چشم به راه در گفتگوي اختصاصي با رييس ، نائب رييس و رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر اراک:

چشم به راه در گفتگوي اختصاصي با رييس ، نائب رييس و رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر اراک:
فروردین 4, 1401
180 بازدید

چشم به راه در گفتگوي اختصاصي با رييس ، نائب رييس و رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر اراک: علي جعفر محصولي: وجود افراد در سايه باعث مي شود اتفاقات شوراي قبل تکرار شود سيد وحيد ميرنظامي : استاندار مرکزي و دادستان به موضوع صنايع آلاينده ورود کنند سيد رضا قريشي : ناديده گرفتن […]

چشم به راه در گفتگوي اختصاصي با رييس ، نائب رييس و رييس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر اراک:

علي جعفر محصولي: وجود افراد در سايه باعث مي شود اتفاقات شوراي قبل تکرار شود

سيد وحيد ميرنظامي : استاندار مرکزي و دادستان به موضوع صنايع آلاينده ورود کنند

سيد رضا قريشي : ناديده گرفتن نقش شوراها، ناديده گرفتن نقش مردم است

 

رییس شورای اسلامی شهر اراک در گفتگوی اختصاصی با هفته نامه چشم به راه گفت:

شورای ششم با شعار “شهر را با هم بسازیم “آغاز به کار کرده است، در اولین قدم نباید توقع نابجا برای مردم ایجاد کرد. متاسفانه در تمام انتخابات ها شعارهایی داده می‌شود که در اجرا به مشکل بر می‌خورد و چالش ها بررسی نمی‌شود ، شورای ششم با نگاهی بلند مدت و جامع سعی دارد رویکرد فرهنگی و اجتماعی را با هدف نشاط اجتماعی و جذب سرمایه اجتماعی در پیش گیرد.
سید وحید میرنظامی عنوان داشت:ما از لحاظ آماری در مواجهه با معضلات اجتماعی عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌ایم برای مثال : نشاط اجتماعی، طلاق، تله جمعیتی که تمام این موارد باعث تهدید و تحدید زیست و جامعه است.
شورای ششم با توجه به معضلات و مشکلات پیش رو توانسته به خوبی از منابع و فرصت‌هایش در این مدت کوتاه استفاده کند.

میرنظامی تاکید کرد: شورای ششم با دریافت بخشی از عوارض آلایندگی توانست با خرید اتوبوس به مبلغ ۱۶۲ میلیارد تومان جان تازه‌ای به ناوگان حمل و نقل عمومی ببخشد و ۳ پروژه میدان مقاومت ،میدان امام حسین و میدان امام که میراث شورا قبل بوده را پیش برده و حتی به سرانجام رساند.

پروژه های نیمه کاره، میراث باقی مانده از شورای قبل
میرنظامی توضیح داد: میراث باقی مانده از شورای قبل پروژه‌های نیمه کاره با زمان انجام طولانی و اتلاف منابع بود.
رییس شورای شهر اراک اضافه کرد: شورای ششم در ۷ ماه ابتدایی عملکرد قابل توجه ،متعادل و متناسب با شرایط و منابع داشته است و مردم و افکار عمومی باید به شرایط آب و هوایی در مورد پیشرفت پروژه‌ها توجه کنند و مشخص است، که پیشروی پروژه‌های عمرانی در فصول گرم در شهر اراک بسیار بالاتر از فصل برف و سرما خواهد بود. میرنظامی در ادامه گفت: به قوانین شوراها در قانون اساسی ترتیب اثر داده شود.
وی افزود: در کشورهای توسعه یافته پلیس شهر ، محیط زیست، دستگاه‌های مرتبط با زیر ساخت شهری (آب، برق، گاز و مخابرات و…) با هماهنگی با شهرداری و انجمن شهر جهت ارائه خدمات بهتر، فعالیت می کنند ولی در ایران منتصب دولت هستند و این موضوع باعث دوگانگی در وظایف و اختیارات می‌شود.
مثلاً در مورد پل سنجان که طرح توسعه ملی است و ناتمام ماندن آن موجب نارضایتی مردم شده است یا کمربندی شمالی که ۱۵ سال از شروع ساخت آن میگذرد ولی بخاطر یکسری شرایط زیر بار ترافیکی نمی‌رود ،باعث شده فشار و بار مضاعفی بر روی دوش شورا و شهرداری باشد؛چراکه، به واسطه کم کاری و عدم ساخت به موقع کمربند شمالی حجم ترافیک از میدان امام حسین(ع) عبور می‌کند که تلفات جانی مالی و زمانی بسیاری برای همشهریان داشته است و شهرداری مجبور شده در آن نقطه پروژه‌ تقاطع تعریف کند. رییس شورای شهر اراک اعلام کرد: ما سالهاست که میگوییم اراک جزو ۲_۳ شهر آلوده ایران است.
درحالیکه هیچ همت جمعی و استانی و هماهنگی بین دستگاه‌های موظف برای رفع این معضل دیده نمی‌شود.
وقتی میگوییم کمربندی شمالی باید زیر بار ترافیکی رود و طرح مسئله ۵۸ متری که امروز صحبت از ۲۴ متری شدن آن هست اگر بدون در نظر گرفتن منابع ، امکانات و مطالعات مناسب و مشورت با شورا و شهرداری انجام شود نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه خود به معضلی تبدیل خواهد شد.
میرنظامی در مورد انجام و تعریف پروژه‌های جدید در شهر اراک گفت: ما از شما رسانه‌ها و مطبوعات خواهشمندیم، طبق طبق شعار‌ها توقعات را بالا نبرید و بدانید، اگر پروژه و منابع تناسبی نداشته باشند باعث طولانی شدن روند و ایجاد مشکلات عدیده برای مردم خواهیم شد.
میرنظامی افزود: پروژه‌های اجرایی در ورودی شهرک‌های هجرت، جوادیه ،حمیدیه و امیرکبیر به خاطر زمان بر شدن باعث مزاحمت برای اهالی و کسبه شده است.

