بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج در آشتیان برگزار شد

مرداد 6, 1401
213 بازدید

بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج در آشتیان برگزار شد   اراک–پایگاه خبری چشم براه: رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آشتیان از برگزاری مراسم بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج در دانشگاه آزاد اسلامی آشتیان خبرداد. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان […]

بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج در آشتیان برگزار شد

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آشتیان از برگزاری مراسم بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج در دانشگاه آزاد اسلامی آشتیان خبرداد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، علیرضا امیری گفت: در آستانه روز ملی آشتیان و همزمان با آیین اختتامیه
جشنواره شعر استانی مراسم بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج در دانشگاه آزاد اسلامی آشتیان برگزار  شد.
رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آشتیان گفت: آئین بزرگداشت پدر شعر و فرهنگ خلج استاد مسیب عربگل و اختتامیه جشنواره شعر استانی با حضور استاندار مرکزی، علی اکبر فراهانی سرپرست فرمانداری، بیاتی نماینده مجلس شورای اسلامی، جعفری مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، محترمی مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مرزبان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و‌صنایع‌دستی استان و‌ جمعی از اساتید، پژوهشگران و فرهیختگان به نام کشوری و مردم فرهنگ‌دوست شهرستان برگزار شد.

امیری افزود: استاد فقید مسیب عربگل از اهالی شهرستان آشتیان به خاطر خدمات خود به زبان و ادبیات خلج، به عنوان پدر شعر خلج شناخته می‌شود. مرحوم مسیب عربگل فرزند علی متولد یکم مرداد سال ۱۳۱۰ در روستای بهارستان از توابع شهرستان اشتیان اولین شعر و ترانه گویش خلجی را سرود و به پدر شعر خلج معروف شد.
وب ادامه داد: عربگل که مدرک دانشیاری بین‌المللی از پروفسور والتر هینتس دانشمند ایران شناس را دریافت کرد از همان کودکی علاقه بسیار به کتاب‌های تاریخی و پزشکی و دیوان اشعار حافظ و سعدی و فردوسی داشت.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان آشتیان با اشاره به اینکه تنظیم لغتنامه خلجی- فارسی نتیجه ۲۰ سال تحقیقات و مطالعات مرحوم عربگل است که در دست ویرایش و تدوین است گفت: همکاری در تنظیم دایره المعارف خلجی آلمانی و خلج گرامری و کتاب فولکلور تکست خلج و متریال سفرنامه گروه تحقیقاتی آلمانی به همراه مسیب عربگل به اکثر روستا‌های خلج زبان استان خراسان و ارومیه از دیگر خدمات مرحوم مسیب عربگل است.

وی ادامه داد: ۲۴ مرداد، روز تولد «عباس اقبال آشتیانی» مورخ، ادیب و بنیانگذار شیوه نوین علمی و تاریخ‌نگاری در تقویم استان مرکزی که سرزمین مشاهیر بزرگ تاریخ ایران است به نام روز آشتیان نام‌گذاری شده و مسیب عربگل یکی از مشاهیر استان پدر شعر خلج در آشتیان است.»
در پایان این مراسم از بزرگان حوزه‌های مختلف علم و فرهنگ شهرستان آشتیان تجلیل شد.