می‌اید که سوال تو غلط است! خبرنگار و مطبوعات به عنوان مهم‌ترین رکن *(۱)آزادی بیان در قانون اساسی ما دیده شده ولی خبرنگاری که درگیر نان […]

من خودم سالهاست از خود شکایت دارم که چرا خبرنگار شدم؟
مگر می‌شود؟خبرنگار بود و حقیقت را نگفت، مگر می‌شود خبرنگار شد و حق را ندید گرفت، اما ندا می‌اید که سوال تو غلط است!
خبرنگار و مطبوعات به عنوان مهم‌ترین رکن *(۱)آزادی بیان در قانون اساسی ما دیده شده ولی خبرنگاری که درگیر نان شب و مدیر مسئولی که به دنبال پول چاپ و مدیر رسانه ای که زیر بار هزینه مانده مگر می تواند فقط از حق بگوید؟ وقتی که شکایت و فشار قدرتمندان از یک سو و درد نان از سوی دیگر من را چُنان می برد و قطعه قطعه می‌کند که به جای چشم و گوش مردم به اپاندیس در حال انفجار می‌مانم،ایا می‌توانم حق گو باشم؟!
وجود کانالهای تخریبگر سیاه و سفید که با آبروی انسان ها بازی می کنند نتیجه برخورد با خبرنگاران دغدغه‌مند و قلم را از صالحان گرفتن و زمین را به تخریب گران تقدیم کردن است، کاش کمی فکر می کردیم که چرا جذابیت دروغ های یک کانال فحاش از بسیاری از رسانه‌های قانونی بیشتر است؟!

خبرنگاری در تمام دنیا نیازمند مصونیت و وجود قوانین حامی افشاگری و حمایت‌های مادی و معنوی خاص هست.

از تمام این سوال ها و دل مشغولی ها که بگذریم، چند روزی است که خبر *(۲)شکایت علی منصوریان مربی تیم فوتبال آلومینیوم اراک از مجری ورزشی توانمند شبکه آفتاب و جمعی از فعالین رسانه ای دلمان را به درد آورده است، گرچه در زمانه‌ای که طالبان جنبش اصیل منطقه نامیده می شود، خط و نشان کشیدن عباسی مدیر عامل غیر بومی باشگاه و علی منصوریان با نتایج بسیار ضعیف برای فعالان رسانه‌ای استان در استانه روز خبرنگار دور از انتظار نیست اما اجازه نخواهیم داد با همکارانمان همچین رفتاری شود.

شهید محمود صارمی از خبرنگاران ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان بود که در سال ۱۳۷۷ در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف به دست طالبان شهید شد و از آن پس ۱۷ مرداد به عنوان روز خبرنگار در تقویم ما نقش بست تا یادآوری کند که رسالت خبرنگاری جز حق خواهی نبوده و سلاحی جز قلم ندارد.
*(۳)سوگند به قلم، سوگند به آنچه می نویسند.

پینوشت:
*(۱)اصل‏ بیست و چهارم: نشریات‏ و مطبوعات‏ در بیان‏ مطالب‏ آزادند مگر آنکه‏ مخل‏ به‏
مبانی‏ اسلام‏ یا حقوق‏ عمومی‏ باشد. تفصیل‏ آن‏ را قانون‏ معین‏ می‏ کند

*(۲)
علیرضا منصوریان، سرمربی تیم فوتبال آلومینیوم اراک علیه علی حاجی آبادی مجری صدا و سیما، شکایتی در نهادهای مختلف امنیتی و قضایی مطرح کرده است. او معتقد است صحبت‌ها و مطالب منتشر شده در برنامه تلویزیونی مهندسی شده بود و به جایگاه وی خدشه وارد کرده است.
منصوریان هم‌چنین از رضا فرهمند که سابقه سرپرستی در تیم فوتبال آلومینیوم اراک را دارد به دلیل وارد کردن افترا و تشویش اذهان عمومی شکایتی را در قوه قضاییه و نهاد امنیتی مطرح کرده است.
وی در پایان از برخی صفحات مجازی فعال در استان مرکزی به جرم انتشار مطالب خلاف واقع، دروغ و هم‌چنین منحرف کردن افکار عمومی شکایتی را به پلیس فتا داشته و خواستار برخورد با چنین صفحاتی شده است.

*(۳)اشاره به ایه ۱ از سوره القلم ((ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ))

برچسب ها