گفتگوي اختصاصي هفته نامه چشم براه با فرماندار شهرستان شازند:

گفتگوي اختصاصي هفته نامه چشم براه با فرماندار شهرستان شازند:
خرداد 24, 1400
125 بازدید

گفتگوي اختصاصي هفته نامه چشم براه با فرماندار شهرستان شازند: يک دستگاه دولتي نمي تواند دعوت کننده يک فعال سياسي باشد   شازند يکي از شهرستان‌هاي استان مرکزي است. شهر شازند در 33 کيلومتري جنوب غربي اراک قرار دارد. اگر چه صنايع بزرگي همچون پتروشيمي و پالايشگاه در اين شهرستان واقع شده و به تصور […]

گفتگوي اختصاصي هفته نامه چشم براه با فرماندار شهرستان شازند:

يک دستگاه دولتي نمي تواند

دعوت کننده يک فعال سياسي باشد

 

شازند يکي از شهرستان‌هاي استان مرکزي است. شهر شازند در 33 کيلومتري جنوب غربي اراک قرار دارد. اگر چه صنايع بزرگي همچون پتروشيمي و پالايشگاه در اين شهرستان واقع شده و به تصور برخي فرصت طلبان انتخاباتي اين موضوع يک شکاف ميان شازند از مرکز استان شده اما فرماندار شازند،  اين شهرستان را با اراک در هم تنيده مي داند که اين خود بيانگر خاتمه دادن به کشمش هاي چندين ساله ميان تصورات برخي سياسيوني که با صحبت هاي انتخاباتي خود سعي در ايجاد اختلاف ميان مردم اين دو شهرستان داشته اند ، است. هرچند که شازند ميزبان افراد سياسي با جناح هاي مختلف بوده اما ديگر پذيراي هيچ مهمان سياسي خارج از چهارچوب قانون نخواهد بود. در اين راستا هفته نامه چشم براه مصاحبه اي اختصاصي با فرماندار شازند پيرامون اين موضوع داشته که به شرح زير است:

فرماندار شازند در خصوص حق آلايندگي شهرستان شازند عنوان کرد: حق آلايندگي و ارزش افزوده را قانون گذار در مجلس مصوب کرده است و بر اساس برخي شاخص ها و برخي سرانه ها به کل شهرستان ها ،اين حق آلايندگي تعلق مي گيرد. براي شهرستان ها بخشي از آن به شهرداري ها و در روستاها نيز به دهياري ها ارائه مي شود.

مصطفي عرب افزود: براي حق آلايندگي سرفصل هاي تعيين شده اي از سوي شورا و کميته انطباق در خصوص صرف هزينه هاي زيرسازي و عمران در نظر گرفته مي شود. البته در سال گذشته براي اين بخش کار زيادي صورت نگرفته که بتواند هم سرمايه را حفظ نمايد و هم ارزش افزوده به آن اضافه شود.

وي تصريح کرد: بخشي از اعتبارات عوارض آلايندگي نيز به روستاهايي تعلق مي گيرد که دهياري ندارند که در شهرستان شازند بيش از 60 روستاي فاقد دهياري داريم و در سال هاي گذشته  اعتباري بالغ بر 6 ميليارد تومان به اين روستاها تخصيص داده شده بود که به نوعي اين اعتبارات رسوب شده و امسال براي اکثر اين روستاهاو با همکاري بنياد مسکن، بخشداران، امور آب روستايي و…پروژه هاي عمراني پروژه تعريف کرده ايم که تحول خوبي ايجاد خواهد شد.

وي  در خصوص مسائل اقتصادي بيان کرد: در شهرک صنعتي شهيد بابايي به طور متوسط 15 صنعت فعال وجود دارد که 3 صنعت بزرگ وابسته به پتروشيمي و پالايشگاه بوده که از ميان اين سه صنايع بزرگ 2 صنايع آن در نزديکي پتروشيمي قرار دارد.

عرب تاکيد داشت: به طور کلي بر اساس آمار سرشماري سال 1395 نرخ بيکاري شهرستان شازند بعد از اراک و خمين بالاترين نرخ بيکاري را در استان داشته است و لذا تلاش شده در اين سال ها اين نرخ کاهش يابد.

به عنوان مثال در بخش صنعت 700 اشتغال پايدار ايجاد شده که اميدواريم تا پايان سال بتوانيم با اقدام موثرتر اين نرخ را به ميانگين کشوري استان کاهش دهيم.

وي در ادامه اذعان داشت: خوشبختانه با اقدامات مختلف در حوزه پيشگيري، فرهنگي، درمان و…در سال گذشته و امسال آمار آسيب هاي اجتماعي به خصوص اعتياد، طلاق و… رو به کاهش بوده است اما اينکه انتظار داشته باشيم آسيب هاي اجتماعي به طور کامل از بين برود ، درست نيست و نمي توانيم.

