زندگي نامه و خلاصه اي از رشادت هاي سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني

زندگي نامه و خلاصه اي  از رشادت هاي سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني
خرداد 24, 1400
1421 بازدید

زندگي نامه و خلاصه اي  از رشادت هاي سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني : مالک اشتر نمي ميرد… شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني در سال 1335 در روستاي قنات ملک که روستايي کوهستاني با ساختاري طايفه ‌اي بود، واقع در شهرستان رابر، از توابع کرمان زاده شد. او در نوجواني به کار بنايي مشغول بود […]

زندگي نامه و خلاصه اي  از رشادت هاي سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني :

مالک اشتر نمي ميرد…

شهيد سپهبد حاج قاسم سليماني در سال 1335 در روستاي قنات ملک که روستايي کوهستاني با ساختاري طايفه ‌اي بود، واقع در شهرستان رابر، از توابع کرمان زاده شد. او در نوجواني به کار بنايي مشغول بود و در سالهاي ابتداي جواني، از پيمانکاران سازمان آب کرمان بشمار مي ‌آمد، که پس از انقلاب 1357 و تشکيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، به اين نهاد پيوست.

و در طول جنگ ايران و عراق، فرمانده لشکر 41 ثارا… کرمان بود. وي در 4 بهمن 1389 درجه سرلشکري دريافت کرد.

سيد علي خامنه‌اي، رهبر جمهوري اسلامي ايران که پيش‌تر در تقدير از عملکرد حاج قاسم سليماني، وي را «شهيد زنده» ناميده بود؛ پس از اينکه دولت ايالات متحده آمريکا در 13 دي 1398 در عمليات آذرخش کبود، او را به هنگام خروج از فرودگاه بغداد به قتل رساند از وي به عنوان سپهبد ياد کرد.

حاج قاسم سليماني نقش مهمي در دادن قدرت نظامي به حزب ‌ا… لبنان، عقب راندن اسرائيل از جنوب لبنان، جنگ افغانستان، شکل ‌دهي به فضاي سياسي عراق پس از سرنگوني صدام حسين، تغيير روند جنگ داخلي سوريه و مقابله با داعش در عراق داشته‌ است.

وي تا پيش از حضور آشکار در جنگ عليه داعش در عراق، از حضور در انظار عمومي پرهيز مي ‌کرد؛ ولي حکومت ايران از زمان حضورش در عراق در نبرد عليه داعش و انتشار تصاوير متعددش با نيروهاي عراقي، شروع به معرفي و شناساندن چهره وي کرد. حاج قاسم در رسانه‌ها، به عنوان فرمانده سايه توصيف مي‌شد.

جنگ ايران و عراق

سردار سليماني پس از وقوع انقلاب، در حين ادامه فعاليت در سازمان آب کرمان، به عضويت مجموعه‌اي بنام سپاه افتخاري درآمد. وي در ابتداي جنگ ايران و عراق گرداني متشکل از نيروهاي رزمي کرمان را تشکيل داد که کمي بعد به تيپ زرهي و نهايتاً به لشکر 41 ثارا… تبديل شد. او از ابتداي تشکيل اين لشکر در سال 1361 تا رفتن به نيروي قدس در سال 1376 فرمانده اين لشکر بود و در بسياري از عمليات هاي سپاه در جنگ نقش کليدي داشت.

دوران پس از جنگ

با پايان يافتن جنگ ايران و عراق در 1367 ه‍. ش، لشکر 41 ثارا… به فرماندهي سردار سليماني به کرمان بازگشت و درگير جنگ با اشرار و قاچاقچيان مواد مخدر شد، که از مرزهاي شرقي کشور هدايت مي ‌شدند. سردار حاج قاسم سليماني تا هنگام انتصاب به فرماندهي سپاه قدس، اين سمت را عهده‌دار بود. وي يکي از امضا کنندگان نامه تهديد آميز فرماندهان سپاه در جريان وقايع 18 تير 1378 به سيد محمد خاتمي؛ رئيس‌ جمهوري وقت بود.

