مناظرات یا منازعات ، صفر_صفر مساوی

مناظرات یا منازعات ، صفر_صفر مساوی
خرداد 25, 1400
98 بازدید

صلاح الدین خلج اسدی / دبیر تحریریه مناظرات یا منازعات ، صفر_صفر مساوی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ،همزمان با دوره ششم انتخابات شورا‌های شهر و روستا در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و میان‌دوره مجلس برگزار خواهد شد. اما مناظرات پخش شده از صدا و سیمای ایران همیشه بخش پر حاشیه و جذاب این انتخابات […]

صلاح الدین خلج اسدی / دبیر تحریریه

مناظرات یا منازعات ، صفر_صفر مساوی
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ،همزمان با دوره ششم انتخابات شورا‌های شهر و روستا در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و میان‌دوره مجلس برگزار خواهد شد.
اما مناظرات پخش شده از صدا و سیمای ایران همیشه بخش پر حاشیه و جذاب این انتخابات بوده و ما بار‌ها دیده بودیم که یکباره با یک جمله سیل آرا به سمت یک کاندیدا که مناظره را به سود خود تمام کرده سرازیر میگردد یا بخش زیادی از افرادی که قصد مشارکت در انتخابات را نداشتند به جمع رای دهنده‌ها اضافه می‌شوند .
مناظرات این دوره از انتخابات بین هفت نفر از کاندیدا‌های احراز صلاحیت شده با نام‌های
آیت‌الله رییسی ، قاضی زاده هاشمی ، زاکانی ،جلیلی و رضایی از جناح اصولگرا وهمتی (نزدیک به اعتدال و توسعه ) و مهرعلی زاده (اصلاح طلب) در ۳ راند برگزار شد ، گرچه از اول بخاطر نوع مناظرات یا به صورت طبیعی اتفاقی که افتاد تبدیل مناظرات به منازعات بود.
البته با توجه به سبد رای مشخص آیت‌الله رییسی قابل تصور بود که هرکدام از کاندیداها که بخواهند خود را رقیبی جدی نشان دهند با حمله به ایشان و مواضع اعلامی و سیاست‌های گذشته ایشان آغاز کنند تا شاید دو قطبی ایجاد آرای سرگردان را هدفمند و آرائ خاموش را جذب نمایند.
از بین ۷ کاندیدا تنها ۲ نفر با این استراتژی پیش رفتند که مهرعلی‌زاده و همتی بودند و توانستند تعدادی از آرائ سرگردان را به خود اختصاص دهند ، البته این ۲ نفر بعد از هر مناظره ، مسابقه رسانه‌ای شدیدی را برای کسب جایگاه رقیب اصلی داشتند اما علی رغم پیش بینی و تجربیات گذشته از مناظرات تلویزیونی که سرنوشت ساز بود و می‌توانست برگ برنده کاندیدا‌ها باشد و مشارکت کلی را افزایش دهد ، امسال این ۳ راند موفقیت چشمگیری برای هیچکدام از کاندیدا‌ها نداشت و در افزایش مشارکت هم تاثیر بسزایی نداشت، این در حالیست که نگوییم بخش منازعات شخصی اینقدر غلیظ شده که شاید تاثیر منفی هم بر مشارکت داشت.
در هر حال مناظرات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هم با بیشترین شعار، کمترین برنامه و بالاترین سطح تخریب و عوام فریبی در بیان مواضع و رفتار شناسی تمام نامزد ها به پایان رسید و این مناظرات نتیجه‌ای جز صفر _صفر مساوی نداشت .

برچسب ها