اگر دولت برای اجرای پروژه‌ها ملی به کمک ما نیاید ،اجرای پروژه به شعار می‌رسد.

دولت و مسئولین در مورد اجرای پروژه‌هایی مثل دره گردشگری گردو و دیگر پروژه‌های با منافع ملی همراه شورا و شهرداری باشند.
وی در ادامه گفت:بسیاری از اقدامات شورای ششم در راستای رفع موانع حقوقی و سرمایه گذاری در شهر اراک بوده است.
میرنظامی افزود:در ۲ پروژه دره گردشگری گردو و پارک شهید باهنر ما توانستیم با تملک اراضی و رفع موانع حقوقی و سرمایه گذاری در ۲ منطقه پر پتانسیل اراک شرایطی را فراهم آوریم که جذب سرمایه گذار قابل انجام گردد.
رییس شورا اسلامی شهر اراک در مورد معضل آلودگی هوا تصریح کرد:اولین جایی که باید قدم گذاشته شود تا معضل آلودگی هوای اراک حل شود، اداره کل محیط زیست استان مرکزی است.
وی افزود: اداره کل محیط زیست غیر از شناسایی صنایع آلاینده باید شفاف اسامی آن‌ها را به دستگاه‌های ذیربط اعلام نماید.
متاسفانه مدیر کل سابق محیط زیست در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که تعداد صنایع آلاینده کاهش یافته است، باید پرسید ،بر اساس چه مطالعاتی و با توجه به چه اقداماتی این صنایع توانسته‌اند از لیست آلایندگی خارج شوند ؛ آن هم زمانی که مخاطرات آلایندگی آن‌ها همچنان بر روی مردم منطقه و هوای شهر اراک نمود بیشتری پیدا کرده است.
میرنظامی افزود: استاندار مرکزی و دادستان به موضوع صنایع آلاینده ورود کنند و از حیث صیانت از حقوق عامه که در اسناد بین المللی هم به آن اشاره شده است ،مشخص نمایند که چگونه صنایع به صنعت سبز تبدیل و صنایع نفتی علی رغم نصح صریح قانون و دستور رییس مجلس شورای اسلامی مبنی بر پرداخت عوارض این حق را نمی‌دهند و حتی عنوان می‌کنند که این حق را نخواهیم داد، همچنین در ماده ۴۵بند دال قانون مشرف بر صنایع آمده است، یک هزارم فروش باید در فضای سبز هزینه و وظیفه ماست همانند نماز‌های پنج گانه هر روز برای پرداخت این حقوق یادآوری و پیگیری کنیم.
رییس شورای اسلامی شهر اراک درباره ارتباط با موسسات مردم نهاد گفت:
درب شورا به روی تمام موسسات مردم نهاد باز است و ما آماده همکاری با تمام موسسات و پذیرای طرح‌ها برای همکاری مشترک هستیم. میرنظامی ضمن یادآوری پروژه های نیمه تمام دولتی مثل کتابخانه مرکزی اراک، پل سنجان، کمربندی شمالی و سالن آمفی تئاتر واقع در میدان مقاومت عنوان داشت:
در پروژه های عمرانی بخش دولتی باید ۶۰_۷۰ درصد همکاری مالی داشته باشند اما تا الان یک درصدهم از منابع دولتی به شورا و شهرداری تعلق پیدا نکرده و تمام هزینه‌ها از جیب مردم داده شده است.