فرماندهي نيروي قدس

اعطاي نشان ذوالفقار توسط رهبر جمهوري اسلامي ايران؛ سيد علي خامنه‌اي به حاج قاسم سليماني در 19 اسفند 1397. حاج قاسم سليماني اولين فرماندهي بود که پس از وقوع انقلاب در ايران، اين نشان را دريافت کرد.

حاج قاسم سليماني در سال 1376، هم‌زمان با اوج‌ گيري طالبان در افغانستان، به فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب شد. او با تجربه ‌اي که از جنگ داخلي کردستان داشت، گزينه اي مناسب بود، چون بنا بود در افغانستانِ عصر طالبان که درگير جنگ ‌هاي داخلي بود، وارد عمل شود. از همه مهم ‌تر اين‌ که سپهبد سليماني در هشت سال جنگ با عراق و نيز مبارزه با باندهاي مواد مخدر در مناطق مرزي ايران و افغانستان تا پيش از انتصابش به فرماندهي سپاه قدس، تجربه زيادي اندوخته بود.

جنگ داخلي عراق

موفق الربيعي سياست ‌مدار و وزير سابق امنيت ملي عراق در مصاحبه ‌اي با روزنامه الشرق الاوسط، حاج قاسم سليماني را «بدون شک قدرتمندترين مرد در عراق» خوانده‌ بود. به گفته او سپاه قدس به فرماندهي سليماني در تمامي زمينه‌ هاي سياسي، اقتصادي و امنيتي و به ويژه در منطقه سبز بغداد (که سفارت‌خانه‌هاي غربي و عربي و ادارات و خانه‌ هاي مقامات دولتي و اعضاي پارلمان عراق در آن قرار دارد) نفوذ دارد. نيروي قدس به فرماندهي سپهبد سليماني نقش تأثيرگذاري در روند جنگ عراق داشته‌ است.

در 11 ژانويه 2007، استنلي مک‌کريستال ژنرال آمريکايي مطلع شد محمدعلي جعفري فرمانده سپاه و سردار حاج قاسم سليماني از طريق چند خودرو در حال حرکت به مرز ايران و عراق هستند. در عراق آمريکايي ‌ها در حال تعقيب آن‌ها بودند. کاروان خودروها وارد ساختمان ناشناخته‌ اي در شهر اربيل کردستان عراق شدند که روي آن فقط نوشته بود «کنسولگري»، که نشان مي‌داد افراد داخل ساختمان تحت پوشش ديپلماتيک عمليات انجام مي ‌دهند.

نظاميان آمريکايي وارد ساختمان شدند و 5 ايراني که همگي پاسپورت ديپلماتيک داشتند را دستگير کردند، اما اثري از محمدعلي جعفري و حاج قاسم سليماني نبود. به گفته مک‌کريستال، هر پنج نفر از اعضاي سپاه قدس بودند. 9 روز بعد از اين واقعه، 9 تا 12 شبه نظامي به رهبري گروه شبه نظامي شيعه عصائب اهل الحق طي حمله ‌اي به مقر فرماندهي نظاميان آمريکا در کربلا که در بين مراکز فرماندهي پليس عراق واقع است، سوار بر تعدادي خودروي نظامي با گذشتن از چندين لايه امنيتي، به ساختمان اصلي فرماندهي که در آن 30 آمريکايي مستقر بود نفوذ کردند و 4 نظامي آمريکايي را اسير گرفتند و از منطقه خارج شدند و به نزديکي رود فرات رفتند، در نهايت با تعقيب هليکوپترهاي آمريکايي شبه نظاميان فرار کردند و در مجموع پنج نظامي آمريکايي کشته شدند. اين عمليات «برجسته ‌ترين و پيچيده‌ترين عمليات در طول چهار سال جنگ» در عراق توصيف شده و افسران آمريکايي و مقامات عراق ادعا کرده ‌اند ايران در آن نقش داشته و پاسخي به اسارت 5 ايراني در اربيل بوده ‌است. اين نخستين بار بود که آمريکايي ‌ها مستقيماً به حاج قاسم سليماني و نقش او در عراق اشاره کردند.