وي از اجراي بيش از 35 برنامه فرهنگي و اجتماعي و هنري مهم و اثرگذار از ابتداي سال جاري خبرداد و افزود: آخرين برنامه «صبح و نشاط» بود که از شبکه سوم سينما به صورت زنده از شهرستان شازند با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف و در راستاي افزايش نشاط اجتماعي پخش شد. همچنين در حوزه نشاط اجتماعي جشن و ويژه برنامه هاي مطلوبي مثل اجراي موسيقي و کنسرت سنتي و پاپ در شهرستان داشتيم که با استقبال بسيار خوب مردم روبه رو شده است.

وي همچنين به امور فرهنگي ايثار و شهادت اشاره کرد و گفت: ديدار با خانواده معظم شهدا و ايثارگران از محوري ترين برنامه هاي فرهنگي فرمانداري و بخشداري و ساير مديران مي باشد که امسال يادواره هاي مختلفي براي شهدا د  شهرستان ها و روستاها (بيش از 20 يادواره) برگزار کرديم و در حوزه گلزار شهدا تمامي گلزار ها با کمک شهرداري ها و به خصوص دهياري ها ساماندهي شده است.

فرماندار شازند مهمترين اولويت شهرستان را توجه به مباحث اقتصادي و اشتغال و معيشت مردم اعلام کرد و تاکيد داشت: با توجه به وجود 3 صنعت بزرگ پالايشگاه، پتروشيمي و نيروگاه بيش از 10 واحد صنعتي و توليدي متوسط مثل درسا، روناس و… و بيش از 50 واحد کوچک و مهمترين اولويت در بخش صنعت شهرستان حمايت و صيانت از واحدهاي فعال و فعالسازي واحدهاي نيمه فعال و غيرفعال مي باشد که در 3 ماه اخير 3 واحد غير فعال به عرصه توليد بازگشته است که نمونه /ان شرکت مالگا با حدود 50 نفر اشتغال مي باشد.

وي ادامه داد: البته در بخش صنعت انتظارمان اين است که به مسئوليت اجتماعي شان توجه لازم را داشته باشند به خصوص در بخش ورزش، سلامت، محيط زيست و… تا رضايتمندي لازم در مردم ايجاد شود. به عنوان مثال صنايع  به خصوص پتروشيمي بايستي در بخش بهداشت و درمان با توجه به قولي که براي احداث بيمارستان داده اند،کمک کنند. ضمن اينکه در حوزه نشاط نيز بايد به کمک دستگاه هاي مربوطه بيايند.

عرب متذکر شد: ما معتقديم صنايع بايستي در حوزه ورزش مسئوليت اجتماعي خود را بيش از هر حوزه ديگري تقويت نمايد و پيشنهاد ما ايجاد باشگاه فرهنگي ورزشي براي شهرستان با کمک دستگاه هاي مربوطه است.

فرماندار شازند در ادامه اذعان داشت: خوشبختانه آمار آسيب هاي اجتماعي در دو سال گذشته در اين شهرستان رو به کاهش بوده و در حال حاضر آسيب هاي اجتماعي مانند اعتياد، سرقت و طلاق را کنترل کرده ايم اما اينکه بگوييم مي توانيم آسيب ها را به طور کل از بين ببريم درست نيست و نمي توانيم.

عرب رويکرد سياسي خود را اصلاح طلب عنوان کرد و گفت: جريان و انديشه هاي سياسي دولت آقاي دکتر روحاني، سياست اعتدالي است تا بتواند از تمام ظرفيت هاي معتقد به دولت استفاده نمايد. در شهرستان شازند سياست دولت دکتر روحاني در کشور و سياست هاي استاندار در استان پياده مي شود و در عين حال که تفکر و انديشه سياسي بنده اصلاح طلبي در چهارچوب قانون و نظام جمهوري اسلامي مي باشد، ليک به طوري کامل معتقد و ملتزم به اجراي سياست هاي دولت مي باشم و ضمنا عضو حزب اعتدال و توسعه به عنوان يک حزب حامي دولت و معتقد جريان اعتدال هستم.

وي افزود: همه جريانات سياسي در شهرستان فعال مي باشد. در سفر احمدي نژاد به شازند شوراي تامين مخالف بود و دعوت از ايشان توسط جريانات همسويشان و هيچ ارتباطي با مديريت اين جريانات در اين موضوع نداشتيم.

عرب تاکيد داشت: هر دو جريان سياسي عمده کشور در شازند زنده هستند و ما به عنوان دولت دخالتي در اين جريانات نداريم و نهايتا مردم و افکار عمومي هست که انتخاب خواهند کرد.

وي ادامه داد: علي رغم فضاسازي ها و ساماندهي هاي انجام شده سفر احمدي نژاد به شهرستان شازند در سال گذشته بازتاب خاصي نداشت و در سفر آقاي رسايي نيز تخلفاتي انجام پذيرفت و بر خلاف مصوبات شوراي تامين شهرستان بود که اين موضوع در حال پيگيري است. به عنوان مثال يک دستگاه دولتي نمي تواند دعوت کننده يک فعال سياسي باشد و يا از آرم و امکانات دستگاه ها و نهاد ها نيز نمي توان روي اين نوع برنامه ها استفاده شود و يا هزينه مراسم … که موضوع از طريق مراجع ذي ربط در حال پيگيري است.