طرح ممیزی به تصویب شورا رسید
و اعتبار آن در بودجه پیش بینی شد

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اراک در مورد بودجه مصوب شورا توضیح داد:مهمترین محورها در بودجه توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی، عدالت محوری، تمرکز زدایی،درآمدهای پایدار، شفافیت،کاهش آلودگی هواو تکمیل پروژه های نیمه تمام می باشد.
قریشی افزود: وقتی بودجه سال جاری را نگاه می کنیم،می بینید که تمرکز روی عوارض عمومی و فروش املاک بوده و به بحث در آمد های پایدار وسرمایه گذاری توجه نشده و سهم سازمان ها در بودجه بسیار ناچیز است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک در ادامه گفت:طرح ممیزی به تصویب شورا رسید،و اعتبار آن در بودجه پیش بینی شدکه با شناخت ظرفیت های شهری می توانیم یک گام در بحث در آمدهای پایدار برداریم؛ گرچه قبلاً ممیزی بصورت ناقص اجرا شده ولی به دلیل عدم استمرار نتوانسته شهرداری را به سمت ایجاد منابع و درآمد پایدار رهنمود سازد. وی افزود: بحث دیگری که در سال ها اخیر مغفول مانده، سرمایه گذاری است که مشخصاً در سال های گذشته و در بودجه های مصوب قبلی عدد سرمایه گذاری به صفر رسیده بوده است.در همین راستا شورای سرمایه گذاری در شورای ششم احیا شد.و در بودجه نیز مقدمات پیش بینی شده است که در سال آینده شاهد اتفاقات سرمایه گذاری در شهر اراک خواهیم بود.
قریشی در مورد عملکرد شخصی خویش در کمیسیون و صحن شورا عنوان داشت:اکثر مطالعات، برنامه ریزی‌ها و بررسی ها در کمیسیون ها اتفاق می‌افتد و صحن تنها محلی برای ارائه و تصویب نهایی است و بنده هم باتوجه به مسئولیتی که دارم بیشتر تلاش و فعالیت خود را در کمیسیون برنامه و بودجه داشتم.
قریشی نماینده استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها اعلام داشت: متاسفانه قوانین ناظر بر شوراها در بسیاری از موارد موازی بوده و همچنین خلاء های قانونی بسیار وجود دارد که ما در شورای عالی استان‌ها تلاشمان این است که موارد را بصورت طرح پیشنهادی به مجلس برای تصویب ارائه خواهیم داد.
وی افزود: وجود خلا‌ء های قانونی باعث شده است، شوراها کار‌آمدی لازم را نداشته باشند و نقش شورا بعنوان شورای شهر نه شورای شهرداری به درستی دیده نشود. نادیده گرفتن نقش شوراها ،همان نادیده گرفتن نقش مردم است؛ و این نگاه باید بازنگری و اصلاح شود.
قریشی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه درباره نقش نظارتی شوراها گفت:یکی از راه های نظارتی شورا بر شهرداری‌ها انتخاب موسسه حسابرسی است، که در همین راستا شورا با انتخاب موسسه حسابرسی و تشکیل کمیته حسابرسی این مهم انجام شده است.
طبق ماده ۷۱ و۷۹قانون شهرداری ها،کمیسیون بودجه بصورت ماهانه عملکرد شهرداری مورد بررسی قرار گرفت وعملکرد ۶ماهه شهرداری بررسی و منتشر شده و یک نسخه به وزارت کشور ارسال گردید. تغییر روش حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی گامی بزرگ در راستای شفافیت اطلاعات می باشد.که درمدیریت وبرنامه ریزی بسیار موثر است.
قریشی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: در بودجه ۱۴۰۱ به مباحث فرهنگی و اجتماعی، ورزشی نگاه ویژه شده است که در بودجه ۷۲ درصد افزایش یافت.
همچنین توجه ویژه به طرح گردشگری دره گردو که مسئله تمام اعضا شورا بود به همین جهت در بودجه سال آتی ۷۰ میلیارد تومان برای برنامه های زیر ساختی در نظر گرفته شده،تا در ادامه کار شاهد سرمایه گذاران باشیم. و در بحث های کاهش آلودگی هوا، توسعه فضای سبز شهری،حفظ محیط زیست و حقابه مدیریت شهری از پسآب بصورت ویژه در بودجه ۱۴۰۱دیده شده است. همچنین نوسازی و بهسازی ناوگان حمل ونقل شهری که در اولین گام ۱۶۲ میلیارد اتوبوس و میدل باس خریداری شد وتقدیم شهروندان گرامی شد و ۷۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای نوسازی در نظر گرفتیم. وی افزود: ما در شورای ششم در راستا ساماندهی نیروی انسانی کارگروه نیروی انسانی را تشکیل دادیم. متاسفانه در شورای قبل افرادی بدون ضابطه وارد شهرداری شده‌اند که در کنار بحث بی ثباتی مدیریت شهری مشکلات عدیده‌ای برای شهرداری ایجاد کرده‌اند.
قریشی تاکید داشت: بیشترین میزان آلودگی هوای اراک متعلق به صنایع نفتی است.
اما هیچ عوارضی از جانب این شرکت‌ها پرداخت نشده است که به جد دنبال احقاق حقوق مردم هستیم و باتوجه به اینکه دفاتر شرکت‌های مودیان بزرگ در تهران هستند عوارض مالیات بر ارزش افزوده به مردم شهر اراک پرداخت نمی‌گردد. وی ادامه داد: مبلغی که امسال از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده وصول شده فقط ۱۲ میلیارد است که حق مردم تضییع شده است. رییس کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت: ما در شورای ششم به دنبال ایجاد امید هستیم و نمی‌خواهیم نا‌امیدی ایجاد شود و باید تمام مسئولین در پی انجام وظایف خود و حرکت و پیشرفت گام بردارند.
نایب رییس شورای شهر اراک گفت:نیروهای قراردادی و رسمی شهرداری جزو جدایی ناپذیر این سازمان هستند و باید در جای درست به کار گرفته شوند.
علی جعفرمحصولی گفت: من و همکارانم نقشی در جذب و گزینش افراد نداریم اما کار ایی مناسب و پویایی مجموعه باید توسط شهرداران و روسای سازمان ها با بکارگیری درست پتانسیل انسانی صورت پذیرد.