در سال 2009، گزارشي افشا شد که ريموند تي. اوديرنو و کريستوفر آر. هيل (بالاترين مقامات آمريکا در بغداد در آن هنگام) در دفتر جلال طالباني (که از دهه ‌ها پيش با سليماني ارتباط داشته ‌است) با سپهبد قاسم سليماني ملاقات کرده‌ اند. هيل و اوديرنو بعداً اين خبر را رد کردند.

در 22 دسامبر 2010، جيمز جفري (سفير آمريکا در عراق) و لويد آستين (فرمانده ارشد نظاميان آمريکا در عراق)، در بيانيه‌اي تشکيل دولت جديد عراق به رهبري نوري المالکي را تبريک گفتند. به گفته سران عراقي، هنگام انتشار اين بيانيه، آمريکايي‌ها خودشان مي ‌دانستند که در واقع سردار سليماني آن‌ها را از عراق بيرون کرده ‌است. حزب اياد علاوي سياست‌مدار سکولار طرف‌دار آمريکا، اکثريت اعضاي پارلمان را داشت ولي در نهايت به قدرت نرسيد چون آمريکا او را به نفع نوري المالکي کنار زد.

به گفته خود علاوي، اگر او نخست‌ وزير مي ‌شد نيازمند حمايت آمريکا بود، اما آمريکا مايل بود عراق را ترک کند، و «عراق را به ايران داد». در نهايت جلال طالباني و نوري المالکي که هر دو از نزديکان و کانديداهاي مورد ترجيح سردار سليماني بودند، به قدرت رسيدند. رهبر سابق عراق مي‌ گويد «ما به آمريکايي‌ها مي‌خنديديم سليماني کاملاً آن‌ ها را ضربه ‌فني کرد، و آمريکايي‌ ها در ظاهر تشکيل دولت جديد را به يکديگر تبريک مي‌ گفتند.»

گفته شده‌ است سليماني پيامکي را از طريق جلال طالباني براي ديويد پترائوس ژنرال آمريکايي و رئيس سازمان سيا فرستاده‌ است با اين محتوا که: «پترائوس عزيز، شما بايد بدانيد که من سياست‌ هاي ايران در قبال عراق، لبنان، غزه و افغانستان را کنترل مي ‌کنم. در واقع سفيري که در بغداد است از اعضاي نيروي قدس است. شخصي که قرار است جايگزين او شود هم از اعضاي نيروي قدس است.»

سردار سليماني خود در نشست مقدماتي «کنفرانس جوانان و بيداري اسلامي» گفت: «ايران در جنوب لبنان و عراق نيز حضور دارد. در واقع اين مناطق به نوعي تحت تأثير عملکرد و تفکر جمهوري اسلامي ايران هستند.» اما تعدادي از نمايندگان پارلمان عراق در بيانيه ‌اي سخنان سليماني را محکوم کرده و وي را دچار توهم خواندند.

فرماندهي ارتش عراق

پس از يورش پيکارجويان افراطي دولت اسلامي عراق و شام (داعش) در ژوئن 2014 (خرداد 1393) به شمال عراق و تصرف برخي از شهرهاي اين کشور از جمله موصل و تکريت و از هم پاشيدن ارتش عراق و ناتواني نيروهاي مسلح اين کشور در نبرد با داعش و پس از جدي شدن خطر تصرف بغداد (پايتخت عراق) توسط اين گروه تروريستي، روزنامه ساندي تايمز انگليس، وال‌استريت ژورنال و نيويورک تايمز مدعي شدند ايران فرماندهي ارتش از هم فروپاشيده عراق را برعهده گرفته تا با نيروهاي گروه تروريستي داعش مقابله کند.

سپهبد قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران، عمليات دفاع از بغداد پايتخت عراق را در مقابل حملات نيروهاي گروه تروريستي داعش، فرماندهي مي‌کرد. يک منبع عراقي مدعي شد: سليماني با 67 مشاور ارشد خود به عراق سفر کرد و فرماندهي عمليات‌ ها را برعهده گرفت و بر استقرار نيروهاي عراقي و برنامه ‌ريزي براي عمليات، نظارت داشته ‌است.