عرب اضافه کرد: ما با ورود سياسيون به اين شهرستان مشکلي نداريم اما بايستي فرد دعوت کننده و برگزار کننده  و مدعو در چهارچوب گام بردارد و مسئوليت کار خود را بپذيرد.

فرماندار شهرستان شازند گفت: تحليل شخصي بنده از آقاي مهندس ابراهيمي اين است که ايشان به عنوان يک نماينده مجلس و بر اساس شرح وظايف نمايندگي در سطح ملي بوده و اساس کار خود را به درستي مي داند و نظرات و ديدگاه هاي کارشناسي دقيقي در حوزه هاي مختلف اقتصادي، سياسي، اجتماعي، عمراني،کشاورزي و… دارند و مناسبات مجلس و دولت را به خوبي مي داند.

عرب ادامه داد: ما هيچ انفکاکي با اراک نداريم و بنده معتقدم دو شهر اراک و شازند کاملا به هم پيوسته هستند و هر کسي که مي خواهد با حرف هاي سياسي و انتخاباتي بين اين دو شهرستان فاصله ايجاد کند قطع به يقين اشتباه مي کند چرا که اين دو شهر در هم تنيده است.

فرماندار شازند متذکر شد: سال گذشته شهرستان شازند در بين 12 شهرستان استان در حوزه کاهش آسيب هاي اجتماعي رتبه نخست را کسب کرد.

وي اظهار داشت: در حوزه بانوان اقدامات خوبي انجام داده ايم و تاکنون دو خانم براي پست هاي مديريتي اين شهرستان انتخاب کرده ايم. يک خانم براي مدير جهاد کشاورزي و يک خانم بخشدار بخش مرکزي اين شهرستان در حال حاضر مشغول به کار هستند.

عرب ادامه داد: در حوزه زيرساختي اين شهرستان اقدامات خوبي صورت گرفته و دو پروژه اراک-خرم آباد  و شازند- ازنا که دوبانده بوده اقدامات آن به زودي انجام مي گيرد و تا دو سه سال آينده آماده خواهند شد.

وي تاکيد داشت: بيش از 43 روستا در بخش سربند پروژه آبرساني آن کليد خورده است.

عرب افزود: امسال 960 ميلي متر بارندگي داشتيم که نسبت به سال قبل رکورد خوبي بود و مديريت بحران شهرستان شازند در حوزه جلوگيري از سيل به خوبي عمل کرد به طوريکه مديريت بحران ما مانند اراک و فراهان در حوزه سيل از خود ضعف نشان نداد.

فرماندار شازند تصريح کرد: مجموعه فرمانداري، سپاه ، راهداري و مردم در اين برهه زماني بارندگي پاي کار بودند و آنچه که خسارت به اين شهرستان وارد شد مربوط به مناطق خشتي و گلي در روستاها بود.

وي ادامه داد: درصدد هستيم معيشت پايدار در روستاها ايجاد کنيم. سال گذشته حدود 700 اشتغال روستايي براي ماندگار کردن مردم در روستاها ايجاد کرديم. اگر بتوانيم اشتغال در روستاها را تقويت کنيم قطع به يقين جمعيت روستاها را حفظ خواهيم کرد.

عرب افزود: براي بنگاه هاي کوچک تسهيلات 4 درصد با يک سال تنفس ارائه کرديم. خوشبختانه با شدت بالا مهاجرت معکوس روستايي داريم که اين موضوع يکي از سياست هاي اصلي ما است.

فرماندار شازند اظهار داشت: 900 خانه آسيب ديده سيلي که به صورت خشتي و گلي بودند در اين شهرستان ثبت شد که حدود 40 ميليون تسهيلات براي بازسازي اين خانه و 10 ميليون تومان دولت به صورت بلاعوض پرداخت کرد. در خصوص  وام 40 ميليوني نيز ضامن گردشي و يا چرخشي مي تواند معرفي شود که در واقع ضامني هم بانک نمي خواهد و دولت خودش اين موضوع را تضمين کرده است.

وي به پروژه هاي هفته دولت اشاره کرد و گفت: حدود 55 ميليارد اعتبار براي پروژه هاي هفته دولت امسال داشتيم که اين مبلغ نسبت به سال گذشته تقريبا دو برابر بود.

عرب در ادامه عنوان کرد: ارتباط فيزيکي، چهره به چهره و به صورت اطلاع رساني از طريق رسانه ها با مردم را حفظ کرده ايم. وي تاکيد داشت: ميانگين سلامت، شفافيت، سادگي، قناعت، صداقت و درستکاري مردم شازند از ميانگين مردم استان قطع به يقين بالاتر است و ما قدرت انطباق داريم و با فرهنگ ما نيز سازگاري دارد.

+++++++++

برچسب ها