معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با سایت خبری چشم به راه، ارائه دارو خارج از داروخانه هاغیرقانونی و ممنوع است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفتگو با سایت خبری چشم به راه، ارائه دارو خارج از داروخانه هاغیرقانونی و ممنوع است
مهر 2, 1400
700 بازدید

  اراک -معاونت غذای ودارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ارائه دارو، خارج داروخانه ها از نظر دانشگاه و معاونت غذا و دارو غیرقانونی است و با متخلفین به شدت برخورد می‌شود. علیمرادیان در گفتگو با خبرنگار سایت خبری چشم براه، با اشاره به اینکه، داروخانه‌ها تنها مرجعی هستند که بیماران می‌توانند داروی مورد نیاز […]

 

اراک -معاونت غذای ودارو دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ارائه دارو، خارج داروخانه ها از نظر دانشگاه و معاونت غذا و دارو غیرقانونی است و با متخلفین به شدت برخورد می‌شود.

علیمرادیان در گفتگو با خبرنگار سایت خبری چشم براه، با اشاره به اینکه، داروخانه‌ها تنها مرجعی هستند که بیماران می‌توانند داروی مورد نیاز خود را از این مرجع تهیه کنند افزود: دارو از سوی شرکت‌های توزیع دارو در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد و بیمار تنها باید از داروخانه، داروی مورد نیاز را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: ارائه دارو خارج از داروخانه ها از نظر دانشگاه و معاونت غذا و دارو غیر قانونی است و با شدت با این موضوع برخورد می شود. تهیه دارو از مکان‌های غیرمجاز مانند سوپرمارکت‌ها، آرایشگاه‌ها باشگاه ها، بدنسازی یا اصناف مختلف که ممکن است وجود داشته باشند ممنوع است.
علیمرادیان خاطرنشان کرد: در استان مرکزی حدود ۶۰۰ داروساز، ۱۶۰ داروخانه شامل ۱۴۰ داروخانه در بخش خصوصی و سایر داروخانه ها در بخش دولتی و بیمارستان ها وجود دارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: ۴۴ شرکت توزیع دارو در استان مرکزی فعال هستند که همگی از سوی بازرسان معاونت غذا و دارو به صورت محسوس و نامحسوس در ساعات مختلف شبانه روز کنترل و بررسی می شوند.

وی ضمن تاکید بر نظارت دقیق و مداوم بر فعالیت مراکز دارویی استان، گفت: با توجه به اینکه در داروخانه، دارو، لوازم پزشکی، آرایشی بهداشتی به بیماران و مراجعان ارایه می شود و این اقلام کالاهای سلامت محور هستند که سلامت آن ها به نظارت خاصی نیاز دارد. برهمین اساس معاونت های غذا و دارو در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، وظیفه بازرسی از تمامی داروخانه های کشور را بر عهده دارند که در استان مرکزی نیز این امر با شدت و جدیت، به همت بازرسان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی در حال انجام است.

فعالیت ۱۶۰ داروخانه در استان مرکزی

وی خاطر نشان کرد: در استان مرکزی حدود ۶۰۰ داروساز، ۱۶۰ داروخانه شامل ۱۴۰ داروخانه در بخش خصوصی و سایر داروخانه ها در بخش دولتی و بیمارستان ها، وجود دارد؛ همچنین ۴۴ شرکت توزیع دارو در استان فعال هستند که همگی از سوی بازرسان معاونت غذا و دارو به صورت محسوس و نامحسوس در ساعات مختلف شبانه روز، کنترل و بررسی می شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در اراک مردم می توانند با شماره ۳۳۶۸۵۵۷۰-۰۸۶ داخلی ۲۵۳ تماس بگیرند؛ همچنین مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه با شماره ۱۹۰ در ساعات اداری از ساعت ۸:۰۰  الی ۱۴:۰۰ و در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل با شماره همراه ۰۹۱۸۸۹۳۹۳۹۵ در زمینه نحوه مصرف داروها، عوارض جانبی داروها و کاربرد داروها، آماده پاسخگویی به مردم است و بیماران می توانند از خدمات ارایه شده استفاده کنند.

بیماران هموفیلی نگران نباشند

علیمرادیان دربخش دیگر سخنان خود گفت: بیماران خاص به گروه های مختلف تقسیم می شوند؛ برای بیماران هموفیلی فاکتورهای مختلف تهیه شده و در این زمینه کمبودی گزارش نشده است؛ در مورد بیماران تالاسمی داروها به دو شکل خوراکی و تزریقی در دو نوع ایرانی و خارجی وجود دارد، ممکن است بعضی از بیماران تمایل داشته باشند که از نوع خارجی استفاده کنند اما پزشک با توجه به اینکه بیمار نیازی به داروی نوع خارجی ندارد، داروی ایرانی را برای بیمار تجویز کند، بنابراین تاکید ما نیز بر استفاده از دارویی است که پزشک تصمیم گیری می کند.

برای بیماران ام اس داروی ایرانی وخارجی موجود است

وی اضافه کرد: در مورد بیماران ام اس هر دو نوع داروی ایرانی و خارجی وجود دارد، تنها ممکن است نگرانی بیماران از اختلاف قیمت این داروها باشد که تلاش هایی از سوی دانشگاه برای پوشش بیمه ای این اختلاف قیمت ها و کاهش مشکلات بیماران در حال انجام است.
دکتر علیمرادیان در پایان گفت: تنها مساله موجود در مورد برخی داروهای شیمی درمانی است که گاهی امکان دارد پزشک دارویی خارج از دارونامه رسمی کشور برای بیمار تجویز کند و این داروها از سوی وزارت بهداشت به رسمیت شناخته نمی شود و در مواردی تخلف پزشکی محسوب می شود؛ در مواردی نیز ممکن است به طور مقطعی کمبودهای دارویی وجود داشته باشد اما داروی جایگزین برای آنها وجود دارد و جای هیچگونه نگرانی نیست.

برچسب‌ها:, , , , ,