در کردستان عراق

در تابستان 1393 به دنبال هک شدن ايميل نماينده اقليم کردستان عراق در ايران مکاتباتي افشا شد که اين مقام با سابقه کرد در تهران را مقابل پرسش رسانه‌ها قرار داد. در اين مکاتبات، به يک مقام ايراني بيش از بقيه اشاره شده بود: سردار قاسم سليماني. اين نخستين بار بود که يک مقام ارشد حکومت اقليم کردستان عراق با صراحت و با جزئيات به نقش تعيين ‌کننده فرماندهي مي ‌پرداخت که سال‌ ها پيش رسانه‌ هاي عراق به او لقب «ژنرال بي‌ سايه» داده بودند.

بسياري از اين نامه ‌ها از شخص سومي با اسم اختصاري «حاجي» ياد مي‌ شود؛ فردي که آقاي دباغ در برنامه اخير تلويزيوني خود، او را اين ‌گونه معرفي کرد: «طبيعتاً وقتي اسم سپاه قدس مي ‌آيد، در رأس آن نام حاج قاسم سليماني نيز تداعي مي‌ شود؛ او شخصِ اول خاورميانه است.» اميرعلي حجازي سرپرست واحد هوافضاي سپاه پاسداران مهر ماه 1393 طي گفتگويي تأييد کرد که سپهبد سليماني و 70 نفر از سربازان او به جنگجويان کرد عراقي کمک کردند مانع پيشروي داعش شدند. به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از رسانه‌ هاي اقليم کردستان عراق، در مردادماه 1393، سردار سليماني نسبت به حمله داعش به اربيل هشدار مي ‌دهد. به دنبال يورش داعش در 16 مرداد 1395، بارزاني از آمريکا و ترکيه تقاضاي کمک مي ‌کند. دو روز بعد جنگنده‌ هاي آمريکايي در اربيل به پرواز در مي‌آيند. اين در حالي است که 48 ساعت قبل از پيوستن جنگنده‌ هاي آمريکايي به عمليات دفاع از اربيل، يگاني از نيروهاي ويژه به فرماندهي سردار سليماني و بنا به درخواست شخص بارزاني در کنار پيشمرگان کرد در حال نبرد با داعش بودند. به دنبال دفع خطر داعش، مسعود بارزاني شخصاً يک نامه تشکر براي رياست جمهوري ايران با اين مضمون فرستاد که ايران بار ديگر در سخت ‌ترين شرايط به دفاع از اقليم کردستان عراق برخواسته است.

جنگ داخلي سوريه

جان مگواير افسر سابق سيا گفته ‌است نبرد القصير که منجر به باز پس ‌گيري شهر استراتژيک القصير توسط ارتش سوريه و نقطه عطفي در جنگ بود، تحت نظارت و فرماندهي سردار حاج قاسم سليماني بوده ‌است و اين نبرد را «يک پيروزي بزرگ» براي او خوانده ‌است.

پس از وقوع يک انفجار مهيب در دمشق که به کشته و زخمي شدن چندين مقام سوري انجاميد رسانه هاي جهان گزارش دادند که سردار حاج قاسم سليماني نيز در ميان کشته‌ شدگان قرار دارد و شايعه دخالت ايران در سوريه و کمک به بشار اسد براي سرکوب مخالفان قوت گرفت. چند روز پس از اين ادعا حاج قاسم سليماني در ديدار مسئولان نظام ايران با سيد علي خامنه ‌اي در تهران حضور يافت. مجله وايرد او را در نخستين جايگاه فهرست «خطرناک ‌ترين مردم جهان» قرار داده ‌است.