اشتباه در انتخاب شهرداران ممکن است پیش آید

محصولی تصریح کرد : در تمام شوراها ممکن است اشتباه در انتخاب شهردار اتفاق بیفتد یا شهردار ایده آل انتخاب نشود اما هنر اعضای شوراست که از شهردار کار بخواهیم و اگر همدلی لازم بین اعضا شورا باشد، میتوان انتظار کارکرد مناسب از شهردار را داشت.
محصولی افزود : شورا و شهردار در سایه را قبول ندارم و این موضوع در شورای ششم جایی ندارد.وجود افراد در سایه باعث می‌شود اتفاقات شورای قبل تکرار شود و عدم ثبات در مدیریت شهری با تعویض چند شهردار و سرپرست به شهر و مردم آسیب رساند و در آخر هم مجبور می‌شویم شهردار را استیضاح کنیم. شهرداری موفق است که شورا باور باشد و شورایی موفق است که خواسته های بحق از شهردار داشته باشد.
نایب رییس شورای شهر اراک گفت:باید آنقدر از شهردار کار خواست و برنامه تدوین شده قابل انجام ارائه داد که دیگر سایه ای وجود نداشته باشد.
وی افزود: ما باید باعث آسایش شهر و مردمش باشیم ، در اوایل شورای ششم بعضی دوستان تجربه حضور در شورا را نداشتند و خطاهایی انجام شد البته در عین حال عملکرد شورای ششم تا اینجا دارای برآیندی مثبت و مفید بوده است.باید روی داشته ها تمرکز کرد.
محصولی ادامه داد : شهرداری اراک در بهترین شرایط مالی بسر می‌برد، ما در سال جاری هیچ مشکل مالی در شهرداری نداشتیم و باید از منابع و پتانسیل ها و نیروی انسانی بهترین بهره را برد تا بعد از ۴ سال شرمنده مردم نباشیم.آنجایی که همدلی بود،موفقیت نیز بود و آنجایی که نفاق افتاد، موفقیتی شکل نگرفت. محصولی در پایان گفت:شوراهای اصلاح طلب و اصولگرا در اول کار خود نیتی جز خدمت به مردم نداشته‌اند اما در راه باید دید چگونه می‌توانند برای شهر تصمیم گیری، برنامه ریزی و نظارت کنند. وی افزود: دولت ها به وظایف خود در قبال شهر عمل کنند. محصولی مشخص کرد: در سنوات قبل اکثر هزینه خرید ناوگان حمل و نقل عمومی توسط دولت و بصورت یارانه پرداخت می‌شد اما امروز ما مجبوریم ۱۶۲ میلیارد تومان و بدون حتی ۱ ریال کمک دولتی اتوبوس های شهری مورد نیاز را خریداری کنیم.

برچسب ها