اعلام پايان خلافت داعش

در روز پنجشنبه 30 شهريور 1396 سردار حاج قاسم سليماني طي سخنراني در مراسم چهلمين روز کشته شدن مرتضي حسين‌پور شلماني با يادآوري پيامش به مناسبت کشته شدن محسن حججي و وعده انتقام در آن، بيان داشت که «کمتر از سه ماه ديگر اعلام پايان داعش و حکومت داعشي در اين کره خاکي خواهد بود. » دو ماه بعد و در پايان آبان 96 سردار سليماني در پيامي به سيد علي خامنه‌اي رهبر جمهوري اسلامي ايران با اشاره به «اتمام عمليات آزادسازي بوکمال» از پايان داعش خبر داد و آن را به عنوان يک «پيروزي بسيار بزرگ و سرنوشت‌ ساز» به خامنه‌اي تبريک گفت. سليماني در اين پيام با «آمريکايي ـ صهيونيستي» خواندن داعش، خسارت ‌هاي ناشي از عمليات اين گروه در عراق و سوريه را 500 ميليارد دلار برآورد کرد و «طراحي و اجراي» آنها را به «رهبران و سازمان ‌هاي مرتبط با آمريکا» نسبت داد. سيد علي خامنه اي نيز با ارسال نامه اي به سردار سليماني ضمن تبريک به وي گفت که «شما با متلاشي ساختن توده سرطاني و مهلک داعش نه فقط به کشورهاي منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه ملت‌ ها و به بشريت خدمتي بزرگ کرديد. » همچنين همزمان با پيام سردار سليماني به خامنه ‌اي، حسن روحاني رئيس ‌جمهور پايان داعش را به «رهبر جمهوري اسلامي، سپاه پاسداران، نيروي قدس و به‌ ويژه قاسم سليماني» تبريک گفت.

کشتهشدن

سپهبد سليماني در حمله پهباد آمريکايي به فرودگاه بغداد در بامداد جمعه 13 دي 1398 کشته شد. در اين حمله ابومهدي المهندس از فرماندهان گروه شبه ‌نظامي عراقي حشد شعبي به‌ همراه 10 تن ديگر کشته شدند. وزارت دفاع ايالات متحده آمريکا اعلام کرده که دستور اين حمله هوايي را دونالد ترامپ، رئيس‌ شجمهوري و فرمانده کل قواي اين کشور صادر کرده‌ است. سه روز پيش از کشته‌ شدن سردار سليماني و در پي حمله‌ هايي که به سفارت آمريکا در بغداد انجام شد، ترامپ گفته بود که ايران بابت اين رويداد بهايي سنگين خواهد پرداخت و تأکيد کرده بود که اين موضوع «هشدار نيست، تهديد است». خودشان مي ‌دانستند که در واقع سردار سليماني آن‌ها را از عراق بيرون کرده ‌است. حزب اياد علاوي سياست‌مدار سکولار طرف‌دار آمريکا، اکثريت اعضاي پارلمان را داشت ولي در نهايت به قدرت نرسيد چون آمريکا او را به نفع نوري المالکي کنار زد. به گفته خود علاوي، اگر او نخست‌ وزير مي ‌شد نيازمند حمايت آمريکا بود، اما آمريکا مايل بود عراق را ترک کند، و «عراق را به ايران داد». در نهايت جلال طالباني و نوري المالکي که هر دو از نزديکان و کانديداهاي مورد ترجيح سردار سليماني بودند، به قدرت رسيدند. رهبر سابق عراق مي‌ گويد «ما به آمريکايي‌ها مي‌خنديديم سليماني کاملاً آن‌ ها را ضربه ‌فني کرد، و آمريکايي‌ ها در ظاهر تشکيل دولت جديد را به يکديگر تبريک مي‌ گفتند.»

گفته شده‌ است سليماني پيامکي را از طريق جلال طالباني براي ديويد پترائوس ژنرال آمريکايي و رئيس سازمان سيا فرستاده‌ است با اين محتوا که: «پترائوس عزيز، شما بايد بدانيد که من سياست‌ هاي ايران در قبال عراق، لبنان، غزه و افغانستان را کنترل مي ‌کنم. در واقع سفيري که در بغداد است از اعضاي نيروي قدس است. شخصي که قرار است جايگزين او شود هم از اعضاي نيروي قدس است.»

سردار سليماني خود در نشست مقدماتي «کنفرانس جوانان و بيداري اسلامي» گفت: «ايران در جنوب لبنان و عراق نيز حضور دارد. در واقع اين مناطق به نوعي تحت تأثير عملکرد و تفکر جمهوري اسلامي ايران هستند.» اما تعدادي از نمايندگان پارلمان عراق در بيانيه ‌اي سخنان سليماني را محکوم کرده و وي را دچار توهم خواندند.

برچسب ها